Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tenisté nabídli o několik tisíc méně, musí proto odejít z kurtů

  18:47aktualizováno  18:47
Do záhuby míří tenisový klub ve Františkových Lázních se svými šedesáti členy a více než stoletou tradicí. Starosta Ivo Mlátilík mu bez udání důvodu vypověděl nájemní smlouvu. Na pronájem areálu vypsal výběrové řízení a v něm díky nepatrně vyšší nabídce zvítězila dvojice Martin Průša - Ladislav Spáčil.
tenis, ilustrační foto

tenis, ilustrační foto | foto: AP

Podle Lukáše Fialy z vedení klubu nemají ti dva s tenisem nic společného, nikdo je na kurtech neviděl ani jako rekreační hráče. Spáčil má od města pronajaté placené parkoviště, Průša je manželem zastupitelky z Mlátilíkova volebního Sdružení místních.

Klub se pokoušel Mlátilíka kontaktovat a vysvětlit mu, že se o areál odborně stará, svépomocí a z vlastních členských příspěvků ho zhodnocuje a denně nabízí ke hře veřejnosti.

Změna nájemce podle tenistů zlikviduje klub, který pořádá soutěže a má vazbu na Český tenisový svaz. Na konci srpna se musí z areálu vystěhovat, a kvůli tomu zrušil také dva podzimní mládežnické tenisové turnaje.

Petice a SMS

Nepomohla ani petice se sto třiceti podpisy. "Starosta řeší celou věc v osobní rovině. Vidím jen lhostejnost k budoucnosti tenisového areálu a absolutní neznalost toho, jak provoz areálu funguje," řekl Fiala. To Mlátilík odmítá.

Fialova slova podporuje i text vulgární SMS zprávy (redaktor ji viděl - pozn. red.), která přišla jednomu z tenistů dříve, než radnice oficiálně oznámila jméno nového nájemce. "Tak na tenis budeš muset nově chodit k Láďovi s Martinem a tu vaši petici si můžete srolovat do trubičky a zastrčit do... Pa brouku." Zpráva přišla z čísla, které používá starosta.

Ivo Mlátilík, bývalý starosta Františkových Lázní

Ivo Mlátilík, starosta Františkových Lázní

Mlátilík odmítá, že by esemesku poslal on. "Já osobně ji určitě neposílal." Se Spáčilem a Průšou se prý zná a tyká si s nimi, stejně jako se zná s lidmi z rodiny Fialových. Noví nájemci se podle starosty do soutěže hlásili proto, že byli z kurtů vyhozeni, když si chtěli jít zahrát. Tenisté to odmítají. "Když jsou dvorce obsazeny, dostane zájemce nabídku na nejbližší možný termín."

Proč vlastně dostali výpověď, se tenisté dozvěděli až z Mlátilíkova časopisu Zrcadlo. V něm starosta napsal, že klub je rodinným podnikem Fialových, kteří platili nájemné jen dva tisíce korun ročně a navíc "drze" požádali město o grant 50 tisíc korun.

Bývá obvyklé, že sportovci dostávají od měst granty na svou činnost. Třeba radnice v Chebu podporuje tenisový klub letos 162 tisíci korunami.

Ve Františkových Lázních dostal klub grant naposledy v roce 2008 - 15 tisíc. O příspěvek se teď klub hlásil znovu, protože dostal od Sportovní unie Chebska zprávu, že díky novele zákona o loteriích posílá stát městům více peněz na veřejně prospěšnou činnost. Konkrétně u Františkových Lázní jde podle sportovní unie o navýšení o 3,4 milionu korun.

Rozhodovalo nájemné, ne koncepce

Vedení oddílu má pochybnosti o okolnostech výběru nového nájemce. Klíčovým kritériem byla nabídka ročního nájmu a doba. Už ale ne koncepce provozování sportovního areálu.

Do 7. srpna měli zájemci povinnost složit na účet města nabízené roční nájemné. Klub nabídl 52 tisíc korun ročně na sedm let a sumu městu poslal. Průša se Spáčilem přišli se 60 tisíci ročně na deset let.

"Vedení města mohlo před uzávěrkou soutěže vědět, jakou částku jsme na účet složili. Protože jsme ji samozřejmě poslali dva až tři dny předem, abychom termín nezmeškali. Chvíli trvá, než banka peníze převede," řekl Lukáš Fiala.

"Jestli si někdo myslí, že jsem jiným zájemcům řekl, aby dali o pár tisíc víc, tak je na omylu. I kdyby to bylo v zájmu města, bylo by to trapné a ubohé. Noví nájemci zaplatí třicetkrát více, než původně dával tenisový klub. Jako správný hospodář mám povinnost se starat o svěřený majetek a docílit aspoň rozumného nájemného," uvedl Mlátilík.

Ve Františkových Lázních neexistuje městská rada. Její funkci vykonává - díky nižšímu počtu zastupitelů - sám starosta. Rozhoduje tak například o výpovědích z nájmu a pronájmech.

Tenisté se obávají, že pronájem areálu je jen jakýmsi mezikrokem a že následovat může prodej. Tvrdí, že starosta se je nejdříve rozhodl vyhodit a vzápětí začal oslovovat případné nové zájemce. To je podle Mlátilíka nesmysl.

Lukáš Fiala z vedení klubu je rozčarovaný. "Jde o přímý, zlý a arogantní úmysl starosty. Mstí se lidem, kteří nesouhlasí s jeho názory. Průša se Spáčilem vůbec nevědí, do čeho jdou. Asi je před nimi vidina byznysu a zisku. Ale provoz ziskový rozhodně není a k údržbě kurtů jsou nutné stovky hodin práce brigádníků," tvrdí Fiala.

K tomu názory dalších dvou členů. "Vyhazovat sportovce, to nemá v České republice obdoby," míní Milan Šulhof. "Je mi smutno. Pan Mlátilík chtěl dosáhnout svého cíle - zlikvidovat klub. A to se mu daří. Asi je mu někdo z nás nesympatický," řekl Miloslav Schlägel. Starosta Mlátilík oponuje, že tenisty z kurtů nikdo nevyhazuje. "Mohou v areálu zůstat za podmínek, že se s novým nájemcem domluví na nějakých pravidlech. Nikdo jim nebrání, aby tam zůstali a hráli."

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

VIDEA TÝDNE: Jak vypadala krádež století i nahý muž žijící ve křoví

Krádež století: František Procházka na záběru bezpečnostní kamery nakládá peníze

Záznam krádeže století, při které zmizelo půl miliardy korun, nebo video o muži, který se rozhodl žít ve křoví a úplně...

Zeman se sešel v Lánech s kandidáty na ministry průmyslu a zdravotnictví

Tomáš Hüner, ministr průmyslu a obchodu

Kandidát na ministra průmyslu a obchodu Tomáš Hüner přijel v neděli odpoledne do Lán. Prezident Miloš Zeman se nejprve...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz