Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Vnitro mění pravidla psychotestů, chce odstranit bič na policisty

  8:20aktualizováno  8:20
Strohý posudek psychologa může nyní poslat do civilu jakéhokoliv policistu. On přitom nemá možnost zjistit, proč neuspěl a jak psycholog k danému závěru dospěl. Stav, připomínající hlubokou totalitu a umožňující vyřizování účtů mezi šéfem a podřízenými, chce nyní ministerstvo vnitra změnit.

Policista může na základě psychotestu přijít o odznak, aniž by znal konkrétní důvod. Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Ministerstvo vnitra proto 21. srpna předložilo návrh vyhlášky, která má současný stav změnit. Netýkala by se jen policie, ale například i hasičů, vězeňské inspekce a dalších bezpečnostních složek.

Psychologické testy způsobilosti

Testem musí projít každý uchazeč o práci u bezpečnostních složek. Novela se ale především týká případů, kdy psychologové nezkoumají nováčky. V takovém případě je psychologický test spojen buď s přestoupením na jinou funkci, nebo o něj může požádat nadřízený, pokud je podle něj k tomu důvod. V roce 2010 muselo od policie odejít pro nezpůsobilost šest lidí, v roce 2011 už dvanáct.

Podnětem byl případ policisty z Plzně. Vyšetřovatel Útvaru pro odhalování korupce a finanční kriminality byl po incidentu, kdy měl ležet opilý a nahý na ulici, poslán na psychotesty a neuspěl. Jeho nadřízený nemá podle zákona v takovém případě jinou možnost, než ho propustit ze služby.

Muž, který u policie sloužil dvanáct let, se rozhodl bránit, neměl ale proti čemu. Psycholog do výsledku uvede jen jediné slovo. Buď napíše, že je zkoumaný "způsobilý" nebo "nezpůsobilý." Ani vyhozený policista, ale ani jeho nadřízený nemá právo zjistit, jak je výsledek zdůvodněný.

"Výsledek může přezkoumat vedoucí policejní psycholog. Ten může, ale také  nemusí svolat komisi. Nezkoumá se ale ten konkrétní člověk, ale postup psychologa, který ho zkoumal,"  řekla iDNES.cz policejní ombudsmanka Blanka Besserová.

Protože policie nechtěla vydat ministerstvu vnitra podklady k testům, na základě kterých byl plzeňský policista vyhozen, udělalo si ministerstvo vlastní. A výsledek byl opačný.

"U psychologů, kteří zkoumají například policejního prezidenta nebo generálního ředitele hasičů, muž uspěl," uvedla Besserová. Bývalý policista se tak nyní chce bránit u soudu. Jeho případ přitom není jediný. Dalším je například muž, který má odslouženo 20 let a úspěšně prošel prověrkami Národního bezpečnostního úřadu na stupeň tajné nebo policista z policejního prezidia.

Psychotesty - nástroj jak se zbavit nepohodlného policisty

Hodně se také mluví o tom, že se psychotestů využívalo v případech, kdy chtěl šéf vyhodit nepohodlného policistu.

"Několikrát jsem to také slyšela, ale konkrétní důkazy nemám, " uvedla policejní ombudsmanka. V důvodové zprávě k ministerskému návrhu je ale riziko zneužití k "propuštění nepohodlných příslušníků" uvedeno.

Podle informací iDNES.cz si pomocí psychotestů někteří policejní šéfové ulehčili práci i v případech, kdy existoval dostatek důvodů vyhodit člověka, který u policie skutečně neměl co dělat. Bylo to totiž rychlejší a odpadlo nepříjemné zdůvodňování.

Na další problém poukázal ombudsman Pavel Varvařovský. Podle něho nelze jen na základě pouhého verdiktu "nezpůsobilý" rozhodnout o propuštění ze služby. Takový podklad je nepřezkoumatelný a pokud by se případ dostal ke správnímu soudu, tak by neobstál.

Verdikt se už bez zdůvodnění neobejde

Návrh vyhlášky tak přináší několik novinek. Nadřízený bude muset zdůvodnit, proč o psychotesty žádá. "Nebudou se tak opakovat případy, kdy s tím policistou vůbec nikdo nejednal, nic mu nevysvětlil," vysvětlila Besserová.

Psycholog pak své závěry bude muset zdůvodnit a seznámit s nimi jak nadřízeného, tak zkoumaného policistu. Ten tak bude v případě neúspěchu znát konkrétní důvod, proč musel u policie skončit.

"Pomůže mu to i tím, že pokud u něj nějaký problém vznikl, tak o něm ví a může ho léčit. Nebude to jako dosud, že policista skončí na ulici bez vysvětlení a přitom může být třeba nebezpečný okolí," vysvětlila policejní ombudsmanka.

Navíc bude mít policista šanci se proti verdiktu o propuštění bránit a nahlížet do spisu, jak mu zaručuje ústavní právo. Pro psychology to znamená, že hodnocení musí být  zdůvodněno tak, aby případně obstálo i před soudem.

Nový předpis nyní čeká připomínkové řízení, které trvá do 19. září. Poté ho ještě budou zkoumat odborníci z Legislativní rady vlády. Předpokládaným datem, kdy vstoupí v platnost je 1. prosinec 2012.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

Začátek týdne bude větrný a teplý, ochlazovat se opět začne od středy

Ilustrační foto

Teploty až 13 stupňů Celsia a velmi silný vítr. Takový bude podle meteorologů začátek tohoto týdne. Výstraha na silný...

Nemocnice spoléhala na sestřičky z Ukrajiny, zastavilo je ministerstvo

Ilustrační foto.

Do Liberce jich mělo nastoupit třicet. Místo toho zůstávají dál na Ukrajině. Krajské nemocnici v Liberci nevyšel plán...

Opilý muž stopoval v noci uprostřed dálnice D46, srazilo ho auto

Zastavit stopaři se řidičce jedoucí ze Svitav do Litomyšle nevyplatilo....

Šestačtyřicetiletého muže srazilo v sobotu časně ráno na dálnici D46 na Prostějovsku osobní auto. Muž v tmavém oblečení...Najdete na iDNES.cz