Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Těžaři se pokusí unikající ropu u pobřeží USA zacpat bahnem a betonem

  14:18aktualizováno  17:00
Souboj Davida s Goliášem připomíná už více než měsíc snaha těžařů zastavit unikající ropu z potopené těžební plošiny v Mexickém zálivu. Po odsávání ocelovým "brčkem" přichází na řadu speciální bahno a beton. Ve středu se jím společnost BP pokusí zavalit ventil, z nějž denně do moře vytečou stovky tisíc litrů ropy.

Záchranné týmy se snaží čistit okolí zřícené ropné plošiny Deepwater Horizon | foto: AP

Zda další pokus o zacpání porušeného ventilu tentokrát vyjde, zatím nemůže nikdo přesně odhadnout. Podle společnosti BP je šance na úspěch metody, které se říká "top kill", asi šedesát až sedmdesát procent.

Přípravné práce jsou navíc velmi složité, společnost musela ustoupit od původního plánu provést pokus o uzavření vrtu s pomocí speciálního bahna a betonu už v neděli. Termín přesunula na středu ráno.

Metoda Top kill - havárie ropného vrtu, mexický záliv

Technici budou muset do poničeného ventilu pod velkým tlakem napumpovat speciální bahno, jehož hustota je dvakrát větší než hustota vody, a potom vrt zabetonovat. Dosud se "top kill" procedura osvědčila v ropných vrtech na Blízkém východě, nikdy se ale nezkoušela v hloubce 1,6 kilometru pod mořskou hladinou.

Pokud se nepodaří únik ropy zastavit, vrátí se těžaři podle Reuters k pokusu zašpuntovat vrt železobetonovým kontejnerem, který by měl zachytit až 85 procent unikající ropy. První pokus ale před několika dny nevyšel, zařízení vyřadily z provozu krystaly zmrzlých metanových hydrátů.

Částečně funguje odsávání ropy více než kilometr a půl dlouhou ocelovou trubkou, s jejíž pomocí se ropa odvádí do tankeru na hladině. Ocelové brčko ale není řešením, nasaje totiž jen část ropy a zbytek dál prýští do moře. Denně až 800 tisíc litrů. (článek o pokusech těžařů zastavit únik ropy)

Američané ztrácejí trpělivost, kritizují těžaře i Obamu

Američané s každým dalším neúspěšným pokusem pomalu ztrácejí trpělivost. Unikající ropa může na americkém pobřeží vyústit v ekologickou katastrofu nevídaných rozměrů, už nyní tam začíná ničit faunu a flóru. (OBRAZEM: Ropa zasáhla mokřady u Louisiany)

Poradkyně amerického prezidenta pro energii a změnu klimatu Carol Brownerová prohlásila, že se zřejmě jedná o největší únik ropy v historii USA. "Mám dojem, že o tom bohužel není pochyb," řekla televizní stanici ABC.

Nedávné potopení plošiny Deepwater Horizon podle ní zřejmě předčí dosud nejhorší katastrofu - devastující ztroskotání tankeru Exxon Valdez před dvaceti lety. Na 40 milionů litrů ropy tehdy zamořilo dva tisíce kilometrů pobřeží Aljašky a zahubilo miliony mořských ptáků, ryb a dalších zvířat.

Ropa z poškozené těžební plošiny BP zaplavila americkou pláž Fourchon Beach (24. května 2010)Ropa z poškozené těžební plošiny BP zaplavila americkou pláž Fourchon Beach (24. května 2010)

Obyvatelé Spojených států ale nekritizují jen britskou společnost a její techniky, ale také americkou vládu. Prezident a jeho administrativa podle některých hlasů zareagovali na katastrofu pomalu. Navíc nechali odpovědnost za řešení úniku ropy na samotné firmě, což mnozí považují za největší chybu.

Jenže podle expertů vláda nemá k dispozici lepší a zkušenější inženýry a vybavení, než mají těžaři. To v pondělí přiznal i americký ministr vnitra Ken Salazar, který jinak ostře zkritizoval odklad pokusu na středu. Každopádně je dost pravděpodobné, že ropná skvrna v Mexickém zálivu poznamená listopadové volby do amerického Kongresu a oslabí demokraty.

ROPNÁ KATASTROFA V MEXICKÉM ZÁLIVU

Plošina Deepwater Horizon vybuchla 20. dubna a po dvoudenním požáru se potopila. Při neštěstí zahynulo 11 lidí a v Mexickém zálivu se vytvořila obří ropná skvrna.

Ta zasáhla ekologicky citlivé mokřady v deltě Mississippi a ohrožuje pobřeží USA až po severozápadní Floridu.

Do moře od chvíle neštěstí vyteklo nejméně 23 milionů litrů ropy a každý den poškozený ventil vychrlí dalších 800 tisíc litrů.

Vesmírné snímky pořízené Evropskou kosmickou agenturou (ESA) navíc ukázaly, že se už ropa přinejmenším na povrchu zálivu dostala do mořských proudů, které ji mohou zanést až na atlantické pobřeží Floridy nebo na Bahamy.


Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější



Další z rubriky

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Cestující autobusu v Kazachstánu uhořeli kvůli lampě, kterou se zahřívali

Při požáru autobusu na západě Kazachstánu zahynulo 52 lidí (18. ledna 2018)

Požár autobusu na západě Kazachstánu nezpůsobil elektrický zkrat, ale benzinová pájecí lampa. Tu cestující použili k...

Najdete na iDNES.cz