Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Tendru na náramky pro vězně se možná zúčastníme, říká bratr Víta Bárty z VV

  19:08aktualizováno  19:08
Pokud bude vypsán nový tendr na náramky pro domácí vězně, možná se do něj přihlásí i firma ABL. V rozhovoru pro iDNES.cz to řekl Matěj Bárta, ředitel firmy a kupec její poloviny. Tu prodává jeho bratr Vít, poslanec a budoucí ministr dopravy. Právě kvůli ABL a její účasti na státních zakázkách se Vít Bárta dostal pod palbu kritiky kvůli střetu zájmů.

Matěj Bárta, generální ředitel bezpečnostní agentury ABL. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Váš bratr se vyjádřil, že ABL by se za určitých podmínek neměla vůbec účastnit tendru ministra spravedlnosti na systém pro domácí vězení. Skutečně se ABL stáhne?
Nechci předjímat, jak ten tendr bude dál vypadat, protože je kolem něj řada otázek. Uvidíme, jaký bude další vývoj. Pokud by měl pokračovat dál za stávajících podmínek, určitě budeme velmi zvažovat, jestli budeme nadále v tendru pokračovat. Podle informací, které mám, ale spíš předpokládám, že tendr bude vypsaný znovu.

Pokud bude znovu vypsaný, přihlásíte se?
Bude záležet na zadávacích podmínkách. To je velký otazník stejně jako v jiných případech.

Vnímáte účast ABL v tendru jako střet zájmů?
Jakožto podnikatel a spoluvlastník společnosti tady žádný střet zájmů nevidím. Očekávám, že stejně jako v jiných případech, budou veřejné zakázky transparentní. Chápu ale, že je to teď velmi senzitivní téma. Obzvláště ve spojení s mým bratrem, původním vlastníkem ABL.

Matěj Bárta

- je mu 31 let, pochází z Prahy

- v současné době je generálním ředitelem ABL

- nyní kupuje polovinu firmy ABL, druhou vlastní jeho manželka Stanislava

- vystudoval gymnázium, Policejní akademii ČR

- doktorát získal na Akadémii Policajného zboru v Bratislavě

Jak se díváte na bratrova slova, že Česká pošta by byla nejlevnějším dodavatelem a nejlepší nabídkou pro domácí vězení?
Tím si odpovídáte na předcházející otázku o střetu zájmů. Někteří by taková slova mohli vnímat tak, že bratr jde proti zájmům společnosti ABL. Druhá věc je, že já rozhodně nemůžu komentovat slova svého bratra.

Co chcete v tendru nabídnout?
Zadávací dokumentace je všeobecně známá. Není to jen o náramcích, má to celou řadu vedlejších služeb a aktivit. Popsat systém by bylo na velmi dlouho. Není to vůbec jednoduché. Řada zemí i Evropské unie měla problémy s implementací toho systému. Proto říkám, že je to po systémové i bezpečnostní stránce velmi složité téma. Nerad bych tu spustil monolog, co všechno obnáší toto výběrové řízení. Tendrová dokumentace je veřejná. Neočekávám, že by se někdo nemohl kouknout, co všechno to obnáší.

Přihlásila by se ABL do výběrového řízení ministerstva vnitra, které nově povedou Věci veřejné?
V takovém případě bychom se soutěže nezúčastnili.

Kdo inicioval prodej poloviny ABL?
Těžko odpovídat na to, kdo s tím začal. Je to tak, že bratr dlouhodobě společnost neřídil. Před rokem jsem se stal výkonným ředitelem společnosti. Dosavadní výsledky ABL, které má, jsou primárně - velmi sebevědomě řeknu - výsledky mé práce. Teď jsme se domluvili, že bratr vzhledem ke své aktivní účasti na politické scéně prodá svůj podíl ve společnosti ABL.

V jaké fázi je prodej nyní?
Mezi mnou a mým bratrem byla uzavřena smlouva o koupi jeho podílu v naší společnosti. V tento okamžik je celá věc doprocesována tak, jak bylo oznámeno v tisku. Během začátku července bude celá transakce uzavřena. Všechna vyjádření mého bratra o prodeji společnosti jsou podloženy smluvními dokumenty.

ABL

Jméno akciové společnosti ABL (Agentura bílého lva) se začalo v médiích skloňovat poté, co její spolumajitel a zakladatel Vít Bárta začal sponzorovat politickou stranu Věci veřejné a později do ní i vstoupil a získal poslanecké křeslo a nominaci na ministra dopravy.

ABL se v těchto dnech přitom uchází o zakázku ministerstva spravedlnosti za dvě miliardy korun. Vít Bárta proto začal čelit kritice, že se ocitl ve střetu zájmů. 22. června politik oznámil, že společnost prodává bratrovi Matějovi.

Firma ABL má podle dostupných informací roční obrat kolem miliardy korun a zaměstnává 1500 lidí.

Kolik jste za polovinu ABL zaplatil?
Na to vám nyní nemůžu odpovědět. Přestože jsme bratři, chceme mít velmi rovné vztahy, podíl proto musí být ohodnocen nezávislým znalcem a to není záležitostí jednoho dne, ale týdnů.

Celý ten proces je o tom, že jsme se domluvili: Ano, dojde k prodeji podílu ve společnosti. Já sebevědomě říkám, že za 18 let existence ABL s backgroundem, který ta společnost má i na úrovni mezinárodního působení, se rozhodně nebojím, že by se mi to za částku danou znalcem nevyplatilo koupit. Ať už bude částka jakákoliv, ta společnost za to stojí a má smysl do toho jít.

