Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Teroristům uprchla dvě rukojmí

  20:10aktualizováno  20:10
Čečencům držícím v Moskvě stovky rukojmích uprchly dvě ženy. Krátce před tím otřásly divadlem zhruba tři výbuchy. Podle policie to byly výstřely z granátometů, které měly prchající zastavit. Jedna z žen je podle Gazety.ru zraněná. Krátce před výbuchy záchranáři z divadla odvezli přikryté ženské tělo. Podle úřadů Čečenci zastřelili 20letou dívku už na počátku přepadení. Separatisté to popírají. Teroristé žádají Kreml, aby stáhl vojska z Čečenska. Vyhrožují, že co hodinu zabijí deset rukojmí.
Pracovníci Červeného kříže vstupují do divadla

Pracovníci Červeného kříže vstupují do moskevského divadla, kde čečenští separatisté drží stovky rukojmí. (24. října 2002) | foto: Sergei KarpukhinReuters

Čečenské separatistické hnutí se prostřednictvím svého zmocněnce distancovalo od akce v Moskvě. "Jsme proti této i jiným obdobným akcím," řekl AP zmocněnec čečenského separatistického prezidenta Aslana Maschadova sídlící v dánské Kodani. "Nejsou to naše metody."

Mluvčí ruské Federální bezpečnostní služby Sergej Ignatčenko podle agentury ITAR-TASS řekl, že zástupci úřadu ruského prezidenta vyjednávají s teroristy. "Bez přestání se vyjednává, teroristé vznášejí různé požadavky, přičemž je neustále mění." Dodal, že teroristé vyjednávače do divadla nepouštějí.

Doplnil, že teroristé dostali velké množství léků a už nežádají lékaře. Odmítli prý také dodávku potravin a vody.

Operativní štáb bezpečnostních sil podle Ignatčenka stále upřesňuje seznamy rukojmích zadržovaných v divadle. Podle dostupných údajů je mezi nimi 65 cizinců, řekl.

Podle Gazety.ru jsou teroristé připraveni rukojmí držet týden.

Podle ITAR- TASS přišly výbuchy zhruba v desetivteřinovém intervalu. Reportérka agentury Reuters ale tvrdí: "Ozvaly se tři silné exploze, které rozbily okna v okolních budovách."

Maskovaní separatisté, kterých je v divadle přes čtyřicet, varovali, že začnout zabíjet rukojmí - co hodinu deset lidí. "Situace se vyhrocuje. Jejich požadavky jsou ultimativní," řekla v telefonátu rozhlasové stanici Echo Moskvy rukojmí Marija Školnikovová.

V divadle už zemřel první člověk. Televizní záběry ukázaly přikryté ženské tělo, které odváželi záchranáři. "Zemřela v prvních hodinách přepadení," cituje agentura ITAR-TASS nejmenovaného policejního důstojníka.

Ruské úřady tvrdí, že dvacetiletá žena z řad rukojmích byla zabita přibližně před 16 až 18 hodinami výstřelem do hrudníku. Separatisté tvrdí, že nevraždili. "Zemřela, když se pokusila utéci. Teroristé předali tělo dvěma vyžádaným jordánským doktorům," řekl mluvčí Federální bezpečnostní služby (FBS) Sergej Ignatčenkov.

Zprávy o důvodu dívčiny smrti se ale zatím různí. Podle serveru Gazeta.ru ji zradilo srdce. Čečenci v přímém vstupu pro rádio Echo Moskvy popřeli, že by ženu zabili.

