Evžen Freimann vystupující také pod jménem Eugen Sigismund von Freiman-Geyersnburg by už neměl sloužit mše. Až si převezme rozhodnutí takzvaného posvátného synodu, jako kněz končí.

Evžen Freimann vystupující také pod jménem Eugen Sigismund von Freiman-Geyersnburg by už neměl sloužit mše. Až si převezme rozhodnutí takzvaného posvátného synodu, jako kněz končí. | foto: Karel Pešek, MF DNES

Teplický kněz, kvůli němuž odstoupil vladyka Kryštof, nesmí sloužit

  • 7
Pravoslavný teplický kněz Evžen Freimann musí po skandálech ukončit svou činnost. Zákaz sloužit mu v pátek potvrdil takzvaný posvátný synod, který tvoří biskupové a je vnímán jako nejvyšší autorita pravoslavné církve. Freimannova aféra pravděpodobně souvisí i s ostrými spory uvnitř církve a rezignací arcibiskupa Kryštofa.

"Jeho chování bylo zcela nepřípustné, poškozoval dobré jméno církve," říká o Freimannovi emeritní arcibiskup Kryštof, který byl až do pátku nejvyšším představeným v pravoslavné církvi v českých zemích i na Slovensku.

Co konkrétně Freimannovi vytýká, však uvést nechtěl. "To já nemohu říct. Bylo to velice výrazné překročení kanonického řádu," naznačil jen.

Na funkci metropolity Kryštof rezignoval také v pátek a Freimann v tom sehrál výraznou roli. Jeho blízcí totiž Kryštofa obvinili, že má milenky a nemanželské děti (o Kryštofově rezignaci zde).

"Než bych se očistil, uběhlo by pět let a já nemohu dopustit, aby církev kolem mě byla rozbitá," zdůvodnil Kryštof svou rezignaci.

Zároveň odmítl, že se zákazem činnosti Freimannovi mstí. Podle něj to bylo naopak.

"Já jsem otce Freimanna vybízel k vysvětlení jeho chování už před měsícem, ale on nereagoval. Bylo to před tím, než celá kauza vznikla. Já jsem celou dobu doufal, že přijde a že ke mně najde cestu. On ji našel skrze pomluvy v televizi, že mám deset nemanželských dětí." podotkl Kryštof.

Odvolán jsem nebyl, tvrdí Freimann a slouží dál

Vztahy mezi oběma byly donedávna celkem nekonfliktní, Kryštof byl i členem Freimannova Rytířského řádu sv. Konstantina a Heleny (o řádu viz box).

Metropolitní rada však rozhodla, aby Kryštof z Freimannova řádu vystoupil, protože s ním pravoslavná církev nemá nic společného a navíc řády neuznává. Kryštof 14. března poslechl.

Freimannův řád

Rytířský řád sv. Konstantina a Heleny vznikl kolem roku 2000.

Mnozí jeho členové původně vnímali vstup do řádu jako ocenění za to, že se věnují charitě nebo pomáhají šířit pravoslaví.

Za vstup do řádu se nyní podle informací MF DNES platí nejméně 20 tisíc korun nebo 1 000 amerických dolarů, případně 800 eur.

Pro cizince byla stanovena nejnižší taxa 1 000 eur.

Do řádu vstoupili třeba poslanec Jaroslav Foldyna, exposlanec Josef Hojdar, exministr Aleš Řebíček, byznysmen Štěpán Popovič, zvrhlý lékař Jaroslav Barták, amnestovaný Sergej Onyskiv nebo bývalý komunistický špion StB Igor Střelec.

Řád přitom ministerstvo kultury ani neeviduje. "Je to uměle vytvořený řád," poznamenal Aleš Chocholáč z odboru církví.

Obžalobu na arcibiskupa Kryštofa obdržel posvátný synod krátce poté. Sepsali ji Freimannův bratr Josef a Josef Ermold, původním jménem Horváth, kterého Věci veřejné vyškrtly z kandidátky před volbami v roce 2010 a on pak na straně vysoudil odškodnění (o Horváthově případu zde).

Proč psal obžalobu na vladyku Kryštofa, to Horváth MF DNES nesdělil. Poté, co si vyslechl dotaz, mobil beze slova položil a už ho nezvedal.

Kněz Freimann si nepřipouští, že by mohl skončit. "Mohu vás ujistit, že odvolán jsem nebyl," řekl do telefonu a zavěsil.

Na webu, na jehož tvorbě se podílí, vyšla reakce, že "duchovní odvolán není a vesele slouží lidem dál."

Vydání zákazu však MF DNES potvrdil i mluvčí posvátného synodu Roman Juriga, podle něhož se Freimann kromě poškození pověsti církve dopustil i porušení bohoslužebného řádu.

"Rozhodnutí začne platit hned, jakmile mu bude doručeno," poznamenal Kryštof.

Zákaz podle něj neplatí jen v Teplicích. Pokud Freimannovi nedá milost nynější metropolitní správce Simeon, nebude moci sloužit u pravoslavné církve nikde.

Freimannem se již dříve zabýval "církevní soud"

Freimann to měl v pravoslavné církvi nahnuté už jednou. Eparchiální komise fungující jako církevní soud o jeho osudu kvůli poškození pověsti církve rozhodovala už v roce 2006.

V té době MF DNES uveřejnila informace o soudním líčení, v němž Evžen Freimann vystupoval jako okradený. Recidivista Josef Čáni tehdy u soudu popisoval, že šel s Freimannem po předchozí domluvě v restauraci do lesíka u Teplic.

"Do lesa jsme šli proto, že mi nabídl, že mi poskytne orální sex," uvedl Čáni u soudu s tím, že mu kněz skutečně orální sex poskytl a on se mu při té příležitosti pokusil sundat z krku řetízek.

Freimann u soudu uvedl, že si Čáni vymýšlí. Zloděj nakonec odsouzený nebyl, protože za další čtyři závažnější krádeže mu hrozil mnohem vyšší trest.

Knězi hrozilo přeložení z Teplic

O Freimannovi se také psalo v souvislosti se zatčením Sergeje Onyskiva, který byl obviněn z kuplířství, ale jehož stíhání letos zastavila prezidentská amnestie (o kauze zde).

Freimann poslal soudu jménem pravoslavné církve za Onyskiva písemnou záruku a v televizi se ho veřejně zastal. Pak ho chtěl pasovat na rytíře svého řádu.

Eparchiální komise tehdy rozhodla, že Freimann musí projevit kajícnou lítost a požádat vladyku Kryštofa o odpuštění. Zároveň navrhla přeložit Freimanna z Teplic.

Freimann měl jedinou šanci - požádat Kryštofa o milost. Ten se nad ním tehdy ještě ustrnul a Freimann v Teplicích zůstal.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video