Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Test rakety Ares I-X se na druhý pokus zdařil. Podívejte se

  16:39aktualizováno  18:14
Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) úspěšně vypustil k testovacímu letu raketu Ares I-X, která by mohla v budoucnu nahradit končící raketoplány. Jejím úkolem bylo 150 sekund sbírat data.

První pokus o vypuštění rakety v úterý ztroskotal. Zmařilo ho špatné počasí a nákladní loď, která se objevila v místě předpokládaného dopadu stroje do oceánu. - více informací o raketě naleznete zde

Dnes se vypuštění rakety zdařilo a v 11.30 tamního času sto metrů dlouhý stroj z odpalovací rampy v Cape Canaveral na Floridě vyrazil na svou krátkou cestu.

Úkolem nosné rakety byl jen let, který měl trvat dvě minuty a třicet vteřin. Po dvou minutách se horní část rakety, která byla pouhou replikou, podle plánu oddělila od dolní části a zničila se pádem do Atlantiku.

Naopak dolní část rakety s přístroji měla dopadnout do oceánu pomocí padáků a po vylovení poskytnout informace o stabilitě a bezpečnosti rakety. To se také povedlo. NASA má teď před sebou analyzování dnešního testu, které potrvá několik měsíců.

V Národním úřadě pro letectví a vesmír dnes panovala nervozita, počasí startu zprvu opět nepřálo a NASA byla pod tlakem času. Začala už dokonce vyjednávat s americkým letectvem o možnosti otestovat raketu ve čtvrtek. Kdyby se to nepovedlo, další start by byl možný až 16. listopadu, uvedla televizní stanice CNN.

Co je Ares I-x

Ares I-X je testovací verze dvoustupňové rakety Ares I, která bude mít za úkol vynášet kosmické lodi Orion do vesmíru jako náhrada za raketoplány. Ty plánuje NASA vyřadit z provozu mezi zářím 2010 a jarem 2011.

Rakety Ares a moduly Orion by ale měl mít NASA k dispozici nejdříve v roce 2015. Do té doby bude při letech k Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) závislý na ruských plavidlech Sojuz.

Výbor pro vyhodnocování programu amerických vesmírných letů, který zřídil prezident Barack Obama, podle všeho není raketě Ares I příliš nakloněn. Jeho předseda Norman Augustine nedávno prohlásil, že to pro NASA není dobrá volba, protože by byla lepší ještě silnější nosná raketa.                                                         Zdroj: ČTK

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Rakousko chce sbor pohraničníků. Migranti jen tak neprojdou, říká ministr

Rakouský voják přivádí skupinu běženců k registraci ve městě Spielfeld. (16....

V případě nové uprchlické vlny vyrazí v Rakousku k hranicím nová pohotovostní jednotka, oznámil ve čtvrtek ministr...

Putin před volbami ukázal vypracované tělo, ponořil se do díry v ledu

Vladimir Putin se zúčastnil tradiční tříkrálové koupele v ledové vodě jezera...

Vladimir Putin se dva měsíce před prezidentskými volbami opět snažil ukázat, že je v 65 letech v perfektní fyzické...

Obrana USA bude modernizovat, chce se soustředit na Rusko a Čínu

James Mattis hodnotí bezpečností situaci v USA i hrozby ze zahraničí (19. ledna...

Jádrem nové obranné strategie Spojených států již není boj s terorismem, ale vytvoření protiváhy velmocenským ambicím...

Najdete na iDNES.cz