Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Teror v Americe probudil před deseti lety NATO a jeho principy

  21:21aktualizováno  22:07
Přesně před deseti lety, necelých 24 hodin po teroristických útocích na Spojené státy, Severoatlantická aliance vůbec poprvé ve své padesátileté historii uplatnila jeden z hlavních principů své existence. Útok na jednoho člena je útokem na celé NATO.

Pád věží World Trade Centra 11. září 2001 | foto: Profimedia.cz

V čele NATO tehdy stál "neústupný Skot" George Robertson. Bylo to prý "obyčejné úterý". Jako každý týden měl Robertson na programu neformální pracovní oběd s velvyslanci členských zemí. Pravidelný nikým nerušený "posvátný rituál" k probrání aktuálních témat před středečním zasedáním Severoatlantické rady.

"Takže vyrušení od jednoho z mých osobních strážců nesoucího zprávu od osobního asistenta bylo bezprecedentní. Letadlo narazilo do jedné věže 'Dvojčat' v New Yorku. Bylo to překvapivé, ale předpoklad byl, že šlo o nehodu," vzpomněl na první zprávy o teroristickém útoku Robertson.

Článek 5

Smluvní strany se dohodly, že ozbrojený útok proti jedné nebo více z nich v Evropě nebo Severní Americe bude považován za útok proti všem, a proto se dohodly, že dojde-li k takovémuto ozbrojenému útoku, každá z nich, uplatňujíc právo na individuální nebo kolektivní sebeobranu uznané článkem 51 Charty OSN, pomůže smluvní straně nebo stranám takto napadeným tím, že neprodleně podnikne sama a v součinnosti s ostatními stranami takovou akci, jakou bude považovat za nutnou, včetně použití ozbrojené síly, s cílem obnovit a zachovat bezpečnost severoatlantického prostoru. Každý takový útok a veškerá opatření učiněna v jeho důsledku budou neprodleně oznámena Radě bezpečnosti. Tato opatření budou ukončena, jakmile Rada bezpečnosti přijme opatření nutná pro obnovení a zachování mezinárodního míru a bezpečnosti.
Washington D. C., 4. dubna 1949

Když bodyguard po chvíli oběd přerušil znovu s tím, že do druhého mrakodrapu narazilo další letadlo, události nabraly rychlý spád. Robertson okamžitě schůzku ukončil a co nejrychleji se vrátil do centrály NATO.

"V mé kanceláři, obklopen diplomaty a vojenskými přidělenci jsme sledovali, stejně jako zbytek světa, dramatické záběry z New Yorku. Pak jsem si uvědomil, že nejsme jen diváci - byli jsme na vojenském velitelství, a navíc přímo v ose letové dráhy letiště v Bruselu. Letadla nám hřměla nad hlavami, když jsme hovořili," uvedl Robertson s tím, že nechal ihned evakuovat celé sídlo Aliance a ověřit, zda se některé z letadel startujících z Bruselu neodchýlilo od původního kurzu a "nevrací se zpět".

Robertson riskoval pověst

Následovalo narychlo svolané mimořádné zasedání velvyslanců NATO. Podle Robertsona neobyčejně pochmurné a vážné. V tu chvíli ještě nikdo přesně nevěděl, kdo za útoky stojí.

"Věděli jsme, že se stalo něco zásadního a že svět otevřel novou kapitolu," konstatoval Robertson s tím, že jeho úředníci už intenzivně pracovali na návrzích, jak nastalé situaci čelit a ve hře bylo i využití článku 5 Washingtonské smlouvy - takzvané sebeobranné klauzule. Podle něj by útok na USA byl považován za útok na celou Alianci.

Jednání se protáhla přes celou noc a pak v úterý časně ráno ještě probíhaly diskuse s americkým ministrem zahraničí Colinem Powellem a poradkyní pro národní bezpečnost Condoleezzou Rice.

Robertson trval na tom, že článek 5 je relevantní a že právě to je pravá odpověď. Nač by prý sebeobranná klauzule byla, pokud by neměla platit právě v takového chvíli. Měl však jisté pochybnosti, protože z principu s tím muselo souhlasit všech 19 členských zemí. Od svého předchůdce Javiera Solany prý dostal kdysi radu, aby nikdy nepředkládal Severoatlantické radě návrh, aniž by si byl jistý, že všichni budou souhlasit. "Pokud budete poražen v Radě, pak neztratíte autoritu jen vy, ale i NATO. Byla to dobrá rada, já ji ignoroval," říkal si Robertson.

Generální tajemník NATO George Robertson během tiskové konference v sídle aliance v Bruselu (10. února 2003)

Letoun AWACS

Válečné lodě NATO

V úterý odpoledne začalo zasedání ministrů zahraničních zemí Evropské unie. Poprvé za účasti generálního tajemníka NATO. Na článek 5 se podle Robertsona překvapivě nikdo z ministrů neptal, ačkoliv na to upozornil belgického šéfa diplomacie Louise Michela, který jednání předsedal. Pak Robertson předložil svůj návrh, aby se spojenci řídili právě článkem 5 a považovali útok na USA za útok na celou Alianci. Bylo to poprvé ve více jak padesátileté historii NATO.

