Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

22:55

Vážené čtenářky, vážení čtenáři, on-line reportáž k událostem kolem útoku v Londýně pro dnešek končí. Dle vývoje událostí v něm budeme případně pokračovat ve čtvrtek ráno.

22:47

Někteří Londýňané, s kterými mluvili reportéři BBC, se po útocích nacházeli v rezignované náladě. „Byla to otázka času,“ řekl jeden z nich. „Jsem dosta starý na to, abych pamatoval časy s IRA (Irská republikánská armáda),“ dodal. „Byl jsem šokovaný a smutný. Ale měli bychom být šťastní, že to nebylo ještě horší,“ podotkl jiný muž.

22:07

Britská premiérka Theresa Mayová na večerní tiskové konferenci potvrdila, že dnešní útok v Londýně byl činem jednoho útočníka. Poděkovala zasahujícím policistům a zdůraznila, že se Británie nenechá zastrašit a nikdy neustoupí.

22:00

Rumunské ministerstvo zahraničí uvedlo, že mezi zraněnými byli i dva Rumuni. Oba byli odvezeni do nemocnice, detaily o jejich stavu nejsou známi.

21:33

Okolí Parlamentního náměstí a Westminsterského mostu v Londýně je stále uzavřeno, policie tam provádí vyšetřování. Zavřená je také stanice metra Westminster. Uvedl to spolupracovník Rádia Impuls v Londýně Ivan Kytka. Dodal také, že sociální sítě plní vzkazy v tom smyslu, že se obyvatelé metropole nedají tímto útokem zastrašit. 

21:15

Premiér Bohuslav Sobotka na Twitteru v reakci na dnešní útok v Londýně napsal, že „teroristé nás nezastraší“.

22.března 2017 v 20:35, příspěvek archivován: 22.března 2017 v 21:10

Smutné výročí útoku na bruselském letišti: dnes byl terčem Londýn. Cítíme s blízkými obětí a stojíme při Británii. Teroristé nás nezastraší.

20:51

Londýnský starosta Sadiq Khan uvedl, že ode dneška budou v ulicích Londýna hlídkovat dodatečně povolaní ozbrojení policisté. Prohlásil také, aby nebyli obyvatelé města ani turisté zděšeni, město podle něj patří k nejbezpečnějším na světě. „Londýňané se nikdy nenechají zastrašit terorismem,“ řekl také.

20:37

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová vyjádřila soustrast příbuzným obětí útoků u britského parlamentu a zdůraznila nutnost mezinárodní spolupráce v boji proti terorismu. „Nerozdělujeme terorismu do kategorií. Považujeme ho za absolutní zlo. V tomto okamžiku jsou - jako vždy - naše srdce s britským lidem, cítíme jejich bolest a znovu hovoříme o nutnosti bojovat s tímto zlem,“ uvedla mluvčí.

20:29

Britská premiérka Theresa Mayová nařídila, aby byly na počest obětí dnešního útoku v jejím sídle v Downing street vlajky staženy na půl žerdi.

20:06

Londýnská nemocnice King’s College potvrdila, že ošetřují osm zraněných - šest můžu a dvě ženy. Dva pacienti jsou v kritickém stavu, stav zbylých šesti je stabilizovaný.

20:00

Podporu Británii vyjádřil také francouzský prezident Francois Hollande. „Terorismus se týká nás všech,“ uvedl. Británii vyjádřil podporu a solidaritu. „Francie, která byla v poslední době tak silně zasažena (terorismem), ví, jak britský lid dnes trpí,“ dodal Hollande.

19:58

Solidaritu britskému lidu vyjádřila a pomoc Londýnu v boji proti terorismu slíbila německá kancléřka Angela Merkelová. „I když pozadí těchto činů ještě není zcela jasné, říkám za Německo a jeho občany: V boji proti jakékoli formě terorismu stojíme pevně a rozhodně na straně Británie,“ uvedla. V myšlenkách jsem s britskými přáteli a všemi lidmi v Londýně, dodala kancléřka.

19:46

Zatím nic nenasvědčuje spojitosti dnešního násilného incidentu u britského parlamentu s Českou republikou, uvedl ministr vnitra Milan Chovanec. „Britská policie má v tuto chvíli situaci pod kontrolou. Jakmile získáme další informace, budeme veřejnost informovat,“ uvedl Chovanec.

19:43

Vyšetřovatelé útoku zvažují možnost, že byl útok inspirován propagandou Islámského státu. Britové podle všeho mají několik stop ohledně identity útočníka, ale prozatím žádné detaily nezveřejnili, píše agentura Reuters.

19:40

Dolní komora britského parlamentu a Sněmovna lordů se zítra sejde v běžném čase. Parlament to uvedl na oficiálním twitterům účtu.

22.března 2017 v 19:23, příspěvek archivován: 22.března 2017 v 19:39

We can confirm that both the House of Commons and the House of Lords will sit tomorrow at their normal times.

19:36

Auto zrychlilo a sráželo lidi. Pak se střílelo, vylíčili svědci útok z Londýna (celý článek si můžete přečíst zde).

19:31

S britskou premiérkou Theresou Mayovou krátce po útocích telefonicky hovořil Donald Trump. Uvedl to mluvčí Bílého domu Sean Spicer.

19:28

K útoku se na Twitteru vyjádřil i bývalý britský premiér David Cameron: „Mé myšlenky jsou s rodinami těch, kteří byli zraněni či zabiti. Ti, kteří se snaží napadnout naši demokracii těmito barbarskými metodami nikdy nevyhrají“.

19:17

Mezi zhruba dvacítkou zraněných jsou i tři policisté. V době útoku se vraceli ze slavnostního předávání ocenění. Uvedl to komisař Mark Rowley.

19:11

Lidé, kteří mají v Londýně příbuzné a obávají se o ně, se mohou obrátit na telefonní linku ministerstva zahraničí

22.března 2017 v 18:51, příspěvek archivován: 22.března 2017 v 19:12

Občané ČR se v případě dotazů mohou obracet na Operační a informační středisko MZV na tel.: 224 182 425 #Westminster #LondonAttack