MOSKEVSKÉ DRAMA

Zdroje: ČTK, Reuters, svět. média
Časy: orientačně v SELČ

Objednejte si zprávy o vývoji na mobil - více na sms.idnes.cz

Čtvrtek 24. října

23:33 - Teroristé se rozhodli, že rukojmím předají léky.
21:06 - Teroristé rozdělili rukojmí na muže, ženy, cizince, Ukrajince a Rusy. Zřejmě proto, aby lépe kontrolovali situaci. V noci očekávají útok.
20:00 - Čečenské separatistické hnutí se od akce v Moskvě distancovalo.
18:00 - Čečenským teroristům utekly dvě ženy. Exploze byly podle policie výstřely, které měly prchající zastavit.
17:30 - Exploze způsobily rakety odpálené teroristy, tvrdí AP.
16:45 - U divadla zahřměly několik výbuchů.
16:30 - První obětí byla žena. Separatisté tvrdí, že ji nezastřelili.
15:30 - V divadle zemřel první člověk, oznámila agentura ITAR-TASS.
15:00 - Čečenci zastavili propouštění rukojmí.
12:20 - Kreml vydal první prohlášení. "Akci naplánovali zahraniční teroristická centra," míní prezident Vladimír Putin.
12:10 - Z divadla mohlo odejít pět lidí - Brit, jedna žena a tři děti.
11:45 - Červený kříž oznámil, že začal jednat se separatisty.
11:30 - Zabijeme každou hodinu deset rukojmí, pokud nesplníte požadavky, varovali Čečenci ruskou vládu.
10:40 - Separatisté odmítli propustit cizince.
09:30 - Rusko nabídlo Čečencům bezpečný odchod do třetí země.
08:20 - Teroristé oznámili, že propustí zadržované cizince. Jejich přesný počet není znám, hovoří se o 20 až 64 lidech. Není mezi nimi žádný Čech.
07:15 - Podle webu Kavkaz.org dali separatisté Rusku týden, aby stáhlo své jednotky z Čečenska.
04:00 - Separatisté oznámili, že zabili ruského policistu. Úřady jeho smrt nepotvrdily.
03:00 - Rusko oznámilo, že na divadlo nezútočí, pokud Čečenci nezačnou vraždit rukojmí.
02:00 - Z obklíčené budovy mohlo odejít dalších 20 lidí.
00:00 - Dva čelní čečenští politici, Aslachanov a Chasbulatov, v divadle neúspěšně jednali se separatisty.

Středa 23. října

23:00 - Teroristé pod vedením Movsara Barajeva propustili 150 lidí - děti, cizince a Gruzínce, hlásí AFP.
21:00 - K přepadení se BBC přihlásili čečenští separatisté, kteří obsazené divadlo zaminovali. Požadují stažení ruských vojsk z Čečenska.
19:45 - Skupina více než čtyřiceti ozbrojenců přerušuje představení muzikálu Sever-východ. Odhaduje se, že drží až tisíc rukojmí.
19:00 - Svědci spatřili podezřelou skupinu přijet k divadlu Melnikově ulici v Moskvě.

DÁLE ČTĚTE

Moskva má strach, ale život běží dál - reportáž z ruské metropole

Čečenci vyhrožují zabíjením rukojmí - vývoj do čtvrtka, 12:00

S expertem o Čečensku - online s Jaromírem Štětinou, pátek 10.00

PŘÍLOHY

Teroristé s rukojmími - přehled největších akcí

Fotogalerie - již přes 20 snímků

Útoky Čečenců proti civilistům - přehled posledních akcí

Podle webové stránky čečenských povstalců Kavkaz.org však komando jednu mladou ženu, která nepatřila k rukojmím, zabilo. Podle jednoho z teroristů v divadle, na něhož se server odvolává, dívka i přes varování vstoupila do budovy. Separatisté ji potom zastřelili.

Separatisté navíc ráno oznámili, že zastřelili policistu, který vypadal opile, mířil k hlavnímu vchodu do budovy a nereagoval na výzvy. Ruské úřady zatím o tomto incidentu mlčí.

S Čečenci se v divadle sešli zástupci Červeného kříže, ruský poslanec Josif Kobzon a novinář britského listu The Sunday Times. Podařilo se jim vyjednat propuštění pěti lidí - Brita, ženy a tří dětí.

