Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Teploty klesají pod minus deset. ČEZ přesto odstřihuje obce od proudu

  8:19aktualizováno  8:19
Teploty v Česku padají v posledních týdnech hluboko pod bod mrazu. Řada obcí však nyní kromě odklízení sněhu musí řešit i další problém - téměř celodenní odstávky elektřiny. Část obyvatel na vesnicích přitom topí elektřinou. Hlavní dodavatel proudu společnost ČEZ se hájí, že odstávky jsou nutné. Přerušuje je jen při teplotách nižších než minus 15 stupňů.

ČEZ musí při revizích dodržovat termíny a odstávku proto přesouvá, jen pokud počasí opravdu nepřeje. Ilustrační foto. | foto: Lukáš KuběnaMF DNES

Například v obci Železná u Berouna je odstávka plánovaná na čtvrtek od 7:30 do 15:30. Někteří místní obyvatelé přitom topí elektřinou a bojí se proto, že stráví celý den doma v bundách a zabalení v dekách. "Máme malé dítě a nemůžeme nikam odjet. Prostě to budeme muset nějak přežít," řekl iDNES.cz Milan Zajíc.

Starosta Železné podle něj ČEZ kontaktoval a snažil se odstávku posunout na jaro. Na lince pro zákazníky ale starostu odmítli a na stížnost nereagovali. "Já jsem na zákaznickou linku volal také, ale ničeho jsem se nedomohl," dodal Zajíc.

Na chování ČEZ si stěžuje i starosta Malého Března u Chomutova Radim Novák. Dodávky elektřiny zde společnost přerušuje pravidelně už od začátku ledna, protože vyměňuje elektrické vedení do obce.

Jak odstavují jiní energetici

Další energetická společnost, E.On, asi před čtrnácti dny odstávky dočasně pozastavila. "S ohledem na naše zákazníky a bezpečnost práce zatím revize odkládáme," řekl mluvčí firmy Vladimír Vácha. Pauza potrvá zřejmě ještě další dva týdny.

Pražská energetika na zimní období žádné odstávky naplánované nemá. "Naopak jsme připraveni na zvýšený odběr," uvedl mluvčí Petr Holubec.

"Dlouho jsme o rekonstrukci žádali, ale vybrali si skutečně tu nejnešťastnější dobu, když jsou ty nejnižší teploty," poznamenal Novák. Obyvatelé severočeské obce se podle něj bojí hlavně škod na technice, třeba toho, že jim zamrzne čerpadlo nebo se poškodí kotel.

Původně prý měla obec hlášené odstávky proudu od ledna na každé úterý a každý čtvrtek na sedm hodin. "Stěžoval jsem si, ale přišla mi odpověď, že stížnost zaregistrovali, pak už bylo ticho," pokračoval s tím, že jak teploty klesaly, odstávky se o pár hodin zkracovaly.

"Teď v úterý nakonec nečekaně odstávka nebyla vůbec. Ale to nám zase nikdo neřekl, sháněli jsme se až v tu chvíli, co se děje," dodal Novák. Nakonec se sám spojil se stavbyvedoucím a od něj získává nejnovější informace.

ČEZ: Musíme opravovat, aby byl další provoz bez problémů

Společnost ČEZ se podle svého mluvčího snaží práce urychlit, aby byli lidé bez elektřiny co nejkratší dobu. "Budeme postupovat podle aktuálního počasí. Pokud budou teploty minus 15 stupňů a nižší, odstávku neuskutečníme a opravy přesuneme na jiné období," sdělil mluvčí ČEZ pro střední Čechy Jan Beneš.

Důvodem je prý nejen pohodlí zákazníků, kteří jsou někde odkázáni na vytápění elektřinou, ale také technici, kterým mrazy znepříjemňují práci.

Společnost má podle něj ročně naplánováno 32 tisíc odstávek kvůli opravám a revizím na vedení. "Plánujeme je podle několika faktorů, jedním z nich je to, kde jsou opravy nejvíce potřeba, pokud ale mluvíme o revizích, u těch je potřeba dodržovat termíny. Pokud kontrola vyjde na zimní měsíce, snažíme se alespoň řídit aktuálním počasím," dodal Beneš.Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vláda bez důvěry, sníh drtí Česko a sourozenci pod zámkem

Andrej Babiš na jednání mandátového a imunitního výboru (16. ledna 2018)

Sledujte Zprávy iDNES.tv. Shrneme nabitý den ve Sněmovně. Sněmovní mandátový a imunitní výbor doporučil vydání Andreje...

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Jak Babiš najde podporu pro svou druhou vládu? Odpoví v Rozstřelu

Premiér Andrej Babiš na úterním jednání Poslanecké sněmovny, která by měla...

Menšinový kabinet Andreje Babiše podle očekávání v úterý nedostal důvěru Poslanecké sněmovny. Prezident Miloš Zeman mu...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz