Temné postavy a děje kolem majetku Tomáše Pitra

  12:15
Ačkoli se zdá téměř nemožné, že by uprchlý podnikatel Tomáš Pitr mohl nadále spravovat svůj majetek v České republice, opak je zřejmě pravdou. Do hladkého soukolí jeho machinací však nečekaně a poněkud záhadně vstoupil podnikatel Štefan Kanaloš. Poslala ho ruská mafie, nebo česká tajná služba?

Tomáš Pitr | foto:  Dan Materna, MAFRA

Vše nasvědčuje tomu, že Tomáš Pitr, který zmizel z České republiky zhruba před třemi lety, tedy těsně předtím, než měl nastoupit pětiletý trest za daňové podvody, podniká na dálku tiše a tajně přes své prostředníky. A nejvíce mu záleží na miliardovém podniku v Ústí nad Labem s názvem Energy, který vyrábí a dodává elektřinu a teplo. Zčásti je na něm závislý někdejší ústecký potravinářský gigant Setuza, v jehož areálu teplárna sídlí. A částečně i městská čtvrť Střekov, kterou firma Energy zásobuje teplem. Takže stabilní a pěkný byznys. A jak v tom figuruje a operuje Pitr? Na to má lidi.

Ekonomické záležitosti mu obstarává podnikatel Miloš Hrubý, bezpečnost firem řeší někdejší bodyguard a expříslušník zásahové jednotky URNA Pavel Šrytr a všeobecné poradenství mu zajišťuje bývalý detektiv z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Luděk Žákovec. Na vlastnictví firmy Energy si však Pitr najal italského experta – Roberta Friedricha Mathieua. Ten si v USA zaregistroval firmu Accardo. Ta se stala loni na jaře majitelem české firmy Ponce, která vlastní ústeckou Energy.

Tomáš Pitr u soudu

Tomáš Pitr u soudu

Tomáš Pitr u soudu

Tomáš Pitr u soudu

Proč si zvolili zrovna název Accardo, není jasné, ale v jistém ohledu budí úsměv. Accardo se v USA jmenoval známý mafián - Tony Accardo zvaný Velký Tuňák, který dělal nejdříve bodyguarda bossovi Al Caponemu a v roce 1943 se vypracoval na šéfa celé chicagské mafie.

Cestičky peněz

Tomáš Pitr

Narozen 25. února 1971. Podnikatel v potravinářském průmyslu.

V červnu 2006 odsouzen na pět let za rozsáhlé daňové podvody ve výši 51 milionů korun. Vrchní soud mu přitom zmírnil původní trest o tři a půl roku. Městský soud v Praze dále odsoudil Pitra na šest let odnětí svobody za obchody s akciemi Setuza a Milo Surovárny z roku 2000. Podle verdiktu Pitr a jeho komplicové vyvedli akcie firem ze společnosti Agrocredit a způsobili škodu přes 700 milionů korun.

Tomáš Pitr tedy může pít svůj oblíbený drink někde v horách rakouských Alp (což je prý nejčastější místo jeho přechodného útočiště) a počítat peníze, které se mu složitou cestou prostřednictvím firmy Accardo sbíhají na účtech na Britských Panenských ostrovech. Tam mají sídlo firmy Chatel a Aliance, které "americkou firmu" Accardo ve skutečnosti vlastní.

Avšak letos v květnu se nečekaně zjevil na scéně podnikatel ze Sokolova Štefan Kanaloš. A začal tvrdit, že má od Itala Mathieua podepsanou smlouvu o nákupu akcií firmy Accardo. Prý je tedy majitelem firmy Ponce, a tím i ústecké teplárny Energy, na níž jsou životně závislí lidé z Ústí nad Labem. Miloš Hrubý, Pitrův muž přes ekonomiku, který je zároveň předsedou představenstva firmy Ponce, znejistěl. Že by svým českým spolupracovníkům už Pitr nevěřil a poslal na správu svého majetku někoho jiného?

Objekt ústecké Setuzy.

