Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Teroristé začali vydírat i Polsko

  13:54aktualizováno  13:54
Série únosů nebere konce. Jenom dnes zmizeli čtyři lidé. Katarská televize Al-Džazíra odvysílala vzkaz teroristů, kteří tvrdí, že unesli Polku. Chtějí, aby její země stáhla vojáky. Polsko ale ustoupit teroristům okamžitě odmítlo. V Afghánistánu zmizeli tři pozorovatelé OSN.

Polská vláda již zná totožnost ženy. S únosci však ale o stažení vojáků odmítá jednat.

"Samozřejmě nemůže být řeč o tom, že bychom s únosci jednali o stažení vojáků," řekl novinářům polský premiér Marek Belka.

Unesená žena žije v Iráku už několik desítek let. "V zemi se provdala a počátkem 90. let pracovala na tamní polské ambasádě," uvedl na tiskové konferenci šéf polské
diplomacie. Její jméno však ani on ani premiér Belka nechtěli uvést.

Polská televize TVN-24 s odvoláním na nejmenované zdroje v Iráku uvedla, že unesená žena žije v Iráku od 70. let a má také irácké občanství a její křestní jméno je zřejmě Teresa.

Na videozáznamu zveřejněném Al-Džazírou je vidět asi šedesátiletá žena v růžových šatech se šedivými vlasy, jak sedí mezi dvěma ozbrojenými muži v maskách, z nichž jeden jí míří pistolí na hlavu.

K činu se podle tiskových agentur hlásí neznámá, údajně sunnitská skupina Brigády Abú Bakra Sidika.

"Řekli, že pracuje pro americké síly a bude propuštěna, pokud polské jednotky odjedou z Iráku a pokud budou propuštěny ženy, které koalice v Iráku vězní," sdělila televize. Jméno ženy, jejíž řeč na záznamu byla  nesrozumitelná, televize ani agentury.

Polsko patří k hlavním spojencům Spojených států v Iráku. Velí jižně od Bagdádu mezinárodní divizi o síle 6000 mužů, z nichž je asi 2400 Poláků. Polská vláda již dříve oznámila, že své jednotky z Iráku nejspíš začne stahovat začátkem příštího roku po plánovaných lednových parlamentních volbách v Iráku.

V Afghánistánu zmizeli pozorovatelé OSN
V Afghánistánu zmizeli tři cizinci, kteří pracovali ve volební komisi a dohlíželi na regulérnost nedávných voleb. Štábu chybí jeden člověk z Británie, Kosova a Filipín.

Sedm ozbrojenců zastavilo vozidlo OSN, zbilo afghánského řidiče a pozorovatele pod pohrůžkou zbraní přinutilo nastoupit do malé dodávky se zamalovanými skly. Únos se odehrál ve čtvrti Kartí Parwán, relativně bohaté části Kábulu. 

Oficiální činitelé mezinárodních mírových sil ISAF zatím událost nijak nekomentovali.

Zajatá Britka: Pomozte mi!
V zajetí místních extremistů se v posledních dnech ocitla další žena, Britka, která má také irské a irácké občanství. I v jejím případě mají únosci politické požadavky. Londýn vydírání násilníků odmítl.

Margaret Hasanová byla humanitární pracovnicí. Nyní znovu vyzvala Británii, aby jí pomohla dostat se ze zajetí. Na videozáznamu, který odvysílala katarská televize Al-Džazíra, rozrušená žena prosí, aby Londýn nevysílal vojáky k Bagdádu.

Snímek z videozáznamu, který odvysílala katarská televize Al-Džazíra. Teroristé v něm ukázali zajatou ženu, údajně Polku, a řekli, že požadují stažení vojáků z Iráku, 28. října 2004.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

ZÁPISNÍK: Také Američané nadávají na svoji politiku

Američtí váleční veteráni navštívili památník druhé světové války ve

Spojené státy se přirovnávají k banánové republice a k ­Itálii. Americká konzervativní Tea Party žije v bublině. V...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK: Cože? Už zase krachuje západní civilizace?

Nemůžete říci, že jste nebyli varováni, říká film Rolanda Emmericha 2012.

Ministr byl na šrot, Zdeněk Škromach fotil "výborné koláčky", Okamuru s Bártou spojila kniha a Tokio volá "Banzai"! To...

Najdete na iDNES.cz