Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Petr Topič, MAFRA

V tendru na elektronické náramky pro vězně byly chyby, rozhodl ÚOHS

  • 2
Antimonopolní úřad rozhodl o námitce podané neúspěšným uchazečem v tendru o dodávku elektronických náramků pro vězně, který vypsalo ministerstvo spravedlnosti. Uvedl, že posouzení vítězné nabídky nebylo transparentní. Rozhodnutí není pravomocné.

„Úřad ve svém rozhodnutí zrušil posouzení nabídky vybraného uchazeče zadavatelem, a to z důvodu jeho netransparentnosti. Rozhodnutí není dosud pravomocné a může být proti němu podán rozklad,“ uvádí tisková zpráva Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Ministerstvo spravedlnosti potvrdilo, že dostalo nepravomocné rozhodnutí Úřadu. Rezort vyhodnotí, zda bude podávat rozklad. „V tuto chvíli tak běží lhůta 15 dnů na podrobné seznámení se se stanoviskem ÚOHS a následné rozhodnutí o dalším postupu,“ uvedl Jakub Říman z tiskového oddělení ministerstva.

Rozhodnutí neznamená, že by se tendr musel opakovat od začátku. Ministerstvo, přesněji řečeno Probační a mediační služba, která tendr vyhlásila, bude ale muset znovu volit nejvýhodnější nabídku.

Zjištěné chyby se totiž týkají nedostatečně transparentního posouzení ceny, již předložila vítězná firma. Podle úřadu zadavatel zkoumal jen některé součásti ceny. „Pro výši celkové nabídkové ceny byly podstatné i položky další, o které se zadavatel nezajímal, avšak bez jejichž odůvodnění nemohl uzavřít, že ze strany dodavatele došlo k odůvodnění existence mimořádně nízké nabídkové ceny,“ citovala ČTK ředitele ÚOHS Petra Rafaje.

Dodavatele technologie, která umožní monitorovat lidi odsouzené k trestu domácího vězení, hledalo ministerstvo spravedlnosti velmi dlouho. Předchozí tendry nebyly úspěšné, a to buď z důvodu jejich zrušení, anebo proto, že se do nich nikdo nepřihlásil. Až zadávací řízení vedené formou takzvaného soutěžního dialogu vedlo letos v březnu k výběru vhodného dodavatele. Zakázku vyhrála firma SuperCom, která nabídla cenu 93 milionů korun.

Dva neúspěšní uchazeči o zakázku poté podali námitky, s nimiž se ministerstvo ve stanovené lhůtě vypořádalo, jak již dříve potvrdila mluvčí ministerstva Tereza Schejbalová (více zde). Poté ale jeden z uchazečů podal návrh na prošetření k ÚOHS, který úřad nyní vyhodnotil.

Od zavedení náramků pro alternativní trest domácího vězení si ministerstvo slibuje velké úspory. „Rozdíl mezi náklady na vězně ve věznici a v domácím vězení je dramatický. V prvním případě je cena tisíc sto korun na každý den. Oproti tomu odsouzený s náramkem bude denně stát jen 120 korun, přičemž padesát korun z toho bude hradit sám,“ sdělil novinářům již dříve ministr Robert Pelikán. Náklady vynaložené na jeden náramek se podle něj vrátí u jednoho vězně za jeden rok.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video