Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Terorismus je rakovina, tvrdí Peres

  0:01aktualizováno  0:01
Izraelský politický matador Šimon Peres, muž kompromisů, který byl svého času architektem mírových dohod s Palestinci a dnes slouží jako šéf izraelské diplomacie v široké vládě národní jednoty Ariela Šarona, je navzdory svému úsilí přesvědčen, že jsou okamžiky, kdy žádné kompromisy ani jednání do arzenálu politika nepatří. Vexkluzivním rozhovoru pro MF DNES během své krátké návštěvy pražského Fora 2000 Šimon Peres řekl, že právě tyto chvíle, kdy se západní svět pokouší válčit s mezinárodním terorismem, nejsou vhodné pro žádné kompromisy.

Pane ministře, v jednom ze svých článků jste v těchto dnech napsal, že konec terorismu nenastane, dokud ruka posledního teroristy nebude uťata. Věříte skutečně tomu, že svět má naději terorismus jednou provždy zlikvidovat?
Podívejte, my musíme vést tuto válku po celý náš život. Je to nekončící bitva. A my v ní nesmíme dělat žádné kompromisy. Nemůžeme dovolit, aby se terorismus rozrůstal. Je to něco jako rakovina. Musíme ho neustále držet v šachu. Terorista je samozvaný vládce, který nemá vlast, nemá žádnou odpovědnost. Ve jménu boha dal sám sobě svolení zabíjet. My musíme s teroristy vést zápas jako s kterýmikoli zločinci. Oni jsou jako zločinci v určité zemi. Máte zločince, kteří operují v nějaké zemi, a máte globální zločince. My přitom proti zločincům, kteří operují v určité zemi, postupujeme organizovaně, zatímco proti globálním zločincům organizováni nejsme.

Jaké jsou podle vás nejúčinnější cesty nebo prostředky k potlačení mezinárodního terorismu. Je to především vojenská síla?
Nejenom. Vy musíte také získávat zpravodajské informace, zkušenosti, musíte zastavit tok peněz, musíte dostat pod kontrolu jejich spojení.

Není jednou z cest, jak bojovat proti terorismu, i boj s chudobou, zaostalostí a neznalostí?
Podívejte se, mezinárodní terorismus není jen záležitostí chudoby. Dnes to může být Kašmír, zítra Irsko. Motivy mohou být různé. Usáma bin Ládin třeba říká, že jde proti křižákům - ale to je přece žert, ne?

Vaše země, Izrael, žije pod hrozbou terorismu prakticky neustále už dlouhá desetiletí. Jak se s tím vypořádáváte, co můžete nyní poradit zbytku světa?
Musíte jít po jednotlivcích, kteří jsou za teroristické útoky odpovědní. Nesmíte jim nikdy nic promíjet. Musím vám přitom něco říci ti teroristé nejsou tak velkými hrdiny, jak ze sebe většinou dělají a jaké z nich někteří dělají.

Jsou tak silní, jak my jsme slabí, a zase naopak. Jsou natolik odvážní, nakolik se jich my sami bojíme. Jestliže se nebudeme bát a nebudeme slabí, nakonec prohrají. Střetl jsem se v minulosti s mnohými z nich při různých konfrontacích. A vím, že když ukážete odvahu, nakonec zvítězíte.

Věříte, že je někdy možné změnit teroristy, kteří zabíjejí, v příští politiky? Je možné některé tyto lidi "přetvořit"?
Je to velmi těžké. Oni jsou, jak už jsem říkal, samozvaní. A jestliže se někdo rozhodl zabíjet ve jménu boha a spravedlnosti, pak je to velmi vážný problém. To je něco zcela mimo jakoukoli logiku.

Domníváte se, že Izrael je úspěšný v boji s terorismem ve své zemi? I on přece vede nekonečný boj.
Jsme úspěšní, protože se teroristům nepodařilo dosáhnout toho, čeho chtěli dosáhnout. A nikdy se jim to také nepodaří. Jediná šance, jak lze něčeho dosáhnout, je jednání, ne terorismus.

Pro Izrael je však terorismus stále obrovským problémem...
Jistě, ale byla by katastrofa, pokud bychom ten boj vzdali. Bojovali jsme s terorismem, s únosci letadel, musíte stále bojovat. A byli jsme v tom boji stejně nápadití jako teroristé.

