Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Temelín: vážný mezinárodní problém

  18:58aktualizováno  18:58
Usilovnost, s jakou se Rakousko snaží zabránit startu atomové elektrárny v Temelíně, se stupňuje. Zároveň se mu podařilo do debat o osudu této elektrárny zatáhnout evropské instituce. V těchto dnech bude Evropský parlament hlasovat o přijetí rezoluce, která vyzývá českou vládu k přerušení spouštění Temelína. Rakouský parlament v úterý navíc přijal jednomyslné usnesení, kterým zpečetil odhodlání Rakouska blokovat přijetí Česka do Evropské unie, pokud Češi neprokáží, že elektřina z temelínského jádra je stejně bezpečná jako ta z jádra evropského.Glosu k tématu najdete ZDE.

Co řekli o reakcích Rakouska
na Temelín:

Hlavní vyjednavač pro vstup České republiky do Evropské unie Pavel Telička:

"Nepředpokládám, že by usnesení rakouského parlamentu k jaderné elektrárně Temelín mělo vážněji ohrozit přijetí Česka do unie."
Mluvčí české vlády Libor Rouček:

"Ty blokády jsou kontraproduktivní. Zastavení spuštění Temelína nedosáhnou, protože Temelín odpovídá všem bezpečnostním standardům jak jednotlivých zemí Evropské unie, tak Spojených států."
Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel:

"Je s podivem, že oficiální místa v Praze mluví o hysterické reakci Vídně. Pohánějí nás obavy, a mnohé i strach, ale určitě ne hysterie."
Ministr zdravotnictví Bohumil Fišer:

"Jakmile se Rakušané dozvědí, že naše elektrárna odpovídá mezinárodním standardům, tak nebudou mít důvody k tomu, aby požadavek na vládu neuzavírat kapitolu energetika dále udržovali."
Ministr zemědělství Jan Fencl:

"Je to něco, co bych si dovolil nazvat nesolidním ze strany rakouské... nevěřím, že by Rakousko svou hrozbu naplnilo."

Rakouský parlament přímo vyzval svou vládu, aby nedala souhlas s uzavřením kapitoly energetika při vyjednávání České republiky o vstupu do EU. Vyslovil tím úplnou podporu  premiérovi Wolfgangu Schüsselovi, který podmiňování vstupu Česka avizoval už minulý týden.

O Temelínu bude diskutovat i Evropský parlament, který na žádost rakouských konzervativních poslanců a Zelených kvůli tomu zrušil bod programu o stavu lidských práv v Íránu. Jednání by mělo skončit přijetím rezoluce.

Česko musí čelit dalším blokádám
Hornorakouští politici a ochránci přírody ohlásili na pátek další blokádu hranic. Tentokrát pouze hodinovou, avšak provoz by se měl zastavit na větším počtu přechodů než o minulém víkendu. V sobotu se k protestům připojí bavorský Svaz ochránců přírody a také jeho představitelé zvažují, že zablokují hranice, a sice česko-německý přechod ve Strážném.

Česká vláda však ihned dala najevo, že tyto protesty Temelín nezastaví. "Blokády jsou kontraproduktivní. Elektrárna odpovídá všem bezpečnostním standardům jak jednotlivých zemí Evropské unie, tak Spojených států," prohlásil mluvčí Rouček.

- co o Temelínu řekl hornorakouský hejtman a další informace o blokádě

Pro Němce není Temelín dost bezpečný
Spuštění elektrárny zřejmě nezabrání ani tři sporné technické záležitosti, o nichž v úterý jednali na Státním úřadu pro jadernou bezpečnost v Praze představitelé německého ministerstva životního prostředí: záložní baterie, vysokoenergetická potrubí a ventily na směs vody a páry. Němci dali najevo, že do vyřešení těchto potíží by z bezpečnostních důvodů v Německu Temelín nedostal licenci.