Objekt ústecké Setuzy.

Válečná porada "českého týmu" (a možná i tajná spojení s Pitrem) prý nakonec takovou verzi vyvrátila. "Pan Mathieu žádné akcie neprodal," řekl Miloš Hrubý Kanalošovi na schůzce v pražském hotelu Jalta. A odmítl mu předat správu nad teplárnou. Kanaloš si však stál za svým. "Tak jsem panu Hrubému řekl, že mám kupní smlouvu ověřenou americkým notářem. Pan Hrubý na to řekl, že ho to nezajímá, že pro něj je důležité, že mu to řekl Mathieu. A že už udělali takové kroky, abych nemohl tuto firmu převzít," řekl Kanaloš. "Nechápu, proč nepřivedli na jednání pana Mathieua? Ukázal bych mu i příkaz, který mu odeslali vlastníci firmy Accardo z Britských Panenských ostrovů, aby akcie prodal mně. Mám jasný důkaz," tvrdí.

Kanaloš se skutečně prokazuje smlouvou o koupi a prodeji podniku, na níž je podpis muže jménem "Robert Friedrich Mathieu" a kterou úředně ověřil jakýsi notář Alvarez ze státu Kalifornia. Jestli je to pravé, nebo jde o padělek, teď šetří policie. (Na okraj: Zajímavé je, že smlouva, kterou Kanaloš drží v ruce, byla údajně podepsána 25. ledna 2010. I v tomto datu lze najít jistou mafiánskou symboliku. 25. ledna je výročí, kdy zemřel Al Capone. A 25. ledna 2006 zastřelil nájemný vrah Pitrova společníka Františka Mrázka.) Kanaloš tvrdí, že za ním stojí vlivní boháči. "Já jsem jen prostředník a dělám svou práci. Najali si mě investoři z USA, kteří se rozhodli vstoupit na český trh," řekl. Kdo jsou jeho investoři, nechce prozradit. S Italem Mathieuem osobně nejednal. Ten prý podepsal smlouvu o převodu firmy Accardo před notářem za přítomnosti jeho klientů.

Mafián Al Capone

Mafián Al Capone

Mafián Tony Acardo

Mafián Tony Acardo

Dostal pytel na hlavu

Kanaloš je zvláštní postava. Pracoval jako průvodce v Karlových Varech a jeho hlavní klientelou byli ruskojazyční podnikatelé. Chce snad Pitra připravit o miliardový majetek ruská mafie? "Kdo je to ruská mafie? Ve Varech je půlka centra skoupená Rusy. Jestli jsou tohle mafiáni, tak s nimi v kontaktu jsem. Ale s mafií ne. Já jsem v kontaktu s lidmi, kterým mohou ti mafiáni vládnout, ale to já nevím," řekl Kanaloš.

Expolicista Luděk Žákovec, jehož Pitr zaměstnal jako svého poradce ještě před svým útěkem do ciziny, zůstává klidný: "Kanaloše neznám. Vím ale, že bylo podáno trestní oznámení na neznámého pachatele pro podvod s akciemi Ponce. Vše ostatní je na policii."

Zato Kanaloš prožil perné chvíle. Před měsícem ho prý někdo unesl. Nasadil mu pytel na hlavu a vyhrožoval, ať "dá od té věci (s Energy) ruce pryč". "Nevím, jaký to mělo vlastně účel? Já jsem čistě jen prostředník. I kdyby se mi cokoli stalo, tak se tím stejně nic nevyřeší."

Šrytr jako výstraha

Když MF DNES požádala tento měsíc Štefana Kanaloše o rozhovor, přišel a tvrdil, že ho jistí známí z rusky mluvící komunity v Praze upozorňovali, že ho hledá Pitrův exbodyguard Pavel Šrytr, muž s pověstí všeho schopného gangstera. "Známí mi říkali: Hele, co jsi udělal, že se na tebe vyptává Šrytr?" řekl Kanaloš.

