Ilustrační foto. | foto: Petr Topič, MAFRA

Smlouva na náramky pro vězně se zdrží. Zakázku zkoumá antimonopolní úřad

  • 4
Tendr na elektronické náramky, ve kterém minulý měsíc ministerstvo spravedlnosti vybralo vítěze, začal zkoumat antimonopolní úřad. Návrh na prošetření výběrového řízení dostal od jedné z firem, které se o zakázku také ucházely, ale nebyly úspěšné. Problematická státní zakázka se tak opět zdrží, jen vítěze stát hledal několik let.

Informaci o tom, že jeden z odmítnutých uchazečů se obrátil na Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS), potvrdil mluvčí této instituce Martin Švanda. Ministerstvo spravedlnosti minulý měsíc uvedlo, že zakázku vyhrála firma SuperCom s částkou 93 milionů korun.

„Mohu potvrdit, že ÚOHS ve čtvrtek obdržel návrh na přezkoumání zadávacího řízení na elektronický monitorovací systém pro trestní justici. Návrh mimo jiné směřuje proti výběru nejvhodnější nabídky. Ve věci bylo zahájeno správní řízení,“ uvedl Švanda.

Podle mluvčí ministerstva spravedlnosti Terezy Schejbalové to bude znamenat zdržení podpisu smlouvy. O podaném návrhu k ÚOHS v pátek ještě nevěděla.„Dva stěžovatelé podali námitky, se kterými jsme se ve stanovené lhůtě vypořádali,“ řekla redakci iDNES.cz. Návrh k ÚOHS byl zřejmě dalším krokem jednoho ze stěžovatelů.

Antimonopolní úřad nyní bude čekat na to, až mu ministerstvo spravedlnosti pošle zadávací dokumentaci a své vyjádření. „Poté začne běžet lhůta 60 dní pro vydání prvostupňového rozhodnutí,“ sdělil Švanda. Doplnil, že lhůta se může i přerušit, což se děje například tehdy, když se musí zpracovat znalecký posudek.

Resort vybíral nejvhodnější firmu v takzvaném soutěžním dialogu. Tento neobvyklý typ řízení zvolil proto, že umožňuje možným zájemcům předem prodiskutovat se zadavatelem, jaká technická řešení budou nejvhodnější (o výběru dodavatele monitorovacích náramků pro vězně čtěte zde).

Monitorovací náramky řešilo ministerstvo spravedlnosti několik let, výběrová řízení se ale potýkala s vážnými komplikacemi. Například do toho předposledního se nepřihlásili žádní zájemci, zřejmě kvůli nesplnitelným technickým specifikacím.

Od zavedení náramků pro alternativní trest domácího vězení si ministerstvo slibuje velké úspory. „Rozdíl mezi náklady na vězně ve věznici a v domácím vězení je dramatický. V prvním případě je cena tisíc sto korun na každý den. Oproti tomu odsouzený s náramkem bude denně stát jen 120 korun, přičemž padesát korun z toho bude hradit sám,“ sdělil již dříve ministr Robert Pelikán. Náklady vynaložené na jeden náramek se podle něj vrátí u jednoho vězně za jeden rok.

Jak fungují monitorovací náramky?

19. března 2015

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video