Tomáš Kvapil, poslanec KDU-ČSL

Tomáš Kvapil, poslanec KDU-ČSL | foto: Robert Zlatohlávek, MF DNES

Těžce nemocný Kvapil zůstane poslancem do voleb. Nejde ho odvolat

  • 128
Poslanec za KDU-ČSL Tomáš Kvapil je už více než rok vážně nemocný. Po mozkové příhodě, která ho postihla loni v lednu, není schopen komunikovat, několik měsíců byl dokonce v kómatu. Jeho případ připomněl, že indisponovaného poslance nelze odvolat - mandát ztratí až volbami.

Tomáš Kvapil - otec pěti dětí - je sice stále poslancem, ale do Sněmovny nechodí. Střídavě doma a v nemocnici se pomalu zotavuje. Nyní se jeho stav mírně zlepšil. Před několika dny absolvoval další operaci mozku. "Dopadla dobře," řekla jeho žena Olga Kvapilová.

Jeho případ ukázal na díru v zákoně. Kvapil totiž není schopen sám rezignovat. Loni chyběl lidovcům jeho hlas při důležitých bodech. A KDU-ČSL nenadělá nic. Zbavit ho mandátu totiž nemůže. "Případy, kdy je poslanec v kómatu nebo není při smyslech, aby se mohl vzdát mandátu, zákon neřeší," popsal problém Hynek Jordán z KDU-ČSL.

Zákon výslovně stanovuje, že poslanec se mandátu může vzdát jen rezignací o své vlastní, svobodné vůli. A to Kvapil nedokáže. "Jeho absence byla znát například při hlasování o nedůvěře vládě nebo při pokusech o předčasné volby. Trvale nemocného poslance při zásadních hlasováních totiž nikdo nepáruje," dodal Jordán. (čtěte například ČSSD odmítla vypárovat poslance Kvapila)

Podle právníka Petra Jägera, který pracuje u Ústavního soudu, je příčina přímo v ústavě. "Ta nezná proceduru, která by zbavovala poslance nedobrovolně mandátu," tvrdí. Čím širší možnosti ztráty mandátu existují, tím je podle něj větší riziko ohrožení nezávislosti poslanců.

"Otevírají se tím i možnosti pro případné tlaky na poslance, určité formy vydírání a zákulisní nečisté hry. Obecně tedy je zájem, aby se tato rizika zneužití minimalizovala," podotkl. Kvapilův mandát tak zanikne až po květnových volbách.

Tragédie, která se stala Tomáši Kvapilovi, se může stát komukoliv. Třeba prezidentovi nebo předsedovi vlády. Na tyto případy však už ústava myslí. "Prezident je jediný a nenahraditelný. Zákon proto říká, že může být zbaven úřadu na základě usnesení obou komor parlamentu, například pokud je dlouhodobě nezpůsobilý vykonávat funkci," vysvětlil Jäger.

Větší komplikace by nastaly, kdyby do kómatu upadl šéf vlády. "Pokud by předseda vlády byl v takovém stavu, že by nemohl funkci vykonávat a zároveň by fyzicky nezvládl podat demisi, s největší pravděpodobností by Sněmovna postupovala tím způsobem, že by vyslovila nedůvěru celé vládě," popsal Jäger.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video