Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Teroristé nechodí pro zbrojní průkaz, štve poslance nápad omezit zbraně

  • 820
Proti nápadu omezit držení střelných zbraní, jak se o tom nyní po teroristických útocích diskutuje v Evropské komisi, protestují čeští poslanci. „Teroristé si nechodí žádat o zbrojní průkaz,“ řekl poslanec za TOP 09 František Laudát při jednání petičního výboru Sněmovny. Proti omezování legálního držení střelných zbraní vystoupil i Pavel Plzák z ANO.

„Každý Švýcar, který je zařazen do obrany státu, má doma plnou polní,“ řekl Plzák při projednávání bodu Bezpečnostní situace a hranice omezování lidských práv. Ačkoli se měli poslanci bavit spíše obecně o tom, kdy je možné nějaká práva omezit kvůli posílení bezpečnosti, debata se stočila právě k nápadu Evropské komise zpřísnit podmínky pro kontrolu, nabývání a držení zbraní.

„Lidé nejsou manipulováni panem prezidentem, ani panem Konvičkou, oni prostě vidí, jak se sem sune ten tisícový dav a mají obavy o svou bezpečnost,“ řekl také Plzák. Už minulý týden v pátek, kdy se Sněmovna zasekla na diskusi o programu kvůli snaze opozice zabránit jednání o elektronické evidenci tržeb, usilovala poslankyně za ODS Jana Černochová o to, aby poslanci odmítli aktivitu Evropské komise týkající se držení zbraní.

„Rozhodně se tím nezvýší bezpečnost občanů naší země, radikálové si zbraně opatří na černém trhu. Pokud si bruselští úředníci představují, že teroristé útočí legálně drženými zbraněmi, jen předvádějí svou nekompetenci. Brusel by měl předložit funkční opatření, která skutečně přispějí k boji s terorismem a zajistí bezpečnost,“ zlobila se pak poslankyně, že na jednání o této věci nedošlo.

Česká vláda považuje navrženou směrnici za velmi restriktivní

„Právo nosit zbraň není kdekoli a kdykoli,“ řekl v úterý před poslanci výboru ministr pro lidská práva a legislativu Jiří Dienstbier. Poslance uklidňoval, že se vláda na sobotním mimořádném jednání shodla na mandátu pro ministra vnitra Milana Chovance, aby na jednání ministrů vnitra zemí Evropské unie návrh směrnice v navržené podobě odmítl. „Zatím je z našeho pohledu velmi restriktivní, neztotožňujeme se s ní,“ řekl náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Podobný názor má i Německo, řekl iDNES.cz Mlsna.

Vláda podle Chovancova náměstka buď ještě do Vánoc, nebo krátce po Novém roce projedná novelu zákona, která se bude týkat střelných zbraní a bude řešit například otázku zpřísnění lékařských prohlídek. Policisté by například měli mít právo odebrat komukoliv zbraň, aniž by čekali na lékařské posudky.

Je to reakce na masakr v restauraci v Uherském Brodu, kde v únoru třiašedesátiletý muž postřílel v restauraci osm lidí. Útočník podle znaleckého posudku trpěl závažnou duševní poruchou a jednal pod vlivem psychického onemocnění. (více o případu čtěte zde)

Jste pro omezení držení střelných zbraní?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 4. prosince 2015. Anketa je uzavřena.

NE
NE 9446
ANO
ANO 274

Opoziční Úsvit naopak v úterý oznámil, že příští týden předloží zákon ve stylu „můj dům, můj hrad“, podle nějž by se měl člověk ve svém obydlí právo bránit proti tomu, kdo do něj vnikne, libovolnými prostředky. Stejně tak chtějí poslanci Úsvitu po vzoru vlády Roberta Fica předložit balíček protiteroristických návrhů. (více čtěte zde)

Zatímco Slováci chtějí v reakci na bezpečnostní situaci v Evropě schválit protiteroristický balíček ve zrychleném režimu, v Česku se nic takového nechystá, jak potvrdil poslancům ministr Dienstbier. „V současné chvíli v ČR nevidím důvod, proč bychom měli měnit kvůli tomu zákon. Nechtěla bych se dostat do situace, kdy se bude měnit bez debaty Ústava a patnáct zákonů jako na Slovensku,“ řekla poslancům veřejná ochránkyně práv Anna Šabatová.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video