Teroristické útoky v srpnu 1998 v Keni a Tanzanii

- 7.srpna 1998 v 10.25 explodovala v centru Nairobi, hlavního města Keni, trhavina, která způsobila smrt více než padesáti a zranění skoro tisíce lidí. Několik minut po explozi v Nairobi vybuchla také v diplomatické čtvrti Dáressalámu, tanzanské metropole, trhavina ukrytá v autě. Při tomto druhém výbuchu přišlo o život minimálně pět lidí, 54 těžce zraněné osoby byly dopraveny do nemocnic.

7. srpna 1998 v 10.25 explodovala v centru Nairobi, hlavního města Keni, bomba, která způsobila smrt více než padesáti a zranění skoro tisíce lidí. Mezi oběťmi bylo sedm občanů USA. Budova, v níž k explozi došlo, byla zcela zničena – nacházela se mezi ambasádou Spojených států amerických a obchodní bankou. Několik minut po explozi v Nairobi vybuchla také v diplomatické čtvrti Dáressalámu, tanzanské metropole, trhavina ukrytá v autě. Exploze silně poničila fasádu ambasády USA. Při tomto druhém výbuchu přišlo o život minimálně pět lidí, 54 těžce zraněné osoby byly dopraveny do nemocnic. K útokům, které následovaly s odstupem pouhých několika minut, se zprvu nikdo nepřihlásil. Keňská policie ale zatkla tři muže v arabském oděvu. Den předtím hrozili islamisté egyptského Džihádu Spojeným státům násilnými útoky.

Pátrání po atentátnících se v Nairobi rozběhlo na plné obrátky. Více než 100 zaměstnanců FBI a stovky specialistů se pokoušely zrekonstruovat průběh činu. List “Washington Post” napsal s odvoláním na informační zdroje, že dotyčný automobil v Nairobi byl naložen 270 kg výbušnin. Bezpečnostní služba ambasády automobil navedla k zadnímu vchodu, protože nebyl opatřen diplomatickou značkou. Tam posádka auta zaútočila na příslušníky keňské ostrahy velvyslanectví a použila přitom přinejmenším jeden granát.
V Dáressalámu snímala kamera na budově velvyslanectrví možná celý průběh atentátu. Nákladní automobil s cisternou na vodu se přesně v momentu exploze blížil k bráně budovy.
Otázkou zůstávalo: Kdo je v pozadí útoků v Nairobi a Dáressalámu? Podezření Washingtonu padlo reflexivně na Usamu bin Ladína, bez ohledu na dopis organizace pro “Osvobození svatých míst”, která se přihlásila k odpovědnosti za atentát.

Podle informací časopisu “Foreign report” uzavřel bin Ladín již v únoru dohodu s íránskými islamisty: cílem bylo vrhnout vešeré síly do boje proti USA. Časopis přinesl s odvoláním na zprávy tajných služeb z blízkého východu informaci, že islamistické skupiny z Íránu, Egypta a palestinských území se v uplynulých měsících vícekrát sešly v súdánské metropoli Chartúmu.
Tři osoby zadržené po teroristickém útoku na velvyslanectví USA v Keni byly podle informací blíže neurčeného listu ve spojení se saúdskoarabským milionářem Usamou bin Ladínem. Podle informací listu “Nation” sdělili tři zadržení policii, že se v přístavním městě Mombase vydávali po nějakou dobu za obchodníky s rybami, aby mohli akci do detailů naplánovat. Finanční stránku zajišťoval bin Ladín.
Xavier Raufer, profesor pařížského Institutu kriminologie a mezinárodně uznávaný odborník na terorismus, zůstával ve svých odhadech opatrný. Před několika měsíci byl sice v keňské Mombase odkryt úkryt islámských fundamentalistů z okruhu kolem bin Ladína, ale po útocích v Nairobi a Dáressalámu se “nekouřilo z žádné hlavně”. Mnohé ukazuje na bin Ladína, ale jistota není žádná - takový byl Rauferův názor. Raufer si byl jistý, že při útocích byla použita trhavina Semtex. “Ale žádné radikálně islamistické uskupení nemůže sehnat Semtex v takovém množství”, uvedl. Jediné možnosti jsou stát či nějaká státní organizace – nebo právě bin Ládin.

Spojené státy americké v odpověď na teroristické útoky bombardovaly cíle v Súdánu a v Afghánistánu. Použity byly rakety typu Tomahawk. Při útoku na chemickou továrnu v Súdánu přišel o život jeden člověk a devět dalších bylo zraněno.
24.srpna se sešla Arabská liga, aby se představitelé jejích členských zemí poradili o vojenském útoku Spojených států amerických na súdánskou chemickou továrnu. V New Yorku se stejným tématem zabývala Bezpečnostní rada. Obě grémia byla svolána na popud súdánské vlády.
Majitel továrny mezitím prostřednictvím svého právníka v Chartúmu oznámil, že v továrně těžce poničené americkými raketami se nevyráběly chemické zbraně, ale pouze medikamenty. K jeho tvrzení se prostřednictvím listu “Observer” přidal také britský inženýr Tom Carnaffin, který podle vlastních slov továrnu dobře znal.
Při americkém útoku na Afgfhánistán ušel bin Ladín smrti údajně jen o vlásek. Podle informací londýnského listu “Sunday Times” zaměřili Američané bin Ladínův teroristický výcvikový tábor s přesností na deset metrů. To se podařilo díky sledování signálu mobilního telefonu, fungujícího přes satelit. Bin Ladín používal svůj mobil ještě během jistého interview, pak ale přístroj vypnul a svůj úkryt opustil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Nejlepší videa na Revue