Thajci kritizují premiérku kvůli vlivu, který údajně na vládu stále má její...

Thajci kritizují premiérku kvůli vlivu, který údajně na vládu stále má její bratr, bývalý premiér Tchaksin Šinavatra, byť žije v zahraničí (9. prosince 2013). | foto: Reuters

Thajsko po protestech míří k novým volbám, premiérka rozpustí parlament

  • 0
Thajská premiérka Jinglak Šinavatrová, jež v poslední době čelí velkým demonstracím a výzvám k odstoupení, oznámila, že rozpustí parlament. Nové volby se mají uskutečnit co nejdříve. Lídři protestního hnutí ale chtějí dál demonstrovat. V Bangkoku do ulic opět vyšly desetitisíce lidí.

"V této chvíli, kdy se proti vládě staví mnoho lidí z mnoha skupin, je nejlepší cestou dát moc zpět thajskému lidu a uspořádat volby. Rozhodne tak thajský lid," sdělila premiérka podle agentury Reuters v televizním projevu.

Šinavatrová v neděli navrhla, aby o osudu její vlády rozhodlo referendum. Slíbila přitom, že rezignuje, pokud lid toto přání vyjádří. Hlavní opoziční formace, Demokratická strana ten den oznámila, že odvolává z parlamentu své poslance.

Vláda navrhla, aby se volby konaly 2. února, přičemž toto datum musí ještě oficiálně schválit volební komise. Ta s uvedeným termínem podle všeho souhlasí.

"Je velmi pravděpodobné, že se volby uskuteční 2. února, tedy v rámci limitu následujících 60 dní," prohlásila mluvčí komise. Volební úředníci se v příštích několika dnech sejdou s vládními představiteli, aby tuto otázku prodiskutovali, dodala.

Tisíce stoupenců opozice demonstrují v ulicích hlavního města Bangkoku už několik týdnů. Jejich cílem je sesadit Šinavatrovou a zabránit vlivu, který údajně na vládu stále má její bratr, bývalý premiér Tchaksin Šinavatra, byť žije v zahraničí. Ten byl v roce 2006 svržen vojenským pučem a donucen odejít do exilu.

Opozice chce další demonstrace, na pondělí svolala největší

Opoziční předák Sutchep Tchaugsuban již dříve na pondělí ohlásil rozhodující protestní akci namířenou proti Šinavatrové. Podle policejních zdrojů citovaných agenturou AFP se do pondělních demonstrací na různých místech metropole zapojilo celkem zhruba sto tisíc lidí. Ministr vnitra v neděli podle serveru BBC sdělil, že policie není ozbrojena a má při sobě jenom štíty a obušky.

"Dnes budeme pokračovat v pochodu na sídlo vlády. Našeho cíle jsme ještě nedosáhli. Rozpuštění parlamentu není náš cíl," řekl Reuters Tchaugsuban. Podle agentury si vůdce protestního hnutí uvědomuje, že nové volby by zřejmě vyhráli stoupenci premiérky a jejího bratra, a vybízí k vytvoření "lidové rady" složené ze jmenovaných "dobrých lidí", která by nahradila současnou vládu. Podle premiérky je však tento plán nedemokratický a odporuje ústavě.

Šéf opoziční Demokratické strany Apchisit Vedžadžíva mezitím nechal stranou otázku, zda by se jeho strana předčasných voleb zúčastnila. Rozpuštění sněmovny je ale podle něj "první krok k řešení problému", sdělil Reuters tento bývalý premiér během protestního pochodu v Bangkoku.

Demonstrace v Bangkoku z 2. prosince:

2. prosince 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue