Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Terorismus je hrozba, varuje Robertson

  10:33aktualizováno  10:33
Istanbul - Severoatlantická aliance má nové poslání - boj proti terorismu a novým hrozbám. "Vůbec poprvé máme před sebou nepřítele, který nepředstavuje nějaký stát. Raději hrozbě odpovíme, než abychom ustupovali," vzkázal generální tajemník Aliance George Robertson na úvod čtyřdenní zasedání Parlamentního shromáždění NATO v tureckém Istanbulu. Zároveň ubezpečil, že na summitu v Praze NATO představí svůj komplexní plán, jak proti terorismu efektivně bojovat.

Teroristické útoky v New Yorku a Washingtonu podle Robertsona změnily celý svět a s ním i strategické prostředí, které do loňského 11. září panovalo.

"Útoky teroristů nás zastihly nepřipravené. Mysleli jsme si, že je teroristická hrozba jen lokálním problémem. Dnes víme, že se terorismus stal mezinárodní bezpečnostní výzvou," řek Robertson.

Jak upozornil, NATO povede s terorismem skutečný boj, který odvrátí nebezpečí, aby budoucí generace nemusely žít ve "světě nejistoty". "Skutečnost, že se teroristé pokoušejí získat zbraně hromadného ničení, nebezpečí zvyšuje. Strašák nukleární, biologické nebo chemické zbraně v rukou teroristů je pádným důvodem k opravdové transformaci Aliance," uvedl Robertson.

Výroční 48. zasedání Parlamentního shromáždění Severoatlantické aliance v tureckém Istanbulu by mělo především připravit podklady k jednání pro pražský summit Aliance.

Za Českou republiku se schůzky v Istanbulu účastní poslanci Vladimír Doležal, Hynek Fajmon (oba ODS), Libor Rouček, Antonín Seďa, Radim Turek (ČSSD), Pavel Svoboda (US-DEU) a Jan Škopík (KDU-ČSL).

Během jednání by více jak tři stovky delegátů ze čtyřiceti členských států Aliance a partnerských zemí měli zvolit i nového předsedu shromáždění. Jediným kandidátem na tento post doposud zůstává šéf americké delegace Douglas Bereuter.

Závěrem jednání by měl být návrh deklarace pro tranformaci Aliance, jejímž zněním by se měli posléze zabývat delegáti vrcholné schůzky Aliance - summitu NATO v Praze.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Sbohem! Editor Kavárny on-line Josef Chuchma se loučí

Sbohem, Kavárno... (Za ilustrační snímek byl zde použit záběr, na němž se 4.

K třicátému červnu 2013 byla uzavřena dosavadní existence Kavárny on-line, která vznikla z mé iniciativy, coby editora...

ZÁPISNÍK: Pussyriotismu zdar. Babiš nebo Zemanovci?

Demonstrace na podporu ruské dívčí kapely Pussy Riot v Madridu (17. srpna 2012)

Dávka angažované poezie. Nápad na byznys s politickým deštěm. Hledání odpovědi na otázku: Kdo je horší? To jsou témata...

ZÁPISNÍK. Miss America a vůdkyně Bobo. Papež poskytl interview

Miss America 2014 Nina Davuluri. Někteří Američané ji šmahem odsoudili jako...

Hrozné, Miss America je mohemedánka. Pinožení u klausistů. Proč na rozdíl od Němců odsuzujeme velkou koalici. Rozhovor...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz