Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Testy další případ BSE neodhalily

  17:54aktualizováno  17:54
Dolní Lažany - V Dolních Lažanech na Třebíčsku byly za přísných bezpečnostních opatření poraženy čtyři kusy dobytka kvůli BSE. Veterináři tu koncem dubna odhalili pátý případ nemoci šílených krav v Česku. Testy ani u jednoho z utracených dobytčat nákazu nepotvrdily. V chovu tak byla nakažena jen jedna kráva.

"Nepřejeme si žádnou publicitu," poznamenal ředitel třebíčské veterinární správy Zdeněk Vedral, podle něhož tři krávy a jednoho býka poráželi specialisté z brněnského krizového centra. "Pátá kráva bude utracena do měsíce. Čekáme, až se otelí," zmínil se veterinář.

Ani jedno poražené dobytče nebylo nakažené BSE. Potvrdily to testy, které na mozkové tkáni provedla hned po porážce jihlavská laboratoř.

Pokud se stejným výsledkem skončí i vyšetření u poslední dojnice, nebude mít výskyt BSE pro chov společnosti Agrofarma vážnější následky.

BSE potvrdil i kontrolní test
I kontrolní testy 6. května definitivně potvrdily pátý případ nemoci šílených krav v Česku. "Výsledek testů je pozitivní," řekl tehdy iDNES šéf Státní veterinární správy Josef Holejšovský.

Veterináři čekali na poslední test, který měl definitivně potvrdit výsledek kontrolního vyšetření. "Případ BSE je potvrzen. Nyní se dokončí likvidace určených kusů," konstatoval Holejšovský.

První příznaky BSE se u krávy z chovu společnosti Agrofarma objevily poslední dubnový den při porážce na jatkách v Třebíči. Nemocné zvíře bylo bezprostředně zajištěno, stejně tak kusy poražené před ním a po něm.

"Ve čtvrtek večer jsme měli pozitivní výsledek prvního testu. Okamžitě jsme vydali předběžná opatření. Farma musí dodržovat naše pokyny," oznámil začátkem května Zdeněk Vedral z Okresní veterinární správy v Třebíči.

Na kravíně se okamžitě objevila cedule s upozorněním na nebezpečnou nákazu. "Nikdo cizí do objektu nesmí vstoupit. Máme zákaz jakéhokoli přesunu zvířat," shrnul tehdy jednatel Agrofarmy Miroslav Svoboda. Podnik chová sedmdesát krav.

"Podezřelá kráva se narodila v prosinci 1996," upřesnil Svoboda.

O ničem jiném se nemluví
V obci se o BSE mluvilo všude. "Je to hodně nepříjemné pro družstvo i pro lidi. Družstvo se snad nepoloží, ale určitě to nepřispěje k ničemu dobrému. Slyšíme o tom v televizi a teď to máme tady," komentovala obyvatelka Jitka Hrdá, která před odchodem do důchodu léta v postiženém kravíně pracovala.

"Je to smutné, že se to dotkne tak malého družstva. Kdoví, jak se to k nám zavleklo," míní muž, který si nepřál zveřejnit jméno.

Už popáté
Nakažená kráva z Dolních Lažan je už pátým případem v Česku. "Opatření jsou přísná. Veškerý skot starší třiceti měsíců projde tímto vyšetřením. U nutné porážky je hranice snížena na čtyřiadvacet měsíců," řekl po odhalení případu Vedral.

Nemoc napadá mozek zvířete, u kterého se výrazně mění chování. "Kráva začne být agresivní, kope, kouše. Nemoc není přenosná na člověka jinak, než požitím nervové tkáně nakaženého zvířete," doplnil.

Čtvrtý případ nákazy BSE se objevil začátkem loňského října v Šestajovicích u Prahy. Veterináři tehdy utratili 22 vrstevnic sedmileté krávy i její tři potomky. - Více ZDE.

V pořadí třetí případ BSE odhalili veterináři 25. září 2002 na brněnských jatkách. Kvůli pětileté nemocné krávě tehdy padli dva její potomci a deset vrstevnic. - podrobnosti ZDE.

Druhý nakažený kus byl odhalen v srpnu 2001 ve Světnově na Žďársku. 

Dušejovské družstvo se z BSE vzpamatovalo
Jako vůbec první v Česku se musela s výskytem BSE vypořádat farma v Dušejově na Jihlavsku, kde veterináři předloni v červnu objevili nakažené zvíře ve velkém stádu kvalitních dojnic.