Pavel Šrytr (vpravo) se svým obhájcem Jaroslavem Beldou u soudu v Semilech

Pavel Šrytr (vpravo) se svým obhájcem Jaroslavem Beldou u soudu v Semilech

Pavel Šrytr si od soudu odnesl staronový trest - dvacetiměsíční podmínku

Pavel Šrytr si od soudu odnesl staronový trest - dvacetiměsíční podmínku

Šrytr to odmítá: "Cože? Jak se ten soudruh jmenuje?" říká Pavel Šrytr.
"Kanaloš? Tak toho já vůbec neznám. Ale mohu vás ubezpečit, že kdybych ho sháněl, tak by o tom už dávno věděl. Nenecháme se nějak vyprovokovat. Třeba právě to někdo chce, ale my mu tu radost neuděláme." A pro jistotu, aby si snad nikdo nedovolil to samé, co v případě ústecké teplárny, nechali Šrytra letos 10. května instalovat do vedení firmy Golf Resort Karlštejn, která u starobylého hradu provozuje luxusní golfový areál a která vždy patřila do impéria Tomáše Pitra. Zjevně pro výstrahu.

Klíčová je tak otázka, kdo poslal Kanaloše, aby převzal miliardový byznys s ústeckou teplárnou?

Je to akce tajných služeb?

Variant je dost, nejpravděpodobnější jsou čtyři z nich. Buď jde o samostatnou akci Štefana Kanaloše, jehož motivem je majetek. To je málo pravděpodobná varianta - byl by to riskantní tah bez valného úspěchu. Nebo Kanaloše poslala ruská mafie. Tomu však nenasvědčují žádné obchody Pitra z minulosti. Ten s ruskou mafií neměl – alespoň podle dostupných informací – obchodní vazby. Pak přichází v úvahu i možnost, že Pitr začíná nedůvěřovat svým českým spolupracovníkům, kteří se mu snaží majetek v Česku tunelovat, a tak požádal své přátele v USA, zda by mu situaci nepomohli vyřešit. Jenže čeští spolupracovníci Pitra drží pohromadě a "žádný odklon od politiky svých akcionářů" nechystají.

Štefan Kanaloš

Štefan Kanaloš

Daleko reálněji se jeví varianta, že může jít o důmyslnou akci tajných služeb, které po Pitrovi pátrají. A akce měla sloužit k vyvolání reakce, tedy přesněji reakcí Pitrových spolupracovníků, kteří by svého šéfa začali shánět a nechtěně by tak upozornili na přesné místo pobytu uprchlíka. (Sám Kanaloš by o tom ani nemusel vědět. Jen ho prostě někdo, komu důvěřoval, vybral na zajímavou zakázku. A on s ní souhlasil, protože z toho mohla být slušná odměna.)

Minulost unabombera

Devětačtyřicetiletý Štefan Kanaloš začínal jako diskžokej na Sokolovsku. V roce 1989 stál v Sokolově u zrodu Občanského fóra. Pak studoval v USA a začal podnikat. Hlavně jako průvodce cizinců. V roce 1999 se stal aktérem poměrně známé aféry, z níž si odnesl přezdívku "unabomber"; 10. března 1999 v pražských Vysočanech na poliklinice vybuchla nálož a mohutná exploze tehdy rozmetala jednu čekárnu. Čtyři pacientky musely v nemocnici zůstat s poškozeným sluchem. Nálož naštěstí nikoho nezabila. Policie zakrátko zveřejnila identikit možného pachatele a na linku 158 zavolal nějaký anonym a oznámil, že se unabomber z Vysočan podobá jistému Štefanu Kanalošovi ze Sokolova. Dva měsíce poté Kanaloše zatkli na základě svědectví dvou žen, které ho údajně poznaly na místě činu. Kanaloš strávil dvanáct dní ve vazbě, ale pak byl propuštěn na svobodu. Kanaloš přišel se svědky, kteří tvrdili, že byl v osudný den v Sokolově, chodil po úřadech, telefonoval a kupoval květiny, odkud měl i doklad o zaplacení kytek.