Ten years after 9/11

"Následovalo pět a půl hodiny jednání v devatenácti hlavních městech. Měl jsem mnoho nervy drásajících telefonních rozhovorů s premiéry, ministry a v jednom případě prostřednictvím mobilního telefonu jednoho ministra zahraničních věcí s celou vládou," vzpomněl Robertson. Konečně. Bylo 21:20 středoevropského času a všech 19 členských zemí vyslovilo vyžadovanou jednomyslnou podporu návrhu. "Byl jsem vyčerpán, ale nesmírně se mi ulevilo," dodal Robertson.

Lord Robertson

Lord Robertson of Port Ellen, původem Skot, se stal desátým generálním tajemníkem aliance v říjnu 1999. Nejvyšším politickým představitelem NATO byl do konce roku 2003.
Za dobu svého působení v čele Aliance si vydobyl přívlastek "neústupného Skota" podle toho, jakým způsobem se snažil prosadit při jednáních zájmy NATO.
Narodil se v roce 1946 na Hebridech jako syn policisty. Od roku 1963 je členem Labouristické strany, kde působil ve skotských regionálních funkcích, mimo jiné i jako předseda skotské rady Labouristické strany (1977-1978). Na přelomu 70. a 80. let byl stínovým ministrem pro záležitosti Skotska, obrany a zahraničních věcí. Od května 1997 do října 1999 byl britským ministrem obrany. Výrazně se angažoval v procesu rozšiřování NATO. V roce 1998 podporoval americko-britskou operaci Pouštní liška proti iráckému režimu a v roce 1999 opakovaně obhajoval letecké útoky na Jugoslávii. Byl jedním z prvních západních politiků, kteří označili jugoslávského prezidenta Slobodana Miloševiče za válečného zločince.

Přesně před deseti lety, necelých 24 hodin po teroristických útocích na Spojené státy, Severoatlantická aliance vůbec poprvé uplatnila princip článku 5 Washingtonské smlouvy - svého základního dokumentu. Útok na jednoho člena Aliance se stal útokem na celé NATO.

Američané poznali spojence

Na žádost Američanů Aliance zahájila svou první protiteroristickou operaci Eagle Assist, v rámci které od poloviny října 2001 do poloviny května 2002 nepřetržitě nad územím USA hlídkovala flotila sedmi aliančních letounů včasné výstrahy AWACS.

Od 26. října pak začíná námořní protiteroristická operace Active Endeavour, během níž válečné lodě NATO hlídkují ve Středomoří, doprovázejí obchodní plavidla a kontrolují podezřelé lodě. V březnu 2004 byla operace rozšířena na celé Středozemní moře a trvá až dosud.

Na první pohled se může zdát, že Aliance tehdy "mohla udělat víc". Otázkou však zůstává, jak více pomoci vojenské velmoci, jejíž technologické vybavení už v té době bylo od evropských spojenců na míle vzdáleno.

"Rozhodnutí NATO tehdy pomohlo Spojeným státům nejen prakticky v podobě vyslání letounů, ale hlavně to byl symbol. Aliance demonstrovala svůj význam, když byla okamžitě schopná vyslat vojenské kapacity na pomoc napadené členské zemi," konstatoval vojenský expert a publicista Lukáš Visingr.

Připomněl, že Američané do té doby byli schopni vést války na druhém konci světa, nebyli však vůbec připraveni, že by je mohl někdo napadnout na vlastním území. Odvetný úder na tábory al-Káidy a režim Talibanu v Afghánistánu pak už byl čistě v režii USA s podporou Británie. Ale to je jiná kapitola.

Autor: , natoaktual.cz
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tahač s tankem a osobák zastavily, kamion už ne. Nehodu u Bohumína nepřežil člověk

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  10:12

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Ňadra ze všech úhlů. Benátky vystavují nadčasovou a kdysi cenzurovanou krásu

4. května 2024  10:08

Jaké je jedno z nejranějších a nejtrvalejších témat v umění – a zároveň jedno z nejvíce...

Ukrajinista: Zelenskyj podporu ztratil, jeho lidé překračují ústavní rámec

4. května 2024

Vysíláme Na pozadí války začíná západní veřejnost se stále většími obavami sledovat domácí politickou...

Nových případů HIV za první čtvrtletí v Česku přibylo, část tvoří cizinci

4. května 2024  9:57

Nových případů infekce HIV v Česku bylo v prvním čtvrtletí 74, což je více než loňských 66 a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Natáčení Přátel bylo otřesné, vzpomíná herečka Olivia Williamsová

Britská herečka Olivia Williamsová (53) si ve čtvrté sérii sitcomu Přátelé zahrála epizodní roli jedné z družiček na...

Byli vedle ní samí ztroskotanci, vzpomíná Basiková na muže Bartošové

Byly každá z jiného těsta, ale hlavně se pohybovaly na opačných pólech hudebního spektra. Iveta Bartošová byla...

Autofotka: Sen z plakátů v kotrmelcích. Mladíček v tunelu rozbil Ferrari F40

Symbol italské nenažranosti se již skoro čtyři dekády pokouší zabít své řidiče. Jízda s Ferrari F40 bez posilovače...

Ukaž kozy, řvali na ni. Potřebovala jsem se obouchat, vzpomíná komička Macháčková

Rozstřel Pravidelně vystupuje v pořadu Comedy Club se svými stand-upy, za knihu Svatební historky aneb jak jsem se nevdala se...