Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


On-line reportáž

20:05
Vážení čtenáři, děkujeme vám, že jste s námi sledovali události po bombových útocích v Bostonu. On-line přenos pro dnešek končí, aktuální zprávy o vývoji situace si můžete přečíst na našem webu.
19:35
Šéfka senátního výboru pro kontrolu výzvědných služeb Dianne Feinsteinová novinářům řekla, že americké rozvědky neměly předem žádné signály, které by svědčily o připravovaném útoku. Kontrolu nad vyšetřováním převzala bostonská expozitura FBI. Ta uvedla, že město není dle všeho vystaveno dalším hrozbám. Vyšetřování se prý nyní vede na základě zjištěných poznatků v několika liniích.
18:26
Bomby použité při pondělním bostonském atentátu byly sestaveny z tlakových hrnců obsahujících kuličková ložiska a hřebíky, aby zasáhly co nejvíce lidí. Nejmenovaný zdroj seznámený s vývojem vyšetřování řekl agentuře AP, že šlo o šestilitrové tlakové hrnce, které byly ukryty v černých pytlích.
17:58
Obama vystoupil s prohlášením, ve kterém uvedl, že FBI vyšetřuje pondělní bombový útok v Bostonu jako teroristický čin. "Použití bomb proti nevinným lidem je terorismus," prohlásil. Vyšetřovatelé podle něj však stále nevědí, jestli byl útok dílem organizované skupiny, nebo jednotlivce. Zatím neznají ani motiv útoku.
17:07
Barack Obama nařídil do soboty svěsit státní vlajky na Bílém domě, na všech veřejných úřadech, včetně ambasád a válečných lodí do půl žerdi.
17:00
Pondělní útok odsoudil také premiér Petr Nečas (ODS). Pevně prý věří, že tento "nepřijatelný a odporný teroristický čin" bude vyšetřen a lidé, kteří jsou za něj zodpovědní, skončí před soudem a s náležitým trestem. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg odeslal soustrastný dopis šéfovi americké diplomacie Johnu Kerrymu. "Přijměte, prosím, upřímnou soustrast a účast, ale také podporu v boji proti podlým teroristickými činům, které ohrožují naše společnosti, a proti kterým se společně postavíme," uvedl v dopise Schwarzenberg.
16:41
Prezident Miloš Zeman v souvislosti s pondělními explozemi v Bostonu dnes poslal kondolenční telegram americkému prezidentovi Baracku Obamovi. Zdůraznil v něm, že boj s terorismem pokládá za jednu ze svých zahraničněpolitických priorit a že v České republice USA mají aktivního a spolehlivého partnera. Obamovi i rodinám obětí pak vyjádřil soustrast.
16:26
Šéf vyšetřování z FBI Rick Deslauriers na tiskové konferenci opakovaně vyzval všechny účastníky maratonu, aby policii poskytli fotografie nebo video záznamy z osudného momentu. Nejlépe přímo z oblasti, kde krátce po sobě vybuchly dvě nálože. (více o tiskové konferenci zde)
16:17
Guvernér Massachusetts Deval Patrick řekl, že nálože byly pouze dvě. Další balíčky nebyly náložemi. Zraněných je 176,. 17 z nich kriticky. Uzavření oblasti může podle FBI trvat několik dnů. Nikdo dosud nebyl zadržen.
14:36
Na síti Twitter se objevil snímek muže na střeše jednoho z domů blízko výbuchům. Vzbudil dohady, jestli to nemohl být útočník. Z kusých informací a jednoho snímku to ovšem nejde říci, stejně dobře to mohl být divák.
13:25
Ruský prezident Vladimir Putin v telegramu svému protějšku Baracku Obamovi ostře odsoudil útok jako "barbarský zločin" a nabídl pomoc ruských úřadů při vyšetřování, informoval Kreml. Rusové rovněž kvůli útoku přehodnotí plánovanou úroveň zabezpečení zimní olympiády v Soči, která začne za deset měsíců. "Pro Rusko je to vážné varování, samozřejmě posilujeme bezpečnostní opatření," uvedl podle agentury AFP ruský ministr sportu Vitalij Mutko. Podrobnosti však neupřesnil.
11:23
K útoku se doposud nikdo oficiálně nepřihlásil, odpovědnost výslovně odmítla pákistánská odnož Talibanu. "Nemáme nic společného s těmito výbuchy, ale budeme se i nadále snažit zasáhnout Spojené státy a jejich spojence, kdykoli to jen bude možné," citovala mluvčího frakce teroristické organizace agentura AFP.
11:08
Bezpečnostní složky pátrají po původci či původcích útoku. Podle CNN policisté pátrají po podezřelém muži tmavší barvy pleti nebo černochovi s možným cizím přízvukem, černým batohem a mikinou, který se asi pět minut před explozí snažil dostat na místo činu. Podle Fox News je v bostonské nemocnici pod policejním dohledem popálený dvacetiletý muž saúdského původu, jehož byt na předměstí kvůli možnému spojení s výbuchy prohledali vyšetřovatelé. Ve hře je i varianta, že pondělí, památný vlastenecký den v Massachusetts, mohlo být například motivem pro "protidaňové" radikály - byl to zároveň poslední den pro podání daňového přiznání.
11:06
Vysoce postavený policejní zdroj agentuře Reuters pod podmínkou anonymity prozradil, že útočník použil jako výbušninu střelný prach a v náložích byly ocelové kuličky. K útoku se doposud nikdo oficiálně nepřihlásil.
  • Marion Kaucicová z města Moscow v americkém Idaho drží svíčku k uctěné památky...

    Marion Kaucicová z města Moscow v americkém Idaho drží svíčku k uctěné památky obětí výbuchů v Bostonu. (16. dubna 2013) / Autor: AP

10:39
Americké noviny jsou vzhledem k časovému posunu teprve na cestě k prodejcům, na zpravodajských serverech se však už objevují příběhy obětí. Liz Nordenová měla na maratonu dva syny, každý z nich přišel při výbuchu o jednu nohu. Lékaři jim je museli amputovat pod kolenem. Osmiletou obětí je Martin Richard z bostonské čtvrti Dorcherster, který chtěl při doběhu fandit otci, který se běhu účastnil.
10:20
Známý londýnský maraton, naplánovaný na blížící se neděli, se konat bude. Listu The Guardian to řekl britský ministr sportu Hugh Robertson. Velké akce se má zúčastnit přes 37 tisíc běžců, podle Robertsona běh ukáže solidaritu s Bostonem. Běh budou provázet zpřísněná bezpečnostní opatření.
08:12
Zraněných je 144.
06:40
Šéfka senátního výboru pro kontrolu výzvědných služeb Dianne Feinsteinová novinářům řekla, že americké rozvědky neměly předem žádné signály, které by svědčily o připravovaném útoku. Kontrolu nad vyšetřováním převzala bostonská expozitura FBI. Její vedení přistupuje k událostem v Bostonu jako k teroristickému činu.