Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tetovaná sestra? Záleží na vedení nemocnice

  10:38aktualizováno  10:38
Praha - "Rozhodla jsem se nechat si udělat malé tetování na rameni. Když jsem přišla druhý den na službu do nemocnice, vrchní sestra na mě hned spustila hodně zhurta," vypráví svůj zážitek třiadvacetiletá Jana, která pracuje jako zdravotní sestra v jedné z pražských nemocnic. "Co že si prý o sobě myslím a kdo se na mě má dívat. Vypadalo to, že vyhazov na sebe nenechá dlouho čekat. Naštěstí se díky tomu, že už jsem pracovala v nemocnici déle a znali mě, podařilo vše vyřešit domluvou. Pacienti nesmějí nic vidět. Před tímto konfliktem se mnou ale nikdo o takových věcech nemluvil," podotýká Jana.

Podle vrchní sestry 1. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Karolíny Moravcové, která dříve působila také jako předsedkyně České asociace sester, opravdu žádná pevná pravidla pro vzhled sestřiček nejsou.

"Existuje samozřejmě etický kodex, ale v něm se hovoří především o chování, vstřícnosti a ochotě. Vše ostatní posuzuje nadřízený, který sestry přijímá. Já osobně bych byla i demokratická a fandím mladým, ale musíme vzít v úvahu, co si přeje vidět pacient. A ten pravděpodobně touží po umírněném vzhledu. Proto přijímám sestry, které slušně vypadají a mají dobré vystupování a vyjadřování," říká Moravcová.

Tetovanou sestru nebo dívku s kokrhelem a zmalovanou jako strašidlo by prý hnala. "V mimopražských nemocnicích občas zahlédnete opravdová strašidýlka, ale u nás po tom jdeme. Pouze jedna naše sestřička má takové umírněné dredy, ale nevypadá rozhodně nijak odpudivě," tvrdí Moravcová s tím, že i když se náhodou srazí nějaké sestřičkovské šaty, jdou se hned vyměnit, aby se mužští pacienti nemohli kochat pohledem na dívky.

I v ostatních nemocnicích má právo na posouzení vzhledu a extravagancí u sestry vedení, potažmo hlavní sestra.

"Požadujeme, aby sestra byla upravená, čistá, neměla dlouhé nehty a výrazné šperky," tvrdí hlavní sestra Fakultní nemocnice Motol Jana Nováková. "Zatím jsme ale žádný problém neměli. To dělají spíše problémy sanitáři, kteří mívají tetování opravdu po celých rukách. A u sestřičky je docela klidně možné, že když má někde malý obrázek, nikdo si toho ani nevšimne. Pokud by k nějakému konfliktu došlo, řešili bychom ho individuálně, ale zatím se soustřeďujeme především na přístup sestry k pacientovi," konstatuje.

Podobně hovoří i tiskový mluvčí nemocnice Na Františku Jan R. Hacker, který předesílá, že sestra nesmí být oblečena odpudivě. "Kdyby přišla sestřička odshora až dolů potetovaná, asi bychom ji nepřijali. Žádná pevná pravidla v tomto ale určit podle mého nelze. Dalo by se toho jednoduše zneužít. Vše je nutné posoudit sestru od sestry. Základem u nás je, aby neměla dlouhé nehty a ostré šperky, kterými by mohla ublížit pacientům. Sestřičky na jednotce intenzivní péče a anestezioresustitačním oddělení se také musí z hygienických důvodů často mýt a převlékat. Na druhou stranu, kdyby byla potetovaná ses tra na sále, která je celá zahalená, nikomu by to nemohlo vadit," tvrdí Hacker.

Zdobit si své tělo je však moderní a sestry nepatří k výjimečným návštěvnicím tetovacích salonů. "Samozřejmě, že sem chodí. Mám mezi nimi i několik kamarádek. Bývají ale rozumné a nechávají se zdobit opravdu nenápadně, možná spíše pro potěšení přítele. Malé kérky tak umísťuji na zadečky, třísla nebo horní část zad. Často si také nechávají udělat piercing do pupíku, ostatně jako mnoho dalších mladých holek," přidává své zkušenosti tatér Richard.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Američané zaútočili na Sýrii, přidali se i Britové a Francouzi

Noční obloha nad Damaškem během úderů USA, Británie a Francie na Sýrii (14....

USA, Británie a Francie v noci na sobotu zaútočili na Sýrii. Západ tak trestá syrský režim za údajný chemický útok ve...

Klaus mladší vyškolil Piráta za hrubky. Jsem dysortografik, brání se Pikal

Expert ODS pro školství Václav Klaus mladší (22. července 2014)

V Česku začaly maturity a roli zkoušejícího v sobě probudil i předseda školského výboru Václav Klaus mladší. Na...Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...

Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

Další z rubriky

Šéf Hospodářské komory Dlouhý bude Zemanovým poradcem

Vladimír Dlouhý a Miloš Zeman na XXVII. Sněmu Hospodářské komory ČR (28. května...

Prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý přijal nabídku prezidenta Miloše Zemana, aby se stal členem jeho...

Poslanci se přeli o zákaz kouření, pobavilo je srovnání se sexem

Restaurace Prašivka na Letné

Dva dny poté, co Ústavní soud odmítl zrušit zákaz kouření v restauracích, začala Sněmovna projednávat návrh na jeho...

Nouzové zprovoznění trati u Dalovic není možné, práce potrvají měsíce

Na trati Cheb - Klášterec nad Ohří od soboty nejezdí vlaky kvůli sesuvu tzv....

Na trať z Chebu do Klášterce nad Ohří, kde se o víkendu v úseku Hájek - Dalovice sesunul svah, se vlaky jen tak...

Najdete na iDNES.cz