Czech Point. Ilustrační foto

Czech Point. Ilustrační foto | foto: Nikola Hronková, MF DNES

Terminály Czech POINT mají být i v bankách, kritici se bojí úniku dat

  • 4
Terminály pro pohodlnou komunikaci lidí s úřady, takzvané Czech POINT, by mohly v budoucnu být i v bankách. Vláda podpořila poslanecký návrh, do schvalování ve Sněmovně ho ale poslala s výhradami. Ministerstvo spravedlnosti například nápad ocenilo, navržené provedení ale je podle něj děravé.

Návrh zákona, který vláda poslala do Sněmovny, počítá s rozšířením provozovatelů sítě Czech POINT o takzvané autorizované osoby - v praxi by jimi měly být banky či stavební spořitelny.

Czech POINT

Czech POINT je zkratkou pro Český podací ověřovací informační národní terminál. Umožňuje lidem vyřešit administrativu na jednom místě, aby nemuseli obíhat několik úřadů.

Ostrý provoz terminálů začal 1. ledna 2008 na více než 800 místech v Česku. Za tři roky vydal systém více než čtyři miliony výpisů. Největší zájem lidé mají o výpis z rejstříku trestů, katastru nemovitostí, obchodního rejstříku a centrálního registru řidičů. Nyní je kontaktních míst 6 500, jsou na obecních či krajských úřadech, na poštách i na ambasádách.

Rozšíření sítě Czech POINT do bank navrhli poslanci Jaroslav Krupka (ODS), Stanislav Polčák (TOP 09), Kristýna Kočí (VV), Zbyněk Stanjura (ODS) a Jiří Petrů (ČSSD).

Podle ministra vnitra Radka Johna návrh zkvalitní poskytování služeb veřejné správy a více přiblíží její služby občanům. "Za přínosné považujeme, že se tím bude dále rozšiřovat stávající počet kontaktních míst. Tím se zvýší komfort i spokojenost občanů,“ řekl John.

Premiér Petr Nečase uvedl, že jeho kabinet přijal k návrhu neutrální stanovisko.

"Vláda to považuje za krok správným směrem. Je tam však několik diskutabilních legislativních chyb, které je třeba odstranit," podotkl Nečas s tím, že k úpravám by mělo dojít během projednávání ve Sněmovně.

Námitky zazněly před jednáním vlády z resortu spravedlnosti. "Nejsme proti myšlence jako takové, ale je třeba doplnit další předpisy, například podmínky, za nichž banka získá autorizaci. To nemůže řešit jen ministerstvo vnitra, musí to mít formu právního předpisu. Pokud má banka poskytovat informace z registrů, musí být právně ošetřena ochrana osobních údajů," řekl iDNES.cz ministr Jiří Pospíšil.

Vláda tak do schvalovacího "kolečka" ve Sněmovně a v Senátu poslala text s několika připomínkami.

Pochybuje o tom, zda rozšíření je vzhledem k vytížení Czech POINT nezbytné a připomíná nutnost řešit "ochranu údajů z důvodu rizika jejich dalšího zpracování v interních systémech bank a případně i mimo ně". Poněkud koženě tak vláda říká - ano, citlivé údaje, například výpis z rejstříku trestů, by se mohly snáze dostat do nepovolaných rukou.

Nedostatkem podle kabinetu je také fakt, že i kdyby banka přišla o autorizaci k provozování Czech POINT, musela by i nadále platit autorizační poplatek. Ten činí dva miliony korun za rok, autorizace se přitom uděluje na pět let.

Návrh počítá s tím, že ministerstvo vnitra bude vydávat autorizaci subjektům žádajícím o možnost vykonávat služby kontaktních míst a také bude jejich činnost kontrolovat.

Do datové schránky i do e-shopu zároveň

Součástí poslaneckého návrhu je také novela zákona o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů. Ta má upravit přístupové rozhraní datových schránek a propojit je s individuálními uživatelskými účty - s elektronickým bankovnictvím či třeba s nakupováním po internetu.

"Společné přihlašování do datové schránky a k internetovým službám pomocí uživatelských účtů sloužících k přístupu k těmto službám povede k dalšímu zvýšení uživatelského komfortu," uvedli předkladatelé.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video