Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ten, kdo udá teroristy, dostane vízum

  0:01aktualizováno  0:01
Spojené státy vyhlásily další krok ve válce proti terorismu - vyzvaly cizince, aby jim poskytli informace o teroristech, a odměnou jim za to bude pomoc při získání víza i občanství. Washington si od této politiky "cukru místo biče" slibuje, že napomůže k likvidaci teroristické sítě Al-Kajda v USA i mimo ně. "Jsme přesvědčeni, že síť Usámy bin Ládina dosud působí na našem území," řekl ve čtvrtek ministr spravedlnosti John Ashroft.

"Teroristická činnost zřídka probíhá zcela nepovšimnuta a lidé, kteří nejsou americkými občany, jsou často v ideálním postavení, aby mohli zpozorovat přípravné nebo počáteční fáze teroristické akce," uvedl ministr. "Tyto informace mají kritický význam pro naši válku proti terorismu."

Ashcroft ubezpečil ty, kteří poskytnou informace, že se jim USA odvděčí. "Pomůžeme jim, aby se Amerika stala jejich domovem." 

Dohoda je na obzoru

Bin Ládina zřejmě ukrývá Tora Bora

Tento nový program pro cizince označený jako "program zodpovědných spolupracovníků" využije již existující ustanovení, podle kterého osoby poskytující "spolehlivé informace" o teroristické organizaci mohou získat vízum do USA na tři roky. "Nemusí nás to stát nic, ale pro příjence je to nedocenitelné," řekl Ashcroft. "Pro mnoho lidí má vízum, které otvírá cestu k americkému občanství, cenu zlata".

Přitom ochránci lidských práv v současné době kritizují Ashcrofta, že povolil, aby byly podniknuty zátahy na stovky cizinců v USA. Kromě toho policie má vyslechnout na 5000 cizinců v USA, aby zjistila, zda mají informace o útocích.

Na druhé straně Herman Schwartz, profesor práva na Americké univerzitě řekl, že je obvyklé, že za informace se poskytují výhody. Podle Davida Colea z Georgetown University je to "dosud nejlepší Ashroftův nápad". "Přichází ale pozdě," řekl.

Autoři:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Turci začali ostřelovat Afrín, kurdské území na severozápadě Sýrie

Turecké jednotky v provincii Hatay na pomezí Turecka a Sýrie (17. ledna 2018)

Turecká armáda začala z tureckého území ostřelovat severosyrskou oblast Afrín, ovládanou Kurdy. Ankara několik dní...

Kim nám ukradl olympiádu, mručí opozice v Soulu. Štve ji společná vlajka

Jihokorejští a severokorejští sportovci pochodovali pod jednou vlajkou...

Zatímco jihokorejská vláda vnímá účast severokorejské delegace na zimní olympiádě v Jižní Koreji jako příležitost ke...

Palestinci mají svou Johanku z Arku, dívce hrozí za napadení vojáka žalář

Tamímíová skončila po poslední akci ve vazbě. Hrozí jí až deset let vězení.

Palestinci mají novou hvězdu. Stala se jí teprve šestnáctiletá Ahid Tamímíová. V polovině prosince zfackovala...

Najdete na iDNES.cz