Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Losovačku Krajské zdravotní vyhrála firma s potrestanými šéfy

  8:16aktualizováno  8:16
Majitelé brněnské firmy ArchDesign dostali pokutu za neetické chování, stavovský soud jim navíc zakázal ucházet se o veřejné zakázky. Firma přesto získala od Krajské zdravotní tendr za 24 milionů na projekt stavby onkologického centra.
Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají

Masarykova nemocnice v Ústí nad Labem je jednou z pěti nemocnic, které spadají pod společnost Krajská zdravotní. | foto: Karel PešekMF DNES

"V pondělí jsme dostali od Krajské zdravotní podepsanou smlouvu," uvedla v úterý nadšeně ředitelka projekce firmy ArchDesign Jana Háyeková.

Nadšení ovšem kazí pochybnosti o důvěryhodnosti firmy, jejíž majitelé, architekti Jaroslav Dokoupil a Radoslav Kobza, byli potrestaní za porušení pravidel v jiné soutěži.

Pro soukromého investora Dokoupil s Kobzou vypracovali projekt na obří nákupní centrum Aupark v Brně. Brněnský magistrát si pak nechal udělat studii o vlivu kolosu na okolí. Zakázku na provedení studie získali zmínění architekti, kteří tak posuzovali vlastní projekt. A vše samozřejmě vyznělo pro stavbu dobře.

Česká komora architektů (ČKA) jejich chování odsoudila a stavovský soud dal letos v březnu oběma pokutu 50 tisíc korun za to, že se nevyhnuli střetu zájmů. V říjnu verdikt potvrdilo představenstvo ČKA, což pro architekty současně znamenalo, že se tři roky nesmějí účastnit soutěží o veřejné zakázky.

Pravomocný trest přišel měsíc před získáním zakázky

Pouhý měsíc po pravomocném potrestání architektů ArchDesign vyhrál soutěž na projekt stavby onkologického centra, který vyhlásila Krajská zdravotní, jež sdružuje pět největších nemocnic v Ústeckém kraji.

Historie zakázky

10. února 2012 vyhlašuje Krajská zdravotní soutěž na projekt onkologického centra. V březnu se do přihlašuje ArchDesign, jehož majitele Jaroslava Dokoupila a Radoslava Kobzu trestá Stavovský soud České komory architektů (ČKA) nepravomocně za střet zájmů. V červnu KZ vyzývá ArchDesign, aby předložil nabídku. V říjnu je trest pro Dokoupila pravomocný a oni se 3 roky nesmí ucházet o veřejné zakázky. Oba odcházejí z funkcí jednatelů, majiteli firmy ale zůstávají. 27. listopadu ArchDesign vyhrává zakázku s cenou 23 927 000 korun.

"V době, kdy jsme podávali nabídku, bylo rozhodnutí komory o potrestání nepravomocné. V okamžiku, kdy se stalo pravomocným, pan Dokoupil a pan Kobza odstoupili z funkcí jednatelů firmy a místo nich jsem jednatelem já a pan Ivo Kovalík," sdělila architektka firmy Jana Háyeková.

Vyjádření architektů redakce MF DNES sháněla dva dny, čas neměli a na vzkazy nereagovali. "Pochybuji, že se bude chtít pan Dokoupil k tomu nesmyslu vracet," uvedla Dokoupilova asistentka.

Na svém webu ale Kobza a Dokoupilem zopakovali, že trest se týká jen jich, nikoli jejich firmy, která může dál soutěžit díky jiným autorizovaným architektům s čistým rejstříkem.

Mluvčí komory architektů Simona Juračková tento postup potvrzuje. "Komora má pravomoc trestat pouze své členy, tedy autorizované architekty, nikoli firmy," řekla.

O sankci jsme nevěděli, hájí se Krajská zdravotní

Trest pro Dokoupila a Kobzu je uveden v databázi komory architektů, zadavatel zakázky to ale zjišťovat nemusí. V praxi to chodí tak, že architekti prokazují svou bezúhonnost v materiálech předložených v soutěži.

V době, kdy se ArchDesign do soutěže o zakázku Krajské zdravotní přihlásil (v březnu), byli Dokoupil i Kobza potrestaní nepravomocně, pravomocný trest přišel až o sedm měsíců později.

Vedení Krajské zdravotní (KZ) o sankci pro majitele ArchDesign nevědělo. "Firma splňovala kvalifikační předpoklady v souladu se zákonem. Není v našich silách lustrovat osoby a vést detektivní agendu," uvedl mluvčí KZ Jiří Vondra.

"Krajská zdravotní v dané zakázce nepochybila," dodal Vondra s tím, že KZ si přesto nechá vypracovat právní analýzu, zda je zakázka v pořádku.

Tendr na projekt stavby onkocentra kromě vítěze s ne úplně čistou profesní minulostí provází ještě jedna zajímavost. Jde o jednu z posledních tzv. losovaček, kterou Krajská zdravotní vypsala. Při losovačkách se náhodně vybere omezený počet firem, které pak mohou podat konkrétní nabídku. Losovačky se od dubna díky novému zákonu už vypisovat nesmí.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Armádní laboratoř zkoumá munici, její životnost prodlouží až na 45 let

Likvidace vyřazené armádní munice v areálu muničního skladu v Týništi nad...

Největší český armádní muniční sklad v Týništi nad Orlicí na Rychnovsku disponuje jako jediný v Česku speciálními...

Turisty je potřeba po Krkonoších více rozprostřít, říká nový šéf parku

Robin Böhnisch (21.2.2017).

Nový ředitel Správy Krkonošského národního parku je přesvědčený, že už skončila doba, kdy se na horách stavěly velké...

ŽIVĚ: Strany vydají Babiše a Faltýnka ke stíhání kvůli Čapímu hnízdu

Farma Čapí hnízdo Andreje Babiše u Olbramovic na Benešovsku

Premiér Andrej Babiš a šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se v pátek dozví verdikt poslanců k žádosti policie, aby byli...

Najdete na iDNES.cz