Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Teroristé vydírají železnici náložemi

  12:50aktualizováno  12:50
Skupina nazvaná AZF vyhrožuje atentáty na francouzských tratích. Teroristé požadují čtyři miliony eur. Úřady berou hrozbu vážně, protože jednu nálož už bylo třeba zneškodnit. AZF je jméno chemičky, při jejíž explozi zahynulo 30 lidí a přes dva tisíce bylo zraněno.

Varovná nálož byla nalezena 21. února poblíž Limoges na trati mezi Paříží a Toulose. Byla to důmyslná časovaná bomba. Byla nastavena tak, aby nevybuchla. Podle policie měla demonstrovat technické dovednosti teroristů.

Francouzská média pustila informace o výhrůžkách navzdory žádosti ministerstva vnitra o utajení. Chtělo získat čas, aby se spojilo s tajemnou skupinou, která se podle rádia Europe 1 označuje za "sekulární teroristy".

"Žádají zhruba čtyři miliony eur. Objevili jsme nálož, která mohla být nebezpečná," přiznal televizi LCI policejní prezident Michel Gaudin. Soudí však, že se teroristé "jen" snaží vydírat železnici SNFC.

"Nedomnívám se, že by skupina byla napojena na islámské radikály," podotkl Gaudin. Odmítl zároveň spekulace o spojitosti s Čečenci. "To není hypotéza, na které bychom pracovali."

Podle televize LCI teroristé ukryli na tratích SNFC dalších sedm nebo osm náloží, které odpálí, pokud peníze nedostanou.

Úřady dosud nepovažovaly za nutné zavést na železnici mimořádná bezpečnostní opatření, ovšem podle Gaudina se to může změnit.

Teroristé začali posílat dopisy v polovině prosince. První byl adresován prezidentovi Jacquesovi Chirakovi a ministerstvu vnitra. Další dva odeslala skupina v lednu a v únoru. Podepsala je zkratkou AZF, kterou nevysvětlila.

AZF je jméno chemičky, která explodovala 21. září 2001. Zemřelo tehdy třicet lidí, přes dva tisíce bylo zraněno. Vyšetřování stále pokračuje, proto přesná příčina exploze není známa. Předpokládá se však, že to bylo neštěstí.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

NATO změní velitelskou strukturu, kvůli Rusku i teroristům

Předseda Vojenského výboru NATO Petr Pavel (uprostřed), vrchní velitel...

Vojenský výbor NATO složený z náčelníků šábů jednotlivých členských zemí podpořil změny na úpravy velitelské struktury...

Unijní právo už nebude nadřazeno britským zákonům, odsouhlasili poslanci

Ilustrační snímek

Poslanci Dolní sněmovny britského parlamentu ve středu v souvislosti s chystaným odchodem z Evropské unie odsouhlasili...

Británie vyhlásila válku osamělosti, povede ji speciální ministryně

Ilustrační snímek

Britská premiérka Theresa Mayová vyhlásila válku epidemii osamělosti. Bojem proti tomuto celospolečenskému fenoménu...

Najdete na iDNES.cz