Váš bratr říkal, že by cena měla být v řádech stovek milionů korun. Je to tak?
To určitě ano. Pevně doufám, že to takové řády budou. Do jisté míry totiž cenou poznáte hodnotu společnosti.

V jakém intervalu budou splátky a jakou formu financování použijete?
Splátky budu hradit jedenkrát ročně. Předpokládám, že to bude pro společnost nějakým standardním systémem. Je velmi předčasné hovořit o tom, jakým způsobem budu něco profinancovávat, když neznám hodnotu toho dofinancovávání. Je to ekonomická otázka, na kterou vám rád odpovím, až budu znát ekonomické detaily. Samozřejmě bude záležet na ekonomických předpokladech úspěšnosti společnosti v následujících letech a naší expanzi na další trhy mimo Českou republiku.

A nebude to tak, že za čtyři roky za vámi bratr přijde a řekne: A teď už mi to můžeš prodat nebo dát zpátky?
Nepředpokládám, že by osobnost typu mého bratra, který 18 let budoval společně se mnou velmi úspěšnou společnost, měl za čtyři roky být neúspěšným. Předpokládám, že jeho politická kariéra bude dlouhodobá.

Jaký máte nyní s bratrem vztah?
Osobní dobrý, pracovní korektní. Pracovat ve firmě, která je rodinná, má řadu svých specifik. Není to standardní zaměstnanecký poměr s nějakým zaměstnavatelem.

Jak vnímáte současný obraz ABL?
Pro nás je to velmi složitá doba. Cítím z řad médií, že články jsou velmi tendenční, že jsme spojováni s Věcmi veřejnými a s mým bratrem. Když se kouknete nejenom na tuto republiku, tak je řada osobností, které šly ze soukromého do státního sektoru nebo opačně. Neshledávám v tom nic špatného.

ABL je apolitickou společností, ABL Věci veřejné nikdy nesponzorovala, vždycky to byly dary, které šly ze strany mého bratra. Jednoznačně se chceme dlouhodobě profilovat jako apolitická společnost.

miliardová firma z paneláku

Kdo by čekal od kanceláře generálního ředitele největší bezpečnostní firmy u nás luxus, byl by zklamaný. Firma sídlí v nenápadném panelovém domě v Praze 4. Stejně neokázalá je i ředitelská kancelář, ve které Matěj Bárta poskytl iDNES.cz rozhovor. "Tam raději nechoďte," řekl šéf ABL, když redaktorka vkročila na balkon posetý holubím trusem. "Už abychom se stěhovali," dodal omluvně.

Golfové hole, socha bílého lva a na stěně několik listin, které oceňují bratra Víta Bártu jako několikanásobného manažera roku. To jsou tři z propriet, které člověka nenechají na pochybách, že i přes panelákovou kancelář je na správném místě. Stejně jako zabezpečení kanceláře proti odposlechu.Hlavní zprávy

Nejčtenější

V Troji se zřítila lávka přes Vltavu, zranili se čtyři lidé

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy. Čtyři lidé byli zraněni. Na místě zasahují záchranáři a...

Dvanáctiletý chlapec se nebál říct pravdu. Zachránil tím kamarádovi život

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl (vpravo) zachránil život o rok mladšího kamaráda...

Dvanáctiletý Jaroslav Šísl pomohl zachránit život svého o rok mladšího kamaráda Jiřího Kadlece, který si při pádu těžce...USA nad Koreu poslaly raptory. Evakuujte Američany, zní z Washingtonu

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení.  Na snímku stroj...

Jižní Korea a USA zahájily masivní společné letecké cvičení. Manévry odsoudila jako provokaci Severní Korea, která...

Severokorejské lodě duchů připlouvají k Japonsku, jsou symbolem bídy KLDR

Jeden ze člunů, které v uplynulých týdnech připluly k pobřeží Japonska.

Kritický nedostatek potravin a zahraniční měny přispívá k tomu, že je na pobřeží Japonska vyplavováno stále více silně...

Za zřícení Trojské lávky může správce, postupoval špatně, říká soudní znalkyně

Pěší lávka u Trojského zámku v Praze se zřítila do Vltavy (2. prosince 2017).

Správce Trojské lávky mohl podle soudní znalkyně v oboru stavebnictví Miloslavy Pošvářové předejít neštěstí, kdyby...Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Pakt titánů. Jaké vyhlídky má spojenectví Zemana a Babiše?

Prezident Miloš Zeman jmenoval na Pražském hradě předsedu hnutí ANO Andreje...

Tak pevné spojenectví prezidenta republiky s politickým premiérem Česko nepamatuje. Jak dlouho však vydrží, tedy dokdy...

Obliba konopí roste mezi seniory, počet mladých uživatelů se stabilizoval

(Ilustrační snímek)

Během posledních pěti let v Česku výrazně přibylo rizikových uživatelů konopí. Statistická čísla ale tentokrát neženou...

Část kněží by změnu Otčenáše uvítala. Modlitba musí být srozumitelná, míní

ilustrační foto

Někteří čeští kněží, které oslovil portál iDNES.cz, souhlasí s návrhem papeže Františka, aby se v modlitbě Otčenáš...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz