Chlazené jogurty místo klimatizace. Nedělá seniorům dobře, říkají v domovech

  16:43aktualizováno  16:43
Klimatizace a nejrůznější osvěžovače vzduchu jsou v těchto dnech doslova nedostatkové zboží. Starším lidem však mohou velmi přitížit. Řada domovů pro seniory proto klimatizaci raději nepoužívá a snaží se klientům od vysokých teplot ulevit mírnější cestou. Například mokrými obklady či vychlazenými jogurty.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Leila Hamdanovápro iDNES.cz

„Klienty se snažíme ochlazovat tak, aby ten teplotní rozdíl nebyl příliš velký, ale aby ho zároveň pocítili. Dohlížíme na dodržování pitného režimu a ochlazujeme je vlhkými ručníky. Pro osvěžení podáváme také chlazené jogurty nebo pudinky,“ uvedla ředitelka domova pro seniory Longevita v Plzni Martina Zdařilová. 

Klimatizaci nepoužívají vůbec. „Například rozdíl těch deseti stupňů by byl pro ně až moc velký,“ vysvětlila pro iDNES.cz.

Podobný přístup praktikují i v českobudějovickém domovu pro seniory Hanzelka. Klimatizací sice vybaven je, nicméně podle ředitelky Ludmily Kubelové o tento způsob ochlazování většina lidí nestojí. „Ne každý tu klimatizaci dobře snáší. Proto se snažíme raději hodně zvlhčovat vzduch, což klienti vítají,“ řekla pro ČTK. 

I přesto řeší domovy důchodců v těchto vedrech mnohem častěji zdravotní problémy klientů. „Potíže mají hlavně kardiaci, ať už srdeční, dýchací nebo problémy s tlakem,“ uvedla Kubelová.

Dodala, že s ohledem na chybějící klimatizaci se zdravotní komplikace týkají i místních pečovatelů, kterým vysoké teploty působí často nevolnost. Zaměstnanci tedy musí dohlížet i na sebe navzájem.

Extrémní počasí také omezilo možnosti trávení volného času. Ačkoliv se obyčejně domovy snaží svým klientů zpestřit pobyt různými výlety, kvůli nebezpečí zdravotních komplikací se venkovní aktivity omezily jen na krátké ranní procházky. 

Nad hlavou 40 stupňů, pod nohama 150. Lidé pracující ve vedrech trpí

„My máme několik klientů na vozíčku, ale i ty jsme vždycky mohli vyvézt alespoň do zoo tady v Plzni nebo na jiný malý výlet, což teď samozřejmě nemůžeme. Snažíme se je tedy alespoň vzít brzy ráno na malou vycházku, kdy je ještě chládek,“ popsala Zdařilová. „Naštěstí jsme otevřeli nové zařízení v Plzni-Křimicích, kde máme i zahradu, takže naši klienti mohou být i venku a zároveň je tam stín. V naší druhé budově na Jíkalce, kde se nacházejí pouze byty, bohužel tuto možnost nemají.“

Program musel částečně měnit i hospic v Prachaticích. „Byli jsme zvyklí s pacienty trávit hodně času v parku. Ale ten je teď prázdný, museli jsme prakticky vše přesunout dovnitř. V parku se v tomto počasí přes den nedá vydržet,“ řekl ředitel hospicu Robert Huneš.

Vlny veder stojí nemocnice miliony

Oproti domovům pro seniorů běží ve většině nemocnic klimatizace naplno. Například Fakultní nemocnice Plzeň má klimatizací vybavené všechny operační sály a jednotky intenzivní péče. „Nemocnice každoročně investuje více jak čtyři miliony korun do instalace nových klimatizačních jednotek, roční výdaje za dodávky chladu se pohybují kolem pěti milionů korun,“ uvedla pro iDNES.cz mluvčí Gabriela Levorová. Dodává také, že pokoje jsou vybaveny větráky a v létě dochází k úpravám jídelníčku. Pacienti dostávají lehčí stravu s dostatkem vitamínů a vlákniny.

Podobně je vybavena také Fakultní nemocnice v Hradci Králové, kde mají operační sály a většinu pracovišť intenzivní péče vybavené klimatizací. Nemocnice proto nemusí odkládat kvůli vysokým teplotám žádné plánované operace.

Lékaři při takto vysokých teplotách dbají na to, aby pacienti dodržovali pitný režim. Ležící pacienti jsou ochlazovaní například zabalováním do vlažných prostěradel a používají se tenké lůžkoviny. Důležité je také pravidelné noční a ranní větrání. Nemocnice se snaží dbát i na zdraví zaměsnanců. Ústřední vojenská nemocnice například umožňuje úpravu jejich pracovní doby, pokud pracují v prostorách, které nejsou dostatečně klimatizované.

Ředitel Fakultní nemocnice Královské Vinohrady Robert Grill uvedl, že lékaři plánují péči o pacienty s předstihem a jsou na komplikace spojené s vysokými teplotami připraveni. „Letošní opravdu extrémní horka mohou při předpokladu dalšího trvání a eventuálního vzestupu teplot přinést další nutnost zvažovat jednotlivé indikace k léčbě. Provozní opatření (stav budov, nedostatečné klimatizování a další hlediska) mají bohužel omezené možnosti, přesto se snažíme dbát na bezpečnost jak pacientů, tak zaměstnanců,“ dodává v odpovědi pro iDNES.cz 

Autoři: ,Hlavní zprávy

Nejčtenější

Zemřela chovatelka uštknutá mambou, podle lékařů ale z jiné příčiny

Mamba zelená, kterou odchytil herpetolog do boxu. (05.10.18)

Žena, kterou v minulém týdnu uštkla mamba zelená, zemřela. Podle lékařů ale nebyl příčinou útok smrtelně jedovatého...

Tenhle objev se vymyká všemu, říká o úspěchu českých egyptologů jejich šéf

Ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Čeští egyptologové opět potvrdili, jak jsou mimořádně úspěšní na své koncesi v Abúsíru nedaleko Káhiry. Oznámili další...Zeman opět v živém vysílání mluvil vulgárně. O ekonomických „zm*dech“

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v živém vysílání veřejnoprávního Českého rozhlasu opět mluvil vulgárně. Nejprve se ujistil, že...

Kvůli Zemanovým vulgaritám jsem chtěl vysílání ukončit, řekl moderátor ČRo

Prezident Miloš Zeman vystoupil 5. října 2018 v Jízdárně Pražského hradu na...

Prezident Miloš Zeman v pondělním živém vysílání Českého rozhlasu označil solární barony za ekonomické zm*dy. A opět...

Mladík zavraždil na Krymu dvě desítky studentů, zřejmě ze zhrzené lásky

Ve škole na Krymu se střílelo. Policie čin vyšetřuje jako masovou vraždu. (17....

Ozbrojený mladík, který se údajně mstil za neopětovanou lásku, zabil ve škole v Kerči na anektovaném Krymu 19 lidí. Po...Další z rubriky

Řidiči bojují s migranty, doporučená prevence v praxi často nepomůže

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Cesty do Velké Británie jsou pro některé řidiče českých dopravců malou noční můrou. Tři roky od vrcholu migrační krize...

Mladý učitel na jednání širšího vedení KSČM vyzve Filipa, ať skončí

Vojtěch Filip si udržel post předsedy strany, ve druhém kole volby porazil...

Devětatřicetiletý vysokoškolský učitel práva Richard Pokorný přijde na sobotní jednání vedení KSČM s návrhem, že...

Dolejš radí komunistům neměnit unaveného koně za starou hajtru

Poslanec KSČM Jiří Dolejš radí po prohraných volbách neměnit unaveného koně za...

Před unáhlenými personálními změnami varuje komunistickou stranu poslanec Jiří Dolejš. „Nemyslím si, že by bylo lépe...

Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL
Vyhrajte jednu z poukázek na 500 nebo 1 000 Kč na nákup ve Fresh Corner a MOL

V době od 15. 10. 2018 00:00 do 21. 10. 2018 23:59 odpovězte komentářem pod text soutěže na otázku: „Čím zabavujete svoje dítko při dlouhých cestách autem?“ Vyhrajte jednu z tankovacích karet v hodnotě 500 Kč, nebo 1000 Kč na nákup pohonných hmot i občerstvení na čerpacích stanicích MOL v konceptu Fresh Corner.Najdete na iDNES.cz