Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Terorismus: Rusko není globální hráč

  12:52aktualizováno  12:52
Mezinárodní terorismus vrací Rusko do pozice partnera Západu a poskytuje Rusku příležitost k obhájení svého postavení mezi ostatními světovými hráči. Prezident Vladimír Putin pravděpodobně využije toto téma jak ve vnitřní tak v zahraniční politice.

Rusko se i přes svou slabost stává díky děsivému rozměru lidského neštěstí, které terorismus způsobuje, součástí globální kampaně vedené Spojenými sáty.

Význam Ruska je z hlediska rozložení sil klíčových mezinárodních hráčů spíše klesající a regionálně omezen. Není vyloučeno, že v dlouhodobé perspektivě zaujme jeho místo jiný stát, například Zbigniew Brzezinski zmiňuje Čínu nebo Indii.

Ačkoliv se prezidentu Putinovi podařilo autoritativním způsobem výkonu vlády konsolidovat zemi vnitřně, nedokázal vrátit Rusku dřívější lesk velmoci. Aktuálně není Rusko schopno samostatně zasahovat na globální úrovni, nemá kapacitu k tomu, aby nastolovalo globální témata a už vůbec ne k tomu, aby udávalo směr dalšího vývoje v globálním měřítku.

V širokém spektru problémů se mu daří s větším či menším úspěchem připojovat k iniciativám jiných aktérů. Dílčím způsobem reaguje na vyvolané podněty, ale samo je vyvolává jen zřídka. V mnoha ohledech zůstává regionálně omezeno a nemá prostředky ani k efektivnímu hájení dříve nezpochybnitelných národních zájmů.

O tom svědčí mimo jiné průběh rozšiřování NATO do Pobaltí a na Balkán, kde ztratilo tradičního spojence Bulharsko. Také zájmy Spojených států ve středoasijských republikách Rusko jen chabě eliminuje a bylo by chybou se domnívat, že se jedná o projev vzájemné americko - ruské spolupráce.

Vývoj na Kavkaze rovněž váže ruské kapacity regionálně a neumožní mu zásadní přesah do jiných geografických oblastí.

Postavení Ruska na politické mapě světa má svou specifickou vnitrospolečenskou symboliku až mystiku. Vzhledem k tomu, že ruská zahraniční politika ztratila v posledních letech svůj silový background, vzrostl význam diplomacie, jejíž nedílnou součástí jsou právě symboly.

V této symbolické hře dává teroristický útok v Severní Osetii do rukou prezidenta Putina velmi účinný nástroj, který je použitelný na vnitropolitické i na mezinárodní scéně. Zvláště senzitivně a účastně reagovaly na události v Beslanu Spojené státy, což je pro Putina příznivé. Centrálním bodem prezidentské kampaně George W. Bushe je boj proti mezinárodnímu terorismu, proto není překvapující, že vyjádřil Rusku podporu.

V současnosti mají pouze USA potenciál globálně promítat svůj vliv ve světě a to buď na unilaterální nebo na multilaterální bázi. Na multilaterální úrovni se to děje především prostřednictvím NATO. Definice boje proti mezinárodnímu terorismu, tak jak ji představila Bushova administrativa, skýtá Rusku příležitost zapojit se do boje proti teroristům po boku hodnotově zcela jinak zakotvených států.

Putin se bude snažit tragédii v Beslanu maximálně "utilizovat" a situovat Rusko do stejné kategorie zemí jako jsou USA či Španělsko (po útocích z března 2004). Takové připojení se ke skupině států se společným nepřítelem by snadno mohlo snížit rozlišovací schopnost mezinárodní veřejnosti mezi skutečně demokratickými státy jakými jsou USA a Španělsko na straně jedné a Ruskem na straně druhé.

Není vyloučeno, že hrozba terorismu, který bude stále častěji pojmenováván jako islámský, bude dále měnit optiku jakou je pohlíženo na operace Ruska v Čečensku, až nakonec získají v očích mezinárodní veřejnosti legitimitu, jež Rusko stále postrádá.

Autoři:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...

Němečtí piloti se bouří. Odmítají létat s deportovanými migranty

Do Afghánistánu se vrátila skupina 34 běženců, kteří byli deportováni z...

Piloti po celém Německu odmítají odvážet neúspěšné žadatele o azyl zpátky domů. Vadí jim zejména létání s migranty do...Další z rubriky

Česko je pod palbou, ale nikdo proti nepříteli nebojuje, varuje Gabal

Ivan Gabal, volební lídr KDU-ČSL ve Středočeském kraji

Patří mezi nejvýznamnější osobnosti české bezpečnostní komunity. Po čtyřech letech jako poslanec skončil. Dveře do...

Ohrozila nás ruská stíhačka, tvrdí posádka amerického hlídkového stroje

Hlídkový  P8 Poseidon je vyvinut z civilního stroje Boeing 737.

Ruský bojový letoun Su-30 nebezpečným manévrem ohrozil americký námořní hlídkový letoun nad Černým mořem, tvrdí...

Zrychlíme přesuny vojsk po Evropě, dohodla se Aliance s EU

Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg a šéfka unijní diplomacie Federica...

Pokud například v Pobaltí propukne ozbrojený konflikt, spojenecká vojska s těžkou technikou spěchající na pomoc by se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz