Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Teryngel se vyškrtnutí z komory ubránil

  17:01aktualizováno  17:01
Právník Jiří Teryngel, který připravoval smlouvy pro pronájem Českého domu v Moskvě, může opět vykonávat advokacii. Pražský městský soud zrušil rozhodnutí, kterým byl vyškrtnut z advokátní komory. Vedení komory vadilo, že připravoval smlouvy pro obě strany.

U soudu Teryngla zastupoval advokát Vladimír Ibl, který dříve působil jako soudce Nejvyššího soudu.

Teryngl měl být vyškrtnut z advokátní komory na pět let. Kárný senát komory o tom rozhodl loni v únoru.

Pražský městský soud zrušil verdikty kárného i odvolacího senátu komory už koncem dubna. Věc vrátil advokátní komoře k dalšímu řízení.

"Tuto informaci zatím neznám, ale vítám ji. Doufám, že spravedlnost nakonec zvítězí," reagoval pro ČTK Teryngel.

Už loni v březnu rezignoval kvůli pronájmu Českého domu Kavanův generální sekretář Karel Srba.

Teryngel hrál na obě strany
Teryngel doplatil na to, že v kauze Český dům pracoval pro dvě strany. Ministerstvu zahraničí poskytl dobrozdání, aby Jan Kavan podepsal nevýhodnou smlouvu o pronájmu. Teryngel zároveň hájil zájmy nájemníka - firmy Hotel Český dům.

Právě pro ni text smlouvy připravil a právě ji dohoda zvýhodňovala. Hra na obě strany je mezi právníky považována za jeden z nejhorších prohřešků a podle advokátní komory je v rozporu s etikou právníka. Komora proto zvolila nejtvrdší trest: zákaz advokátského povolání.

Jiří Teryngel však popírá, že by se dopustil nějakého přehmatu. Tvrdí, že Kavanův resort od počátku věděl, že jeho právní kancelář zastupuje protistranu (firmu Hotel Český dům).

"Stále trvám na tom, že jsem se žádného pochybení nedopustil. Proti rozhodnutí advokátní komory se odvolám," řekl po rozhodnutí komory Teryngel.

Pražský právník Jiří Teryngel mohl více než rok, kdy nebyl zapsán v advokátní komoře, pouze poskytovat své rady. Nemohl například nikoho zastupovat u soudu.

Teryngel byl nejznámějším, koho komora vyškrtla
Uznávaný odborník na trestní právo a bývalý prokurátor Jiří Teryngel je dosud nejznámější advokát, kterého komora ze svých řad vyškrtla.

Mezi jeho klienty kromě Úřadu vlády patřili Vladimír Stehlík, Jiří Tesař a Libor Procházka z IPB, bývalý šéf FNM Jan Stiess, Ukrajinci z restaurace U Holubů, Viktor Kožený, bývalý příslušník StB Jan Dolanský, odsouzený za týrání kněze Václava Malého.

Právník už byl jednou potrestán
Jiřího Teryngela už přitom kárný senát jednou potrestal. V roce 1998 mu uložil dvacetitisícovou pokutu za to, že se snažil dostat do vazby bývalého ředitele BIS a advokáta Stanislava Devátého a bez důkazů mu připisoval neprokázané zločiny. Úřad vlády si Teryngelovu kancelář najal v minulých letech na několik případů.

Bývalá mluvčí šéfa Úřadu vlády Vladimíra Dufková prohlásila, že všechny tyto kauzy jsou v pořádku: "Zpětně nic prověřovat nebudeme. Od té doby, co tento případ vyšel najevo, už žádná smlouva s touto právní kanceláří uzavřena nebyla."

Jiří Teryngel může "děkovat" Kavanovi

Aby ministr zahraničí Jan Kavan v kauze Českého domu zachránil sám sebe, potopil svého advokáta Jiřího Teryngla. Stalo se to ve chvíli, kdy Kavan začal obhajovat svůj podpis pod pochybnou nájemní smlouvou: "Podepsal jsem ji na základě dobrozdání renomované právní kanceláře. Dobrozdání vypracovala kancelář pana doktora Teryngla."

Z ministrova alibi se však vzápětí stal důkaz proti němu samému a nakonec i proti Terynglovi. Vyšlo totiž najevo, že Teryngel loni v létě zakládal firmu Hotel Český dům a podle jejího přání připravil i text nájemní smlouvy.

Kavana nakonec zachránil jeho generální sekretář Karel Srba, který rezignoval a "omyl" s Terynglem vzal na sebe: "Ministr netušil, že právní kancelář zastupuje i druhou stranu. V tom spatřuji nejvyšší míru své osobní odpovědnosti." (Posudek od Teryngla si přitom nevyžádal Srba, ale Kavanova náměstkyně Helena Opolecká.)

Teryngla však už nikdo zachránit nemohl. Jakmile se jeho dvojí hra prozradila, advokátní komora zahájila kárné řízení. Nepomohla ani jeho obhajoba: "Můj právní názor byl výrazně pro mého klienta, Hotel Český dům.

Jestliže z toho Kavan vycházel jako z názoru objektivního, tak je to samozřejmě chyba, ale ne moje." Kavanova důvěra v Teryngla však zjevně otřesena nebyla.
Když sám přiznal, že smlouva o pronájmu je špatná, opět to byl Teryngel, kdo ji měl na přání ministra zahraničí opravit.

"Pana doktora Teryngla si vážím. Nabídl, že ve spolupráci s jinými kancelářemi připraví smlouvu novou. Má dřívější osobní zkušenost s panem doktorem Terynglem jako mým bývalým obhájcem byla jen pozitivní," řekl loni Kavan.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

Piráti chtějí kvůli bezpečnostním opatřením snížit Hradu rozpočet

Pražský zastupitel Mikuláš Ferjenčík

Pirátská strana navrhne, aby se omezil rozpočtová kapitola Správy pražského hradu. Chtějí tak vytvořit tlak a hrad, aby...

VIDEO: Ústí zbouralo poničený soukromý dům, peníze za demolici bude vymáhat

Demolice požárem poškozeného domu v Marxově ulici v ústeckých Předlicích.

Demoliční bagr v úterý zlikvidoval dům v ústecké čtvrti Předlice, který se v březnu částečně zřítil po požáru. I když...

Vydání Babiše. Nerozhodneme, dokud spis nebude ve Sněmovně, oznámil výbor

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Vydání lídra hnutí ANO Andreje Babiše a jeho pravé ruky Jaroslava Faltýnka se bude ve Sněmovně projednávat až v příštím...Najdete na iDNES.cz