Případ skončil nejednoznačně. Policie uznala, že se spletla, ale odmítla se mu omluvit. V roce 2003 pak detektivové zatkli jednoho důchodce z Prahy, jehož usvědčili z několika atentátů. A podle policie měl na svědomí údajně i výbuch ve Vysočanech. Při zatýkání se však důchodce probodl a zemřel, takže se nestihl doznat.

Kandidát do Senátu Štefan Kanaloš, člen aktivních vojenských záloh. Kandidát za Hnutí nezávislých, rok 2006.

Kandidát do Senátu Štefan Kanaloš, člen aktivních vojenských záloh. Kandidát za Hnutí nezávislých, rok 2006.

MF DNES zjistila, že od bombového útoku ve Vysočanech se o Kanaloše, který před čtyřmi lety neúspěšně kandidoval do Senátu, začala zajímat tajná služba BIS. Štefan Kanaloš se informacím o možných stycích s tajnou službou jen směje. Ale po chvíli zvážní a říká, že teď spíš řeší svou bezpečnost: "Víte, já jsem nevěděl, do čeho přesně jdu, když mě mí partneři původně na tuhle zakázku oslovili. Ale teď mám starosti. Už mi bylo naznačeno, že jsem šlápl do smradlavého lejna a že by to mohlo mít následky."

Šebo: Rodiče neočkovaných dětí jsou zločinci, černý kašel je pro kojence smrtící

  • Nejčtenější

V Baltimoru obří loď zbořila dálniční most. Selhal motor, kolos byl neovladatelný

26. března 2024  8:17,  aktualizováno  27.3 1:10

Aktualizujeme V Baltimoru na východním pobřeží Spojených států se v pondělí zřítil čtyřproudový silniční most, do...

Střelba, výbuchy a požár. Ozbrojenci zabili na okraji Moskvy přes 62 lidí

22. března 2024  18:41,  aktualizováno  23.3

Přímý přenos Nejméně 62 mrtvých, včetně dětí, a 146 zraněných si vyžádal ozbrojený útok v koncertním centru na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

K útoku u Moskvy se hlásí Islámský stát, teroristé prchli v bílém renaultu

22. března 2024  22:04,  aktualizováno  23.3 7:01

K zodpovědnosti za útok v Krasnogorsku u Moskvy se na ruské sociální síti Telegram přihlásila...

„Ukrajinci to nebyli.“ Islámský stát ukázal video z masakru u Moskvy

24. března 2024  14:47,  aktualizováno  17:17

Islámský stát (IS) prostřednictvím zpravodajské agentury Al-Amaq zveřejnil video z pátečního útoku...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

ANALÝZA: Čtyři Tádžici svlékli Putina do naha. Ten musí něco udělat

25. března 2024

Premium Sotva týden poté, co si Putin zajistil páté prezidentské období, masakr v Moskvě rozbil moderní...

Tajemný pan Pacička z Tábora. Příběh muže, který spojil velké korupční kauzy

29. března 2024

Premium Dlouhá léta byli hlavními tvářemi velkých kauz v Česku kontroverzní podnikatelé z Prahy. Například...

Útok Hamásu byl ozbrojený odpor, řekla ikona feminismu. Ničíte levici, vyčítají jí

29. března 2024

Premium Jedna z nejznámějších feministických autorek, americká filozofka židovského původu z Kalifornské...

Předali si to v Praze. Německý poslanec Bystroň podle BIS přijal peníze od Rusů

28. března 2024  22:03

Německý poslanec strany Alternativa pro Německo Petr Bystroň byl podle české Bezpečnostní...

Vyřizování účtů, nebo ruská vlivová operace? Polské odvolání generála šokuje

28. března 2024  21:10

Varšava náhle odvolala generála Jaroslawa Gromadzińského z prestižní funkce velitele evropského...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Stále víc hráčů dobrovolně opouští Survivor. Je znamením doby zhýčkanost?

Letošní ročník reality show Survivor je zatím nejkritizovanějším v celé historii soutěže. Může za to fakt, že už...