- proč by Němci Temelínu neudělili licenci a další informace o jejich názoru na jeho bezpečnost

Usnesení rakouského parlamentu k Temelínu

Spolková vláda bude požádána, aby při utváření příštích státních rozpočtů s ohledem na plánované rozpočtové položky i nadále zajistila přiměřené dotování mezinárodních projektů zaměřených na utlumení jaderné energie. Kompetentní ministři spolkové vlády budou kromě toho požádáni, aby
1. se zasazovali o to, že až do konečného vyjasnění všech otevřených otázek v souvislosti s bezpečností a ekologickou přípustností jaderné elektrárny Temelín nebude toto zařízení uvedeno do provozu; tento postoj vůči České republice budou také nadále zdůrazňovat na bilaterální úrovni;
2. nedali souhlas s předběžným uzavřením kapitoly o energetice bez dostatečného důkazu o aktuálních bezpečnostních standardech odpovídajících aktuálnímu stavu techniky na úrovni EU a o slučitelnosti jaderné elektrárny Temelín se životním prostředím, jak unie požaduje ve společném stanovisku;
3. se zasazovali o zapojení Rakouska a dalších příslušných sousedních států do všech procesů spojených s prověřováním slučitelnosti se životním prostředím, zejména s celkovým prověřením této slučitelnosti ze strany českých úřadů, a požadovali, aby český parlament rychle ratifikoval úmluvu Espoo o prověřování dopadu na životní prostředí za hranicemi země;
4. v dalším postupu nadále udržovali těsný kontakt s ostatními státy EU, zejména s příslušnými sousedními zeměmi.
5. nadále důrazně vyžadovali od kompetentních českých úřadů objasnění všech otevřených bezpečnostních otázek, jako je například bezpečnost vůči zemětřesení nebo jiným katastrofám;
6. se zasazovali o průzkum jaderné elektrárny nezávislou expertní skupinou, která by před zprovozněním Temelína zhodnotila jeho bezpečnostní standardy;
7. na evropské úrovni obhajovali konkurenčně právní výhrady vůči českým exportům jaderné elektřiny v prostoru EU a využili všech právních možností, aby zabránili exportům českého jaderného proudu do Rakouska.

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Více než dva tisíce rakouských opůrců spuštění jaderné elektrárny Temelín blokovalo hraniční přechod Wullowitz - Dolní Dvořiště. (2. září 2000)

Jedna z rakouských účastnic sobotní blokády hraničního přechodu Wullowitz - Dolní Dvořiště. Blokády se zde zúčastnilo více než dva tisíce odpůrců jaderné elektrárny Temelín. (2. září 2000)

Autor:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Právníci přechytračili soud. Vyhýbali se mu až do promlčení činu

Obžalovaní Karel Hnilica a Lenka Hnilicová na snímku z prosince 2012

Manželský pár advokátů Hnilicových názorně demonstroval, jak je v Česku možné se vyhnout trestu od soudu. Byť jde o...

U požáru motorestu na dálnici D10 zasahovali hasiči i v noci

Motorest Čtyři kameny u dálnice D10 nedaleko Hlavence u Prahy na snímku z 19....

Středočeští hasiči v noci na neděli pokračovali v hašení požáru motorestu Čtyři kameny na mladoboleslavské dálnici...ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN půjdou společně. Vést Sněmovnu Fiala nechce

ODS. TOP 09, KDU-ČSL a hnutí STAN se dohodly na společném postupu při formování...

Čtyři strany ve Sněmovně - ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN - se domluvily na společném postupu při formování Sněmovny a...

Muž přesvědčil policistu k demonstrativnímu oběšení, pak ho nechal zemřít

Sebevražda (ilustrační foto)

Policista z olomoucké krajské policie, který zemřel na začátku roku 2015, nespáchal dobrovolnou sebevraždu, ale byl...

Vzdejme se slova Vánoce, vyzval kněz křesťany. Už podle něj nemá smysl

SANTABĚH. Několik stovek běžců v kostýmech Santa Clause bylo možné pozorovat v...

Severoirský katolický kněz Desmond O’Donnell míní, že by nejen katolíci, ale vůbec všichni křesťané měli opustit výrazy...Další z rubriky

Rumuni vytáhli do války s medvědy, líčí na ně jedovaté pamlsky

Ilustrační foto.

Vesničané v Transylvánii se rozhodli na vlastní pěst omezit populaci medvědů. Komerční lov velkých šelem vláda v...

Připravte se na navýšení vojenské produkce, vyzval ruské firmy Putin

Ruský prezident Vladimir Putin sleduje v Leningradské oblasti na severozápadě...

Všechny velké podniky v Ruské federaci musí být připraveny k navýšení objemu vojenské produkce. Ruský prezident...

Rusko pomůže s hledáním ponorky, vyšle oceánografickou loď

Příbuzní členů posádky argentinské ponorky zatím marně čekají na zprávu o jejím...

Prezident Vladimír Putin nabídl ruskou pomoc při pátrání po argentinské ponorce, která se již týden pohřešuje. Jeho...Najdete na iDNES.cz