Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Těžko vám věřit, vzkazují Češi vládě a parlamentu. Spokojeno je jen 8 procent

  14:07aktualizováno  17:00
Krize důvěry nepostihla jen světové bankéře, během posledního měsíce se její obětí stali i čeští politici. Podle výzkumu CVVM nyní věří vládě pouhá pětina obyvatel republiky, výrazně klesla i důvěra v obě komory parlamentu. S politickou situací je spokojeno jen 8 procent dotázaných.

Vláda a parlament ztratily během jednoho měsíce na důvěryhodnosti. | foto: Michal Sváček

Turbulence na politické scéně se jasně promítly do vnímání politiky českou veřejností. Největší propad důvěryhodnosti - o osm procent - se dotkl Sněmovny a Senátu.

Zatímco v březnu poslancům věřilo 24 procent dotázaných a Senátu ještě o šest procent více, o měsíc později prořídly řady optimistů na 16, respektive 22 procent.

Lidé ztratili důvěru i v instituci vlády. Podle průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění v ní věří místo březnových 33 procent pouhých dvacet.

S důvěryhodností prezidenta naopak březnový pád vlády otřásl jen pramálo. Václav Klaus si konstantně udržuje důvěru na hladině 65 procent. A to i přes náznaky Mirka Topolánka, že za pádem jeho kabinetu stojí kromě Béma a Tlustého právě on. - více o reakci premiéra čtěte zde

Ústavním institucím věří častěji lidé do 29 let s dobrou životní úrovní i úrovní vzdělání a přívrženci ODS. Kritičtí jsou naopak z velké míry důchodci, lidé s nízkými příjmy a sympatizanti komunistů a ČSSD.

Nespokojenost? Šedesát šest procent jistých

Na vavřínech by ovšem neměl usnout ani pro většinu důvěryhodný prezident. Současnou politickou situaci vnímá totiž pozitivně jen osm procent lidí, což je propad o pět procent během jediného měsíce.

Ani spokojeno, ani nespokojeno se cítí být 23 procent obyvatel. Jednoznačnou nespokojenost vyjádřily dvě třetiny dotázaných, plných 66 procent. Oproti březnu se tak řady nespokojenců rozšířily o devět procent.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Ochladí se. Bude opět sněžit, ale v nížinách se sníh neudrží

V Zermattu husté sněžení a nebezpečí lavin uvěznilo 13 tisíc lidí (9. ledna...

Po velmi teplém začátku ledna budou příští čtyři týdny chladnější. Na horách připadne další sníh. V nižších polohách se...

Ztracená 13letá Alice, chycený komplic české pašeračky a obří koulovačka

Pohřešovaná Alice Jelínková

Sledujte Zprávy iDNES.tv, dozvíte se mimo jiné, že policie hledá 13letou Alici Jelínkovou, která místo do školy v...

Šlechtová se ohání „červeným tlačítkem“. Trochu blouzní, říká Vondra

Ministryně obrany Karla Šlechtová přichází na jednání vlády (17. ledna 2018)

Ministryně obrany Karla Šlechtová tvrdí, že u sebe neustále nosí „červené tlačítko“ pro případ nejvyšší potřeby. Odmítá...

Najdete na iDNES.cz