Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Těšínský starosta se kvůli úplatku vzdal křesla

  10:34aktualizováno  10:34
Jindřich Sznapka ve čtvrtek po sedmi letech skončí ve funkci starosty Českého Těšína. Přijal rozhodnutí soudu ve zkráceném řízení a zaplatí peněžitý trest 160 tisíc korun za úplatkářství. Pět let také nesmí vykonávat veřejné funkce.

Jindřich Sznapka zůstává starostou Českého Těšína jen do čtvrtka. | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

"Podal jsem už svou rezignaci na podatelně. V pátek odstoupím i jako zastupitel," informoval starosta Sznapka. "S politikou končím. Už mne ty tahanice nebaví," prohlásil bývalý úspěšný politik ČSSD.

Tento krok následoval po rozhodnutí, že přijme trest za úplatkářství, ke kterému ho ve zkráceném řízení odsoudil karvinský soudce. Kromě pokuty sto šedesát tisíc korun totiž nesmí pět let působit v městském zastupitelstvu,tedy ani zastávat funkce v samosprávě.

Soudce rozhodl, že starosta dal úplatek sto tisíc svým oponentkám z občanského sdružení Těšínské zrcadlo Janině Putniorzové a Ewě Santariusové, které chtěly referendem zablokovat rozprodávání městských domů.

Ženy kritizovaly podmínky privatizace a to, že si lukrativní domy s obchody a restauracemi levně přiklepli i zastupitelé a jejich příbuzní včetně starostovy rodiny. Aby dokázaly, že na radnici vládne korupce, začaly za asistence policie nahrávat své schůzky se starostou, které skončily předáním peněz. - více zde

Starosta se nechtěl veřejně soudit kvůli rodině
Sznapka se rozhodl dál se nesoudit, i když mu ještě neuplynula lhůta na rozmyšlenou, ve které může podat proti trestnímu příkazu takzvaný odpor. Ten ve zkráceném řízení nahrazuje odvolání.

Vzhledem k tomu, že i státní zástupce se vyjádřil, že odpor nepodá, záleželo na Sznapkovi, zda chce podstoupit velký proces i s výslechy svědků a zájmem veřejnosti.

"Klient mi dal pokyn, abych odpor nepodával, neboť celá záležitost se osobně dotýká jeho i celé rodiny," uvedl jeho advokát Petr Grobelný. "Já osobně jsem ale přesvědčen, že se trestného činu nedopustil," zdůraznil.

"Předal sto tisíc korun na volební kampaň dámám, se kterými předtím u právníka uzavřel koaliční smlouvu. Jaký je to úplatek?" ptal se. "Z mého pohledu šlo o cílenou provokaci a snahu starostu zlikvidovat," prohlásil.

Sám Sznapka také tvrdí, že to nebyl úplatek, ale sponzorský příspěvek na volební kampaň pro Těšínské zrcadlo. Peníze dal ve výtahu bez jakéhokoliv potvrzení.

Uspěly u soudu, ale nejsou spokojené
"Nemůžeme být spokojené, neboť nám nešlo o to udělat starostovi ostudu. On na radnici nebyl sám. Doufaly jsme, že dokážeme, že korumpovat se nevyplácí," uvedla Janina Putniorzová.

Putniorzová z Těšínského zrcadla je přesvědčena, že Sznapka se dopustil kromě úplatkářství i zneužití pravomoci veřejného činitele a maření přípravy referenda.

Loni na podzim podle ní podplatil člena přípravného výboru pro referendu Romana Bekuse, který v rozhodující chvíli odevzdání petičních archů s dostatečným počtem podpisů zmizel a nepodepsal připravený návrh. Sznapka ho pak neuznal.

Zmocněnkyně pro referendum Ewa Santariusová se obrátila na soud.

Sznapka jí pak kontaktoval a ptal se, co může udělat pro to, aby referendum proti privatizaci domů nebylo. Putniorzová uvedla, že když jim po několika schůzkách začal nabízet "bolestné" a sliboval posty místostarostek, obrátily se na policii.

Soudce před několika dny mimo jiné rozhodl, že tyto peníze propadají státu. Putniorzová odmítá, že by uzavřely skutečnou koaliční smlouvu.

"Copak koaliční smlouvy se uzavírají rok před volbami?" řekla. Uvedla, že nikdy neměly v úmyslu se Sznapkou spolupracovat, chtěly jen ukázat, co se na radnici děje.

"Řekl nám doslova, jestli chceme stříkačku do voleb sto tisíc. Ptaly jsme se, kde má záruku, že peníze opravdu použijeme na volby. Řekl, ať si s nimi děláme, co chceme," popisovala.

Těšínské zrcadlo se teď chystá zveřejnit o způsobu vládnutí v Českém Těšíně další informace.

Šéfové ČSSD se Sznapky zastávali, dokud Těšínské zrcadlo nezveřejnilo pasáže z nahraných rozhovorů, kdy nazývá občany hňupy a popisuje kupeckou politiku na radnici.

Když ho vedení ČSSD začalo kritizovat, ze strany vystoupil. Jeho spolupracovníci z radnice ale dál stáli za ním, až šéfové ČSSD nakonec v Českém Těšíně tamní organizaci rozpustili. - více zde

Při privatizaci získali lukrativní nebytové prostory mimo jiné dva Sznapkovi bratři a jeho matka.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Nedopustili jsme roztržku, rozdělení bylo správné, shodli se Klaus a Mečiar

Bývalí premiéři Václav Klaus (vpravo) a Vladimír Mečiar se zúčastní debaty...

Bylo to jako propadnout se v čase o čtvrt století zpět. V budově bývalého Federálního shromáždění vzpomínal Václav...

Mluvčí nové vlády bude Barbora Peterová, dříve pracovala v ČT a v ČEPS

Tiskovou mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová.

Mluvčí vznikající menšinové vlády Andreje Babiše bude Barbora Peterová. V tiskové zprávě to oznámila mluvčí ANO Lucie...

Pošvářová dostala cenu za odvahu, protikorupční fond ocenil i Čecha a Romeu

Miloslava Pošvářová

Někdejší kontrolorka kvality Ředitelství silnic a dálnic Miloslava Pošvářová dlouhodobě upozorňuje na nešvary při...Najdete na iDNES.cz