Čedič se na Tlustci těžil od roku 1988, protesty proti těžbě začaly v roce 1994.

Čedič se na Tlustci těžil od roku 1988, protesty proti těžbě začaly v roce 1994. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Těžaři z Tlustce se nevzdávají. Otevřeme lom a vyděláte, slibují obci

  • 6
Dlouholetý spor o těžbu čediče na kopci Tlustec na Českolipsku dostal nyní nový impuls. Za povolení těžby nabízí firma Kamenolom Brniště obci výstavbu silničního obchvatu, podíl na tržbách z prodeje vytěženého kamene a práci až pro pětačtyřicet lidí.

Zastupitelé Brniště se v květnu postavili proti záměrům společnosti na dotěžení a sanaci lomu na Tlustci a starosta Ivan Pastorek nevidí důvod, proč to měnit.

"Nabídku chce ale firma projednat na veřejném setkání s obyvateli, které se uskuteční v říjnu," informoval mluvčí společnosti Kamenolom Brniště Jiří Holub.

Tlustec patří k dominantám Českolipska. Turisté ho mají v oblibě i proto, že je spjat se svatou Zdislavou. Čedič se na něm těžil od roku 1988, protesty proti těžbě začaly v roce 1994, kdy lom patřil dnes už zkrachovalé firmě Beron.

Lidé z okolí si stěžovali na vysokou prašnost, provoz aut, hluk a otřesy při odstřelech, které ničily jejich domy.

Těžbu čediče o čtyři roky později zastavilo ministerstvo životního prostředí.

V letech 2003 a 2004 byla těžba kamene krátce obnovena, pak se ale definitivně zastavila.

Projekt Kamenolomu Brniště počítá se sanací a rekultivací na vrchu Tlustec v období 20 let. Ve skutečnosti jde ale podle starosty o pokračování těžby.

Záměr, který firma před dvěma lety veřejnosti představila, počítal s roční těžbou až 840 000 tun. K dopravě kamene chce firma z 90 procent využít železnici a jen desetina má jít po silnici, tedy nejvýše jedno či dvě nákladní auta za hodinu.

"Přestože naše činnost výrazně nezvýší nákladní dopravu v Brništi, rozhodli jsme se vyjít obci vstříc a nabídnout součinnost při řešení dopravy. Jsme připraveni společně s obcí zajistit nutná povolení na výstavbu obchvatu a následně obchvat postavit," řekl ředitel Kamenolomu Brniště Petr Houska.

Peníze může obec použít třeba na školství nebo kanalizaci

Zástupci firmy zároveň nabídli finanční příspěvek z vytěžené tuny čediče do rozpočtu obce.

"Sanace a rekultivace na vrchu Tlustec bude podle projektu trvat dvacet let. Během této doby budou na kopci ovšem vidět například stroje, závory na přejezdu budou častěji stažené, protože bude jezdit více nákladních vlaků. Naší nabídkou finančního příspěvku chceme udělat vstřícný krok za tato omezení, které může někdo vnímat negativně," vysvětlil Houska.

Peníze může podle něj obec využít na rozvoj školství, při stavbě kanalizace a podobně. V kamenolomu navíc v plném provozu najde práci až 45 lidí. Starosta Brniště vnímá nabídku spíš jako nátlak.

"Zatím nevidím důvod, proč rozhodnutí měnit a projekt povolit. Obnovení těžby není záležitost na rok, ale poznamenala by život v obci na víc než 20 let," řekl starosta.

Problémem se podle něj bude zřejmě na svém nejbližším jednání znovu zabývat obecní zastupitelstvo, firma chce navíc 9. října zorganizovat setkání s obyvateli Brniště.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video