Následný zákrok státu v podobě preventivního vybití 134 dojnic dušejovské farmy možná vejde do historie jako největší masakr skotu v souvislosti s obavami z BSE.

Dušejovské družstvo se však z rány vzpamatovalo. "Zvířata jsme asi tak po roce doplnili na původní stav, ale dodnes nejsme s produkcí mléka na tehdejší úrovni," přiznal předseda družstva Zdeněk Bartošík.

Lituje, že jeho družstvo potkal drakonický postup státu vůči BSE jako první. "Mrzí mě, že zrovna my jsme museli být první, ale takové úvahy už teď stejně nemají žádný smysl," míní Bartošík.

Původce nákazy dušejovské dojnice nebyl prozatím objeven, ale stát od té doby jednak snížil množství zvířat, která jsou v rámci prevence v případě pozitivního nálezu porážena. Přijal také řadu preventivních opatření, týkající se především krmení zvířat masokostní moučkou, kterou se pravděpodobně nákaza přenáší.

Co je BSE

Co to je BSE?
Pod touto zkratkou se skrývá bovinní spongiformní encefalopatie, mozkové onemocnění hovězího dobytka. BSE způsobuje rozklad centrálního nervového systému zvířete a vždy končí smrtí. Poprvé byla popsána v roce 1986 v Anglii.
Co způsobuje BSE?
Podle většiny vědců způsobují tuto nemoc infekční bílkoviny - priony. Priony jsou běžně přítomny v organismu, ale tzv. špatný prion zvenčí zapříčiní, že v nich dojde ke změnám, a způsobí vznik nemoci. Objevují se však i názory, že špatné priony vznikají následkem genetické vady.
Jak se BSE šíří?
Vzhledem k tomu, že největší koncentrace špatných prionů je v centrálním nervovém systému (mozek, páteř atd.), jsou kontaminovány produkty, do nichž jsou takové části zvířat přidány. Nejhůře je na tom masová moučka - právě tou byla následně krmena další zvířata - proto jsou BSE nakaženy i ovce, ale v poslední době se objevila i tvrzení, podle nichž se mohou infikovat třeba i králíci nebo ryby. Je však nutné je vědecky prokázat, což se zatím nestalo.
Je BSE přenosná na člověka?
Podezření, že by tomu tak mohlo být, poprvé vyslovili britští vědci v roce 1996. V současnosti se považuje možnost přenosu BSE na člověka za téměř jistě prokázanou, ale definitivní důkaz ještě chybí.
Pravděpodobná lidská forma BSE je novou variantou Creutzfeldt-Jacobovy nemoci. Ta je neurologickým onemocněním, které má jinak buď genetické příčiny, nebo se přenáší při transplantacích orgánů.

Dolní Lažany na Třebíčsku. Všechna práva vyhrazena Kartografii Praha, a. s. Bez písemného souhlasu je jakákoliv reprodukce mapy i její části zakázána.

Na kravíně v Dolních Lažanech visí cedule s upozorněním na nebezpečnou nákazu, 5. května 2003

Syn spolumajitele farmy v Dolních Lažanech Jan Novák zavírá vstupní bránu. Veterináři tu objevili krávu podezřelou, že onemocněla BSE, 5. května 2003

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

ČEŠTÍ ŘIDIČI: Když v autě poučujeme ostatní, jsme nebezpeční, říká expert

Nedodržování bezpečného odstupu je velkým nešvarem na českých silnicích

Mnohem lépe než v porevolučních letech se podle zkušeného dopravního psychologa Aloise Hudečka dnes chovají řidiči na...

Koho vybrat za prezidenta? Kalkulačka vám ukáže, s kým se shodujete

Volební kalkulačka iDNES.cz

Nejste si jistí, kterému z prezidentských kandidátů dát v lednové volbě svůj hlas? Volební kalkulačka, kterou...

Zeman jmenoval Babišovu vládu. Přeje si, aby získala důvěru do února

Prezident Miloš Zeman na Hradě jmenuje vládu Andreje Babiše. (13. prosince 2017)

Prezident Miloš Zeman jmenoval vládu Andreje Babiše. Ministry ujistil, že pokud nynější menšinová vláda nezíská důvěru,...Najdete na iDNES.cz