Texaský střelec vraždil v kostele, kam chodila i tchyně, které vyhrožoval

  • 51
Do texaského kostela, kde v neděli střelec povraždil 26 lidí, chodili příbuzní útočníkovy ženy. Televizi CNN to řekl místní šerif, podle něhož ale tito lidé nebyli uvnitř v době masakru. Střelec z nedělního masakru v Texasu před činem poslal své tchyni několik výhružných textových zpráv.

Přestože úřady jméno pachatele dosud nepotvrdili, za útočníka je považován šestadvacetiletý bývalý příslušník vojenského letectva Devin Kelley, který byl v minulosti trestán kvůli domácímu násilí.  Policie zatím oficiálně neoznámila motiv, který střelce přiměl při ranní bohoslužbě vtrhnout do baptistického kostela a automatickou puškou zastřelit 26 lidí ve věku od 18 měsíců do 77 let a další dvě desítky zranit. Dosavadní prohlášení úřadů ale hovoří o rodinných záležitostech a nezmiňují se o možnosti terorismu.

„V jeho rodině a blízkém příbuzenstvu došlo ke konfliktu,“ řekl mluvčí texaského ministerstva veřejné bezpečnosti Freeman Martin s tím, že tchyně kostel, ve kterém se střílelo, čas od času navštěvovala. Právě z toho důvodu úřady mluví o tom, že místo činu nebylo náhodné. V době střelby podle informací CNN však nikdo z příbuzných uvnitř ani v blízkém okolí nebyl.

Po masakru v Texasu dva muži pronásledovali útočníka. Při úprku naboural

Šerif Joe Tackitt uvedl, že střelcovi nepokrevní příbuzní do kostela chodili „čas od času“.  Rovněž texaský guvernér Greg Abbott naznačil, že existují vazby mezi pachatelem a kostelem. „Nemyslím, že by to byl jen náhodný projev násilí,“ řekl v rozhovoru s televizí ABC.  Podobně se vyjádřil i mluvčí Freeman Martin. „Nebyl v tom rasový motiv, nebylo to kvůli víře, byla to jistá rodinná záležitost.“

Šestadvacetiletý střelec se pokusil z místa činu uprchnout. Pronásledovali ho ale ozbrojení svědci, s nimiž se dostal do přestřelky. V následné automobilové honičce havaroval a podlehl střelnému zranění.

Útočník ještě předtím údajně volal svému otci, že je zraněn a že si myslí, že nepřežije. Podle Martina si smrtelné střelné zranění způsobil sám poté, co byl nejprve postřelen jedním z ozbrojených svědků. Skutečnou příčinu smrti má určit pitva.

Propuštěný násilník

Kelley podle úředních záznamů i výpovědí někdejších sousedů nevedl příkladný život. V roce 2012, když sloužil na Hollomanově letecké základně v Novém Mexiku, ho podle listu The New York Times vojenský soud degradoval a uložil mu roční vězení za násilí na manželce a dítěti. Po odpykání trestu byl z ozbrojených složek propuštěn.

S tehdejší manželkou, které podle soudu ubližoval, se Kelley rozvedl a v roce 2014 se v Texasu oženil s jinou ženou. Dva měsíce před svatbou u něj doma ale zasahovala policie, která dostala hlášení, že snoubence ubližuje. Případ ale nebyl nijak řešen, neboť podle úředních záznamů během zásahu žádná z přítomných osob z Kelleyho okolí obvinění nevznesla, uvedla AP.

Nelichotivě o Kelleym hovořila i jeho někdejší sousedka z karavanové osady, kde před třemi lety nějakou dobu žil. Vzpomíná si, že si pořídil štěně pitbula, které nechával nehledě na sluneční žár celý den přivázané před karavanem. Na místě také zasahovala policie, která přijela řešit oznámení o bití zvířete. Kelley asi hodinu odmítal z karavanu vyjít a policie s ním vyjednávala. Poté byl obviněn z týrání zvířat, ale případ se nakonec k soudu nedostal, tvrdí bývalá sousedka.

Trénoval se zbraněmi

Jeho bydliště na předměstí San Antonia prohledala policie. Podle svědků na místě v předchozích dnech zněla ohlušující střelba, což naznačuje, že patrně se zbraněmi trénoval.

V souvislosti s dřívějším odsouzením média spekulovala, zda to pro Kelleyho byla komplikace pro pořízení zbraní. Americký řetězec se sportovním vybavením Academy Sports & Outdoors ale uvedl, že muž, kterému je útok připisován, si v jeho obchodech v letech 2016 a 2017 zakoupil dvě střelné zbraně poté, co prověrka jeho jména v americkém kontrolním systému NICS neukázala žádné varování

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue