Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tepličtí se bojí o své psy

  14:43aktualizováno  14:43
Teplice - Majitelé psů v Teplicích se bojí. Městem totiž kolují zvěsti, že u botanické zahrady někdo tráví psy. O záležitost se už začali zajímat policisté. Vyšetřování ale zatím neprokázalo, že by zvířata někdo zabíjel úmyslně. Nepřirozená úmrtí psů se v okolí teplických Janáčkových sadů a botanické zahrady vyskytla už loni na podzim. V posledním týdnu ale několik případů přibylo.

"V říjnu a listopadu jsme ošetřili asi osm psů. Pak byl několik měsíců klid a nyní se opět objevily asi tři případy. Ani jednoho psa z těch tří posledních se nám bohužel nepodařilo zachránit. Pokud někdo zvířata tráví, tak se zlepšil v dávkování jedu," řekl teplický veterinář Dušan Vintera, do jehož ordinace docházejí i majitelé psů ze zmíněné lokality.

Ředitel teplické policie Petr Sytař uvedl, že jeho podřízení se úmrtím psů zabývají už od listopadu. "Prověřujeme šest oznámení. Nedá se ale jednoznačně říct, proč zvířata umírají, případně zda je tráví někdo úmyslně. V jednom případě totiž pes zemřel na rakovinu," upřesnil Sytař.

Policisté si už ale nechali zpracovat expertizu vzorku rosolu, který měl ochutnat pes jedné z teplických policistek. Ta shodou okolností u botanické zahrady bydlí také a o jednoho psa už přišla. Druhé její zvíře mělo po požití rosolu zdravotní problémy, veterináři ho ale ještě stačili zachránit.

Odborníci určili, že rosol obsahoval carbofuran, který se v minulosti používal k postřikům a hubení škůdců. Pro zvíře o hmotnosti deset kilogramů je smrtelné množství 0,2 gramu této látky.

Veterinář Vintera označil jed za velmi nebezpečný. Pes po jeho požití může umřít během několika minut. "Je to nervový jed. Zvíře začne vzápětí po požití slintat, dostane křeče, ztratí vědomí a zemře. Je to skutečně velmi rychlé," dodal Vintera.

Majitelům psů z oblasti u botanické zahrady doporučil, aby si zvířata dobře hlídali. Bezpodmínečně je mají mít na vodítku. Policejní ředitel Sytař k nálezu jedu podotkl, že to nemusí znamenat, že by někdo trávil psy úmyslně. "Dosud jsme ale nezjistili, jak se jed na volné přístupné místo dostal," dodal Sytař.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Vandal zdemoloval náhrobky na hřbitově, přitom už měl být ve vězení

Vandal poničil na hřbitově jedenáct hrobů. Když ho policisté dopadli, ukázalo...

Jen dva dny stačily policistům z Olomoucka na vypátrání vandala, který na jednom z tamních hřbitovů poničil část...

Senior v Telči srazil na přechodu pro chodce ženu a čtyřleté dítě

Taxík ženu nabral na přední část kapoty a na sklo.

Osmdesátiletý řidič osobního vozu ve čtvrtek v Telči na Jihlavsku srazil ženu a čtyřletého chlapce. Oba chodce převezli...

V Budějovicích se srazila dvě auta, jedno vjelo do dětí na přechodu

V Českých Budějovicích se střetla dvě osobní auta. Zraněné byly čtyři děti.

V Českých Budějovicích se srazila dvě osobní auta. V tu chvíli poblíž stála skupinka dětí, do kterých byl jeden z vozů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz