Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Těžkooděnci z Nového Boru v tichosti zmizeli, starostu to překvapilo

  9:23aktualizováno  10:58
Speciální pořádková jednotka, kterou před měsícem policie poslala na sever Čech, se z Nového Boru v tichosti vytratila. Starostu města Jaromíra Dvořáka to překvapilo, podle něj ho o odchodu těžkooděnců nikdo neinformoval.

Policejní těžkooděnci odešli z Nového Boru. Ilustrační snímek | foto: Petr Topičpro iDNES.cz

"Byli jsme domluveni, že se o tom, kdy a jak se tento specializovaný oddíl z Nového Boru stáhne a co bude dál, bude jednat s policejním prezidentem Petrem Lessym. Nikdo se neozval a jsou pryč. Policejní hlídky budou u nás posíleny teď už jen v noci a o víkendech," uvedl Dvořák, který se domnívá, že se všechno vrací do starých kolejí.

"Speciální pořádková jednotka byla stažena z důvodu zklidnění bezpečnostní situace," vysvětlil policejní mluvčí Petr Kmínek s tím, že když napětí opět vzroste, těžkooděnci se do města vrátí.

Ve čtvrtek zasedala na radnici Komise prevence kriminality, která vybírala asistenty prevence kriminality z řad romských zájemců. "Vytvořili jsme žebříček, ale zatím jsme vybrali první dva, které čeká školení. Potom by měli pracovat přímo v terénu mezi novoborskými Romy," dodává Dvořák. (více na toto téma zde)

Podle něj je situace ve městě klidná, k žádným incidentům po odchodu speciální jednotky nedošlo. Jak to bude dál, ukáže čas.

V souvislosti s mačetovým útokem, který nastartoval tichou demonstraci, manévry těžkooděnců i pochod radikálů, bude v sobotu v Novém Boru ukončena "Petice vládě na zvýšení ochrany a bezpečí obyvatel Nového Boru a okolí", kterou dalo do oběhu občanské sdružení Bezpečí domova.

Útočníci jsou stíháni jako uprchlí

Petici mohli obyvatelé města podepisovat po dobu tří týdnů na dvaceti místech, především v obchodech a mateřských školách. "Teprve potom budeme vědět, kolik lidí ji podepsalo. Odhady mluví o desítkách stovek podpisů," uvedla jedna z tvůrkyň petice Irena Mašková. (více o petici zde)

Další novinkou v Novém Boru je to, že dva útočníci ve věku 19 a 36 let, kteří s dalšími třemi Romy zaútočili mačetami na začátku srpna v herně Pivní pomoc v Novém Boru na tři klidně popíjející muže, jsou stíháni jako uprchlí. Televizi Nova to řekl státní zástupce, který má případ na starosti.

Fakt, že jsou stíháni jako uprchlí, znamená, že mohou být v nepřítomnosti odsouzeni. Šestatřicetiletý Antonín Sinu a mladší, devatenáctiletý Jakub Žiga jsou od odpoledne 7. srpna, kdy se mačetový útok odehrál, na útěku. Podle neoficiálních informací pocházejících z romské komunity se oba ukrývají v Anglii.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Otec propadl automatům, dva Jakubové pak vyhnali hazard z Jablonce

Z Jablonce nad Nisou musí zmizet hrací automaty, mohou zde zůstat jen kasina se...

Jakub Strnad ze sdružení Jablonec bez hazardu a opoziční zastupitel Jakub Macek jsou jedny z hlavních postav...

Policie může na Babiše a Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě a další sníh

Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek na pátečním jednání Poslanecké sněmovny. (19....

Sledujte Zprávy iDnes.tv. Uvidíte hřímajícího Babiše a sprostého Faltýnka, zmatky na Libeňském mostě, uzavřeném do...

Voda z nových vrtů v Náchodě-Bělovsi je léčivá, potvrdilo ministerstvo

Vizualizace Malých lázní v Náchodě.

Voda čerpaná z nových vrtů Jan a Běla v náchodské místní části Běloves získala osvědčení od ministerstva zdravotnictví....

Najdete na iDNES.cz