Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Teroristy už hledá i Česko

  0:01aktualizováno  0:01
České tajné služby a protiteroristické útvary prověřují stopy, které by mohly vést až k teroristům odpovědným za útok na mrakodrapy v New Yorku. Pod přísnou kontrolou se v posledních hodinách ocitli lidé, které česká policie podezřívá z vazeb na teroristické nebo extremistické organizace. Právě tito jedinci by mohli být potenciálně nebezpeční, pokud by se nelegální organizace rozhodly odpovědět na plánovaný vojenský útok Spojených států.

Zpravodajské agentury a bezpečnostní složky se pokoušejí aktualizovat seznam takzvaných "spících" osob. "Jde o lidi, o nichž máme informace, že by mohli být použiti pro případné teroristické akce. Ti musí být pod dohledem doslova čtyřiadvacet hodin denně," vysvětlil jeden z expertů kontrarozvědky. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse zatím protiteroristické tažení nenaznačuje, že by Česku hrozilo přímé nebezpečí.

První dílčí výsledky českého "pátrání" už podle ministra dostali Američané: týkaly se seznamu cizinců, kteří v uplynulých patnácti letech absolvovali v Česku letecký výcvik. Zejména v 80. letech bylo totiž komunistické Československo považováno za jednu ze zemí, která poskytuje zázemí levicovým teroristickým organizacím.

Vedle toho dávají zpravodajské služby dohromady materiály o přistěhovalcích z rizikových zemí (podle údajů ministerstva vnitra pochází nejvíc nelegálních imigrantů v Česku z Afghánistánu). Podle Grosse se stát zatím vyhýbá prověrkám firem, za nimiž stojí arabský kapitál.

Zázemí a vazby zahraničních i českých firem, které v Česku působí, sledují speciální policejní útvary dlouhodobě. "Nemáme informaci o žádném subjektu, který by u nás přímo obchodoval s teroristy," prohlásil Gross. "Viditelná" bezpečnostní opatření - policejní hlídky u klíčových objektů a preventivní kontroly - se v této chvíli zpřísňovat nebudou.

Stálý zákaz létaní platí pro ultralehká letadla, v pohotovosti dál zůstávají některé armádní jednotky (vedle brigády rychlého nasazení a jednotky protivzdušné obrany je to například i protichemická rota). Zvýšenou pohotovost má už i policie na hranicích, která už několik dní zaznamenává všechny osoby, které přecházejí hranice.

Tyto informace následně putují do centrální databáze, která je zčásti otevřena i zpravodajským informacím a službám ze zahraničí. Lidé, kteří se v uplynulých měsících dostali do podezření z vazeb na militantní extremisty, by se v takovém systému měli okamžitě objevit.

V této chvíli však počítač "rozezná" pouze teroristu, který do země přijede pod svým nebo známým krycím jménem. O tom, zda bude systém rozšířen o kamery a speciální obrazovou databanku, budou české úřady teprve jednat. Ministerstvo vnitra o podobném kroku uvažuje. Kabinet Miloše Zemana nicméně dal najevo, že změny v bezpečnostní strategii přijdou na řadu až po důkladné analýze. 

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Čtyři oběti požáru hotelu v Praze a eutanazie jako Paroubkův lék pro ČSSD

Hlášení o požáru v hotelu Eurostar David v pražské Náplavní ulici dostali...

Podívejte se na Zprávy iDNES.tv, mimo jiné se dozvíte, že počet obětí sobotního požáru hotelu v centru Prahy vzrostl na...

Většina trápení se odehrává jen v hlavě. Rady přicházejí přes Facebook

studentka, ilustrace

Deprese, únava, stres. Spousta studentů se potýká s psychickými potížemi. Odborníci z lékařské fakulty Masarykovy...

Po chladném začátku týdne přijde oteplení, můžeme očekávat až osm stupňů

Ilustrační foto

Začátek týdne přinesl mráz, ráno teploty klesaly až pod -5 stupňů Celsia. Během pondělí bude sněžit, sníh ale postupně...

"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka
"Nikdo vás nevytočí jako vlastní dítě," potvrzuje psycholožka

Jak na dětskou výchovu, řeší psycholožka v rozhovoru pro eMimino.cz

Najdete na iDNES.cz