Uprchlíci u Nickelsdorfu na rakousko - maďarské hranici  (23. září 2015)

Uprchlíci u Nickelsdorfu na rakousko - maďarské hranici (23. září 2015) | foto: Reuters

Maďaři v říjnu rozhodnou o kvótách na běžence. Loni přijali jednoho ze 700

  • 115
Maďarské referendum o respektování uprchlických kvót EU se uskuteční 2. října. V úterý to oznámil prezident János Áder. Německá agentura DPA mezitím upozornila, že Maďaři nelegální migranty bez soudu vracejí za státní hranice. O azyl v zemi loni požádalo 199 tisíc lidí, úřady vyhověly jen 264 z nich.

Maďarský kabinet o konání referenda rozhodl už v polovině února. „Vláda jen reaguje na veřejné mínění. Jsme přesvědčeni, že zavedení přerozdělovacích kvót na migranty bez souhlasu lidí je zneužitím moci,“ řekl tehdy premiér Viktor Orbán. Na jaře uspořádání plebiscitu potvrdil parlament, od té doby se čekalo na přesný termín.

Maďaři budou nakonec hlasovat v první říjnovou neděli. Otázka zní jasně: „Chcete, aby Evropská unie nařizovala povinné přemisťování osob bez maďarského občanství do Maďarska bez souhlasu maďarského parlamentu?“

Jak přímo v Maďarsku zjistili reportéři Hlasu Ameriky, blížící se referendum už teď provází masivní kampaň ze strany Orbánovy vlády. „Pojďme poslat zprávu do Bruselu, ať procitnou,“ stojí na reklamních panelech podél silnic.

Analytici očekávají jasné odmítnutí kvót a dodávají, že Brusel se teď mnoha Maďarům kvůli migraci jeví jako nepřítel - zhruba na úrovní Vídně v dobách Rakouského císařství nebo Moskvy do rozpadu Sovětského svazu.

Budapešť vrací běžence na Balkán, soud nepotřebuje

Německá agentura DPA v úterý upozornila, že maďarské úřady nelegální migranty ze svého území obratem vracejí do Srbska nebo Chorvatska, aniž by jim umožnila hájit se před soudem. Policie takto s posvěcením maďarského parlamentu „otáčí“ běžence zadržené až 8 kilometrů od hranic.

V balkánských zemích mají čekat na vpuštění do oficiálních tranzitních zón, kde mohou požádat o azyl. Podle zákona, který parlament přijal loni v létě, by přitom nelegální migranti měli stanout před soudem za nelegální překročení hranic - tedy zůstat v Maďarsku, kde mohou rovnou i požádat o ochranu.

Běženci by však neměli vyhráno, ani kdyby jim Maďarsko umožnilo azylovou žádost po nelegálním překročení hranic podat. Statistiky zveřejněné deníkem Die Welt nehovoří v jejich prospěch: Maďarsko loni evidovalo asi 199 tisíc žádostí, statut uprchlíka však přiznalo jen jednomu ze 700. Azyl za celý rok dostalo konkrétně 264 lidí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video