Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Teroristy zastaví nová psí rasa

  15:34aktualizováno  15:34
V Rusku vyšlechtili unikátní psí rasu. Kříženci sibiřského huskyho a šakala mají důležitý úkol - bojují proti teroristům. Jejich domovem je psinec poblíž moskevského letiště. Ne bezdůvodně. Právě ruská letecká společnost Aeroflot psy vyšlechtila ve své chovatelské stanici. Mají huňatou srst a výborný čich, píše zpravodajský server BBC News.

Aeroflot tvrdí, že se mu podařilo vyšlechtit nejskvělejšího čichacího psa na světě. "Jsou schopni vyčenichat jisté výbušniny, které obyčejné zařízení není s to zjistit. A přitom přijdou mnohem levněji," říká Klim Sulimov, hlavní chovatel psů Aeroflotu.

Šlechtěním psů strávil celá léta. "Mají huňatý kožich a ocas a vypadají pomilováníhodně," všiml si zpravodaj BBC.

"Moji psi představují spojení kvalit arktických psů střežících stáda sobů a schopných pracovat v teplotách pohybujících se kolem minus 70 stupňů Celsia a šakalů, jimž vyhovuje až 40 stupňů nad nulou. Pro naši zemi jsou naprosto perfektní," tvrdí Sulimov.

Jako důkaz špičkovosti psů přichází malá ukázka. Do hromady zavazadel je ukryt černý kufřík napěchovaný pistolemi a granáty. Budou psi schopni ho najít? Objevuje se pes Mirka. Naprosto bez námahy nebezpečí vyčenichá a položí čumák na kufřík. Za odměnu dostává sušenku.

Kufřík je odnesen k dalšímu zkoumání rentgenovým zařízením Aeroflotu. Nastává ale malý problém. Pes splnil úkol - ale rentgenový přístroj nefunguje.

Houf bezpečáků, tísnících se kolem zařízení, je ve značných rozpacích. Zoufale se hrabou v drátcích.

Je možná nezvyklé, chovají-li si aerolinie vlastní čichací psi. Rusko se ale obává útoků čečenských radikálů a teroristů z Al-Kajdy. Proto nelituje úsilí a nákladů na cokoli, co dává cestujícím za letu pocit bezpečnosti.

Podle Aeroflotu byl chov špičkových čichacích psů nutností. "Letecké společnosti musí kvůli rostoucímu terorismu věnovat zvýšenou pozornost otázkám bezpečnosti," konstatuje zástupce šéfa Aeroflotu Lev Košljakov.

"Psi představují jeden z programů, do nichž jsme se v této oblasti pustili. Je to součást našich služeb. Snažíme se našim pasažérům zajistit co největší pohodlí a bezpečí," podotkl Košljakov.

Na moskevském letišti dvojice psích detektivů čenichá kolem cestujících Aeroflotu a kolem jejich zavazadel. Letecká společnost zatím nemá dostatek psů ke kontrole všech letů, takže jsou nasazováni jen na některých z nich.

Zvýšená bezpečnost je vždy vítaná. Ale měly by to být právě aerolinie, kdo ji bude platit?

"Na bezpečnosti by měla pracovat vláda, protože jde v největší míře o ochranu jejích občanů," tvrdí Dmitrij Šamrajev z moskevské pobočky Mezinárodního sdružení pro leteckou dopravu (IATA).

Aeroflot pevně věří, že psi si na sebe nakonec vydělají sami, a plánuje dokonce jejich prodej ve světě.

"Ostatní aerolinie mají o nové plemeno velký zájem. Můžeme si přijít na slušné peníze, protože dobře vycvičený pes takových kvalit bude stát na trhu hodně," míní Lev Košljakov.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

VIDEO: Řidiče v USA vymrštil náraz do výšky, skončil s autem v druhém patře

Řidič vozu naboural do zábrany vedle silnice, náraz auto pak katapultoval do...

Kuriózní nehodu zažil řidič osobního auta, který v kalifornském městě Santa Ana narazil v neděli do zábrany vedle...

Dánové obžalovali vynálezce. Novinářku buď uškrtil, nebo jí podřízl hrdlo

Dánský vynálezce Peter Madsen poté, co byl  záchraněn ze své ponorky Nautilus...

Dánská prokuratura v úterý obžalovala konstruktéra Petera Madsena z vraždy švédské novinářky Kim Wallové. O život ji...

V Kosovu zavraždili předáka místních Srbů, Bělehrad je v pohotovosti

Oliver Ivanovič na snímku z října 2004

Čelný politik srbské menšiny v Kosovu Oliver Ivanovič byl v úterý zavražděn v Kosovské Mitrovici. Oznámila to srbská...

Najdete na iDNES.cz