"Když jsem se zeptal, zda odejdou i další rukojmí, odpověděli, že nejmenší nechali jít a nikoho dalšího už nepustí," řekl Kobzon agentuře Interfax.

V divadle je na pět set lidí, z toho šedesát cizinců. Teroristé zadržuijí také na čtyřicet moskevských školáků ve věku od 12 do 16 let.

S teroristy se sešla i poslankyně Irina Chakamadová, která pak zamířila do Kremlu, aby se sešla s prezidentem Vladimírem Putinem.

Teroristé požadují stažení ruských vojsk z Čečenska do týdne. Podle Školnikovové však žádný termín nepadl. O dalších požadavcích není zatím nic známo.

"Říkají nám: vždyť tady sedíte už deset hodin a vláda nepodnikla nic, aby vás osvobodila. My požadujeme hlavně stažení vojsk. Když stahování nezačne, budeme střílet," uvedla Školnikovová.

Podle krizového štábu teroristé z divadla volali do zahraničí - do Čečenska, Spojených arabských emirátů a Turecka. Obsah hovorů je neznámý.

"Možná hledají zemi, která by je přijala, kdyby se jim podařilo získat příslib bezpečného odchodu z Ruska," soudí agentura AP.

Katarská satelitní televize Al-Džazíra odvysílala záznam prohlášení čečenských ozbrojenců z divadla. "Je nám naprosto lhostejné, kde zemřeme. Rozhodli jsme se zemřít tady v Moskvě a vzít s sebou duše bezvěrců," říká jedna z teroristek.

Kreml komentoval akci čečenských separatistů po více než šestnácti hodinách. "Teroristický útok v Moskvě byl naplánován v zahraničních teroristických centrech," řekl ruský prezident Vladimír Putin.

"Jednotky musí osvobodit rukojmí s maximální opatrností," podotkl Putin v prvním veřejném komentáři.

Čečenci odmítají jednat s ruskými politiky. Jsou ochotni diskutovat s cizinci nebo nezdiskreditovanými Rusy. Krizový štáb skupině ozbrojenců nabízí bezpečný odchod do třetí země.

Rukojmí vyzvali prezidenta Putina, aby zastavil vojenské akce v Čečensku. "Tito lidé to myslí vážně, nežertují a mohou zahájit teroristické útoky po celém Rusku," četla ručně psaný dopis lékařka Marija Školnikovová poté, co mohla na chvíli vyjít z divadla.

Zajetí rukojmích odsoudily USA, které nabídly pomoc. Podle agentury ITAR-TASS u divadla operují pracovníci amerického Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI).

"Hluboce soucítím s lidmi, kteří jsou proti své vůli drženi jako rukojmí, i s jejich rodinami, jež setrvávají v tíživé nejistotě," reagoval telegramem na čečenskou akci český prezident Václav Havel, který doufá, že se podaří všechna rukojmí osvobodit a lapit organizátory.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

V Turecku narazil autobus do stromu u dálnice, zemřelo jedenáct lidí

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu,...

Jedenáct lidí přišlo o život a dalších 46 bylo zraněno při nehodě autobusu, která se stala v noci na sobotu na dálnici...

Voda dojde 22. dubna. Kapské město je na suchu, šetřit musí i turisté

Kapské město trápí v posledních letech velmi vysoké teploty a sucha.

Klimatické změny přinášejí do některých světových regionů dosud nevídaná horka. S nimi přicházejí regiony o zdroje...

Zemřel „papež francouzské kuchyně“ šéfkuchař Paul Bocuse. Bylo mu 91 let

Ve věku 91 let zemřel světoznámý francouzský kuchař Paul Bocuse (na snímku...

Ve věku 91 let zemřel jeden z nejznámějších kuchařů světa Paul Bocuse. Držitel michelinských hvězd měl pověst...

Najdete na iDNES.cz