Myslíte si, že cesta, kterou se nyní Spojené státy a Velká Británie vydaly v boji proti terorismu, je tou správnou cestou? Jak se na to dívají lidé v Izraeli?
Spojenci mají nyní dva různé cíle. Tím prvním cílem je dopadnout teroristu Usámu bin Ládina. Druhý cíl je dostat pod kontrolu mezinárodní terorismus ve světě jako takový. A to vyžaduje jinou organizaci a strategii boje. Ministr obrany Spojených států Donald Rumsfeld řekl, že musíte zorganizovat svou koalici podle cíle, který si dáte, a nikoli si dávat cíl podle strategie. Takže toto je limitovaná, omezená, dočasná koalice pro určitý cíl, ale později to bude koalice celosvětová, permanentní, organizovaná. Podívejte, války v historii lidstva nikdy nezmizely. Nyní místo válek máte teror. Místo armád a nepřátel, kteří se ztotožňují s nějakým národem, tu najednou máte nebezpečí a strategie, které jsou globální. A podle toho se také musíte sami zachovat.

Souhlasíte s postupem, který spojenci zaujali v boji proti mezinárodnímu terorismu? Byl by postup Izraele stejný, nebo jiný? Není to příliš velké divadlo?
Já si myslím, že nemají jinou volbu. Katastrofa v New Yorku byla tak strašná, že musí vést tvrdý protiúder.

Někteří se mohou ptát, proč Izrael zůstává v tomto boji proti terorismu v pozadí, proč také nenabídne své síly a nejde v jedné koalici otevřeně se Spojenými státy a Velkou Británií. Proč tomu tak je? Proč Izrael postupuje podobně jako v Perském zálivu před deseti lety? Mohl byste to vysvětlit našim čtenářům?
V žádném případě nechceme převést tuto konfrontaci do centra arabsko-izraelského konfliktu. Nemyslíme si, že bychom byli součástí tohoto střetnutí. A nechceme ani, aby se tento konflikt rozšířil na ten náš. Protože pro vyřešení izraelsko-palestinského konfliktu nepotřebujeme žádný teror. Navrhli jsme proto Palestincům, aby zastavili násilí a začali jednat. Bez střelby. Palestinci nepotřebují Usámu bin Ládina - to by jim přineslo jen katastrofu. Nikdo na světě ho totiž nepotřebuje. Bin Ládin nemůže přinést nic nikomu na celém světě. Jen smrt, teror, nemoci, uprchlíky... On nenese za nic žádnou odpovědnost. On sám sebe jmenoval bohem.

Co Izrael nyní může dělat a dělá v tomto boji? Co může nabídnout protiteroristické koalici?
Jak už jsem naznačil, máme důležité zpravodajské informace, zkušenosti, doktrínu, strategii. A takovou pomoc koalici také nabízíme.

Nevidíte určité podobností mezi nedávnými sebevražednými útoky proti Spojeným státům a sebevražednými útoky, které jsou vedeny proti Izraeli?
Víte, kdokoli je náboženským představitelem a ospravedlňuje takové sebevraždy, jde zcela proti podstatě víry a proti podstatě lidského života. Bůh nikdy nikoho nepověřil, aby tím, že si vezme svůj život, vzal navíc život ostatním. A ještě jednou, vy jim nesmíte odpouštět, nesmíte nic odkládat. A nemůžete dělat ani žádné kompromisy. Je to nikdy nekončící boj bez těchto kompromisů, protože, kdyby vyhráli, nikdo by už nemohl v klidu chodit, létat, obchodovat, pít vodu a dýchat čerstvý vzduch.

Premiér Miloš Zeman (vpravo) a izraelský ministr zahraničí Šimon Peres na tiskové konferenci po jejich setkání, které se uskutečnilo 16. října v Praze.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

Při začátku registrace voličů v Kábulu se odpálil atentátník, zabil 57 lidí

Teroristický útok v Afganistánu. (22. dubna 2018)

Nejméně 57 lidí zabil sebevražedný útočník, který se v neděli odpálil před budovou pro registraci voličů v afghánské...

Biologové omylem zabili vzácného medvěda, navíc si ho spletli s jiným

Ilustrační foto.

V italském národním parku zemřel na následky uspání jeden z posledních padesáti žijících jedinců vzácného medvěda...

Není jiné řešení pro Izraelce a Araby než žít v míru, říká profesor

Protestující Palestinci na hranicích Pásma Gazy (6. dubna 2018).

Profesor Uri Bialer, expert na mezinárodní vztahy z Hebrejské univerzity, soudí, že Izrael má naději na dohodu. „Fakt,...

Najdete na iDNES.cz