Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Těžaři zakryli jednu z děr chrlících ropu do Mexického zálivu. Tu nejmenší

  15:36aktualizováno  16:49
Britské společnosti BP se podařilo zakrýt jedno ze tří míst úniku ropy do Mexického zálivu, oznámila americká pobřežní stráž. Povedlo se ovšem uzavřít jen nejmenší díru, takže to zřejmě příliš neomezí další znečišťování moře.

Speciální vrtná loď, která má pomoci utěsnit místa, odkud uniká ropa z porušeného vrtu do Mexického zálivu. | foto: AP

Menší počet míst, odkud ropa uniká, nicméně zjednoduší těžařům v příštích dnech spuštění železného kontejneru na poničený vrt. Ten by pak měl omezit únik ropy až o 85 procent. Do Mexického zálivu se nyní denně dostane z poškozeného vrtu až 800 tisíc litrů mazlavé látky.

Pracovníci společnosti BP už také dokončili speciální železobetonový kontejner, který umístí na místo úniku ropy. Surovinu z něj pak budou odčerpávat do tankeru na hladině moře. Na dno oceánu by měl dosednout podle mluvčího společnosti BP už ve čtvrtek.

V americkém přístavu Port Fourchon se vyrábí speciální kopule, která má na mořském dně zakrýt  místa, ze kterých uniká ropa do Mexického zálivu. (4. května 2010)

Nejsou tady ovšem garance, že tento postup bude úspěšný, jelikož se o to nikdo nepokusil v takové hloubce, podotkl ředitel společnosti BP Tony Hayward. Poškozený vrt se nachází zhruba 1 500 metrů pod hladinou moře.

Skvrna ohrožuje pobřeží USA od delty řeky Mississippi až po severozápadní Floridu. Americkým břehům hrozí ekologická katastrofa, moře už vydává první mrtvé živočichy včetně ryb, želv či ptáků. Skvrna poškodila také místní rybáře a cestovní ruch.

V posledních dnech se uklidnilo počasí, a záchranáři tak mohou proti ropné skvrně bojovat mnohem snáze. Daří se také nahrazovat norné stěny, které byly poškozeny během špatného počasí o víkendu. A doufají také v to, že budou moci opět ropu likvidovat i kontrolovanými ohni.

Ropná skvrna zamořila část Mexického zálivu 20. dubna, kdy vybuchla těžební plošina Deepwater Horizon. Po dvoudenním požáru se potopila. V okamžiku neštěstí na ní bylo 126 dělníků, jedenáct z nich se pohřešuje.

Kvůli unikající ropě z porušeného vrtu v Mexickém zálivu umírají tisíce živočichů.Kvůli unikající ropě z porušeného vrtu v Mexickém zálivu umírají tisíce živočichů.

Kvůli unikající ropě z porušeného vrtu v Mexickém zálivu umírají tisíce živočichů.

Exploze na plošině Deepwater Horizon opět upozornila na rostoucí riziko při těžbě ropy ve stále větších hloubkách a nehostinnějších místech. Jenže dostupná ložiska vysychají a koncerny černé zlato hledají, kde se dá (více o honbě za petrodolary v rizikových oblastech čtěte zde).

infografika - Boj proti ropné skvrně v mexickém zálivu

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do konce roku 2019 bude naše ambasáda v Jeruzalémě, řekl Pence v Izraeli

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu tleská projevu amerického viceprezidenta...

Spojené státy hodlají přesunout ambasádu z Tel Avivu do Jeruzaléma do konce roku 2019. Oznámil to před izraelským...

Útok na hotel v Kábulu nepřežilo osmnáct lidí, včetně čtrnácti cizinců

Muž se snaží utéct z balkonu kábulského hotelu Intercontinental během útoku tří...

Při nočním útoku na hotel v Kábulu zemřelo osmnáct civilistů, z toho čtrnáct cizinců. Národnost cizinců afghánské...

Vláda USA kvůli sporům nemá peníze na provoz, nejde linka do Bílého domu

Cedule u Sochy svobody s oznámením, že kvůli neschválenému rozpočtu americké...

Američané se v pondělí probudili do třetího dne rozpočtového provizoria. Takzvaný shutdown ovlivňuje statisíce státních...

Najdete na iDNES.cz