Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Klíč k Hradu bude ležet u Ústavního soudu. Stížnosti mohou volbu odložit

  21:40aktualizováno  21:40
Po čtvrtečním rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který z boje o prezidentský úřad vyřadil Vladimíra Dlouhého a Tomio Okamuru a do hry vrátil Janu Bobošíkovou, je v prezidentském klání devět kandidátů. Vůbec však není jisté, zda se volby budou konat v řádném termínu. Ten totiž mohou ohrozit ústavní stížnosti neúspěšných kandidátů.
Pražský hrad

Pražský hrad | foto: Lukáš BíbaMF DNES

K potvrzeným kandidátům na Hrad přibyla Jana Bobošíková, kterou ve čtvrtek zaregistrovalo Ministerstvo vnitra (více čtěte zde). Všem devíti uchazečům v pátek Státní volební komise losem přiřadí čísla, kterými budou označeny hlasovací lístky (profily kandidátů čtěte zde).

Tomio Okamura i Vladimír Dlouhý, které ve čtvrtek Nejvyšší správní soud pro nedostatek platných podpisů na kandidátních listinách definitivně vyřadil ze hry (verdikt soudu najdete zde), nyní zvažují, že pravidla přímé volby napadnou Ústavního soudu.

Mají lhůtu 60 dnů na to, aby rozhodnutí Nejvyššího správního soudu u Ústavního soudu napadli. Okamura i Dlouhý řekli, že v pondělí oznámí, zda stížnost podají (více čtěte zde). Záměr obrátit se kvůli pravidlům přímé volby na Ústavní soud již dříve oznámila další neúspěšná kandidátka advokátka Klára Samková.

Soud může předběžným opatřením odložit termín volby

O případných stížnostech bude rozhodovat všech třináct ústavních soudců. "Vzhledem k tomu, že chybí zvláštní úprava pro prezidentskou volbu, musí Ústavní soud v tomto případě postupovat naprosto standardně jako v jiných případech," uvedla mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Ústavní soud se prý bude snažit rozhodnout o stížnostech co nejdříve, aby volba mohla proběhnout v řádném termínu 11. a 12. ledna. Žádná lhůta pro rozhodnutí však neexistuje. "Je samozřejmé, že se soudci budou snažit rozhodnout rychle, ale není možné jejich rozhodnutí vyžadovat," dodala Pelcová.

Republika bez prezidenta

Václav Klaus ve funkci prezidenta skončí 7. března 2013 a pokud by se kvůli předběžnému opatření posunulo konání voleb až za tento termín, mohlo by se teoreticky stát, že bude Česká republika dočasně bez prezidenta. O jeho pravomoci by se v tom případě dělil premiér a předsedové Sněmovny a Senátu.

Samotné zdlouhavé rozhodování Ústavního soudu by však termín přímé volby neohrozilo. "Podání stížnost nemá odkladný účinek," uvedla Pelcová. Zákon totiž nenařizuje odložit konání voleb, než soud rozhodne o podaných stížnostech. Rozhodnutí Ústavního soudu tak teoreticky může padnout až poté, co bude nová hlava státu zvolena. Podle odborníka na ústavní právo Jana Kysely by rozhodnutí soudu v tomto případě výsledek prezidentské volby zpětně nijak neovlivnilo.

Soud však také může vydat předběžné opatření, kterým by mohl konání voleb posunout nebo odložit na neurčito dokud nerozhodne o podaných stížnostech. "Předběžné opatření je jen na rozhodnutí soudu. Vydat ho nemusí. Jestliže o to ale některý ze stěžovatelů požádá, Ústavní soud to zváží," uvedla Pelcová.

Neúspěšní kandidáti, kteří podají ústavní stížnost, by tak ještě měli určitou šanci, že se vrátí do hry a zúčastní se prezidentské volby. Tato možnost se však týká jen kandidátů, jejichž stížnost je založena na tom, že ministerstvo vnitra špatně přepočítalo jejich hlasy. Právě na to si stěžoval Tomio Okamura. "Můj dojem je, že není moc pravděpodobné, že by pan Okamura byl rozhodnutím Ústavního soudu do hry vrácen. Ale zcela vyloučeno to není," uvedl Kysela.

Stížnosti Samkové již přímou volbu nijak neovlivní, míní odborník na ústavní právo

Stížnosti kandidátky Kláry Samkové podle Kysely prezidentskou volbu nijak neovlivní. Samková prohlásila, že napadne u Ústavního soudu prováděcí zákon k přímé volbě i ústavní zákon jako takový. Ten přímou volbu zavedl a hovoří o 50 tisících podpisech pro kandidáty, za nimiž nestojí poslanci či senátoři. Samková prý podá stížnost po Vánocích (více čtěte zde).

Zrušení ústavního zákona je podle Kysely nepředstavitelné. "To by ta ústavní novela musela zasahovat do něčeho naprosto fundamentálního," uvedl Kysela. Úspěch stížnosti na prováděcí zákon je již reálnější. V tomto případě je však podle Kysely velmi nepravděpodobné, že by soud vydal předběžné opatření. Stížnost se proto nestihne vyřídit do prezidentských voleb a nijak je tedy neovlivní.

"Myslím, že soud stížnost paní Samkové odmítne, ale pakliže by jí neodmítl, tak o ní bude rozhodovat několik měsíců a to už bude dávno po volbách. Když by to nakonec pro paní Samkovou vyznělo úspěšně, to znamená, že by se prováděcí zákon zrušil, tak pro příště už se nemůže použít. Ale s těmito volbami už to nic neudělá," řekl Kysela.Hlavní zprávy

Nejčtenější

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...

Na Manhattanu explodovala trubková nálož, útočil Bangladéšan

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde je hlášena exploze (11. prosince...

Newyorská policie zasahuje na Manhattanu, kde vybuchla nálož. Lékaři ošetřili čtyři zraněné. Výbuch zranil i muže,...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

VIDEO: Skladníci obklíčili ujíždějící zloděje vysokozdvižnými vozíky

Skladníci v akci. Zloděje obklíčili vozíky

Zaměstnanci ostravské prodejny stavebnin společnými silami zadrželi trojici zlodějů, která se pokusila vykrást...Další z rubriky

V tunelech na D8 se měří, ale pokuty za rychlost nikdo nevybírá

Tunel Panenská na dálnici D8, kde je rychlost omezená na 80 kilometrů v hodině.

Řidiči překračující osmdesátku v tunelu Panenská na D8 před hranicemi s Německem se zatím stále nemusejí bát pokut....

Zlínský kraj trápil silný vítr, u Holešova projel pod padajícím stromem vlak

Stromy popadaly i na cestu spojující Vsetín a Malou Bystřici v lokalitě Dušný.

Silný vítr způsobil v pondělí a v úterý komplikace lidem na spoustě míst ve Zlínském kraji. Hasiči vyjížděli k více než...

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti v přímém přenosu

Debata prezidentských kandidátů o bezpečnosti a zahraniční politice

Debatu osmi prezidentských kandidátů o obraně, bezpečnosti a zahraniční politice sledujte v úterý od 16 hodin v přímém...Najdete na iDNES.cz