Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Test protiraketového štítu Pentagonu vyšel

  0:01aktualizováno  0:01
Pentagonu se poprvé povedl zcela úspěšný test systému protiraketové obrany. Rusko i Čína varují, že USA tak rozpoutají nová kola horečného zbrojení. Spojené státy včera uspěly při čtvrtém pokusu v rámci programu protiraketové obrany (NMD), když záchytná střela zničila nárazem raketu vybavenou maketou jaderné hlavice.

Střela mající zničit nepřátelskou raketu byla odpálena z atolu Kwajalein v jižní části Tichého oceánu 21 minut poté, co útočná raketa, modifikovaná verze mezikontinentální balistické střely Minuteman II, odstartovala přibližně ze 7,7 tisíce kilometrů vzdálené kalifornské Vandenbergovy vojenské základny.

Obranná raketa zasáhla útočnou 231 kilometrů nad zemským povrchem. Jde o čtvrtou zkoušku protiraketového systému, který chtějí Spojené státy v základní podobě instalovat do roku 2004 jako štít proti útokům tzv. nevypočitatelných států, mezi něž Washington řadí především Severní Koreu a Írán.

Reportéři spatřili na obrovské obrazovce záblesk, který údajně způsobil náraz střely na raketu. Hned poté se záběr přesunul do kontrolního střediska na atolu a ukázal vojáky a civilisty, kteří propukli v jásot a plácali se vzájemně do dlaní.

Činitelé amerického ministerstva obrany, kteří zkoušku monitorovali, sdělili, že všechny systémy pracovaly podle očekávání. Ze tří předcházejících pokusů dva selhaly zcela a jeden znamenal částečný úspěch. Poslední pokus loni v červenci se nevydařil a tehdejší prezident Bill Clinton další práci na štítu pozastavil.

Zdar nynějšího testu bude podle pozorovatelů mocným povzbuzením pro administrativu prezidenta George Bushe, který chce omezený systém protiraketové obrany vybudovat navzdory odporu některých evropských spojenců, Číny i Ruska a za cenu porušení smlouvy ABM, uzavřené počátkem sedmdesátých let s tehdejším Sovětským svazem.

Záchytná střela vypuštěná z atolu sestává ze dvou částí. A to z raketového nosiče, který ji urychlí, a vlastního ničícího tělesa s vlastním pohonem o váze 54 kilogramů, které likviduje nepřátelskou hlavici mechanickým nárazem. V poslední fázi letu se tato střela řídí podle hvězd.

Bush požádal Kongres na příští rok o 8,3 miliardy dolarů pro financování výzkumu protiraketové obrany a na další zkoušky. Včerejší zkouška stála sto milionů dolarů. Ministerstvo obrany oznámilo, že četnost zkoušek se nyní zvýší na čtyři až šest v příštích osmnácti měsících.

Američtí pacifisté se zkoušce snažili zabránit. Organizace ochránců životního prostředí sdělila, že dva plavci, kteří jsou jejími členy, se pokusili dostat až do samé blízkosti Vanderbergovy základny, ale bezpečnostní síly je zadržely. Další protest zorganizovala Greenpeace v Aténách.

Ruské ministerstvo zahraničí kritizovalo test americké rakety v rámci programu protiraketové obrany v Tichém oceánu s tím, že ohrožuje smlouvu o omezení protiraketových jaderných systémů (ABM) z roku 1972 a mezinárodní dohody o odzbrojení.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Německá SPD si poprvé zvolila do čela ženu. Předsedkyní je Andrea Nahlesová

Německá sociální demokracie si do svého čela poprvé zvolila ženu. Předsedkyní...

Německá sociální demokracie si v neděli do svého čela poprvé ve 155leté historii zvolila ženu. Předsedkyní SPD se na...

Není jiné řešení pro Izraelce a Araby než žít v míru, říká profesor

Protestující Palestinci na hranicích Pásma Gazy (6. dubna 2018).

Profesor Uri Bialer, expert na mezinárodní vztahy z Hebrejské univerzity, soudí, že Izrael má naději na dohodu. „Fakt,...

Pobřežní stráž lovila z moře u Libye stovky migrantů, odvezla je zpět

(Ilustrační snímek)

Libyjská pobřežní stráž v neděli zachránila 263 migrantů při dvou operacích u libyjského pobřeží. Nejméně jedenáct lidí...

denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni
denicek-chvile-kdy-jsem-se-prestala-snazit-byt-perfektni

Myslíte si, že všechny mamimky jsou dokonalé?

Najdete na iDNES.cz