Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Temelín si vyzkoušel jadernou havárii

  12:40aktualizováno  12:40
V temelínské jaderné elektrárně a jejím okolí probíhal cvičný poplach. Ukončili ho evakuovaní školáci z Týna nad Vltavou hodinu po poledni očistou v dekontaminační lince.
Cvičení začalo před půl sedmou ráno poplachem v elektrárně a vyhlášením druhého, později i třetího stupně mimořádné události. Českobudějovický okresní úřad z pozice koordinátora vnějšího havarijního plánu akci hodnotí jako dobrou. Cvičení se zúčastnili i pozorovatelé ze Slovenska a Rakouska.

"Jsme spokojeni," tvrdí přednostka úřadu Renata Frelichová. Cvičení mělo podle ní ukázat slabiny systému. Zlepšit by se měla například možnost rychle opustit sídliště, kde stojí škola. Starosta Týna nad Vltavou Jiří Eisenvort požaduje proto od okresu peníze na rozšíření vjezdů na sídliště a na zřízení stanoviště pro místní havarijní štáb. Také by starosta ocenil, kdyby město vlastnilo nějaký mobilní prostředek, jímž by mohlo evakuovat například méně pohyblivé občany.

Město dostalo na havarijní plán od okresního úřadu 10 milionů korun. Starosta však spočítal, že na zajištění evakuace by bylo potřeba 100 milionů.

Cvičení se zúčastnili i pozorovatelé ze Slovenska a Rakouska. Erwin Nadschläger ze zemské vlády Horních Rakous uvedl, že průběh cvičení je uspokojivý. K době asi dvou hodin, než se evakuovaní školáci vůbec dostali na dekontaminační linku, řekl, že úspěšnost evakuace tolik nezáleží na rychlosti, ale na dobré spolupráci záchranných složek. "Pro lidi je někdy lepší raději počkat v případě jaderné havárie doma," řekl.

Temelín  hodlá simulovat další havárii ve druhé polovině příštího roku. Cvičení bude mnohem rozsáhlejší a řídit ho má už krajský úřad.

Kvůli simulaci havárie byly evakuovány i děti
Scénář cvičení rovněž předpokládal i spuštění sirén v nedalekém Týně nad Vltavou a evakuaci jedné z největších místních základních škol na sídlišti Hlinecká. Krátce před tři čtvrtě na deset ampliony ve městě vyhlásily poplach, důrazně upozorňovaly, že je cvičný

Několik stovek dětí se začalo okamžitě evakuovat. Musely však hodinu čekat na autobus, který přijel z asi 30 kilometrů vzdálených Českých Budějovic. Ten je dopravil do dekontaminačního střediska u nedalekého Minického rybníka. Cestu řídili policisté na křižovatkách.

Půlkilometrovou linku postavila záchranná a výcviková základna civilní ochrany z Jindřichova Hradce. Její součástí jsou vodní sprchy, očista vozidel speciální látkou, kontroly radiace dozimetry a polní stany na převlékání a mytí lidí. "Kolem Temelína je vytipováno pět podobných stanovišť, kam linku dodáme. Její postavení trvá asi tři hodiny," uvedl velitel jindřichohradecké základny Vojtěch Brejžek.


Elektrárnou ráno zněly sirény
Krátce před půl sedmou ráno se areálem temelínské jaderné elektrárny rozezněly sirény. Poplach 2. stupně na prvním bloku elektrárny byl však pouze simulovaný. Plánované cvičení personálu a složek integrovaného záchranného systému odstartoval směnový inženýr, který klasifikoval "závadu" jako mimořádnou událost.

"Všichni účastníci cvičení nyní plní úkoly stanovené pro tyto události vnitřním havarijním plánem elektrárny. Do nich patří i provedení ochranných opatření pro některé zaměstnance a následně i jejich odvoz z elektrárny," řekl mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Proto zhruba čtyři desítky zaměstnanců elektrárny, vybavených ochrannými pomůckami, nasedli do připravených autobusů a odjeli do nedalekého tiskového střediska.

Cvičení neohrozilo provoz
Cvičení podle Nebesáře fakticky začalo již čtvrt hodiny před šestou ranní, kdy se rozhodčí a pozorovatelé seznámili se svými úkoly a odebrali se na stanovená pracoviště.

"Cvičení nijak neomezilo průběh zkoušek prvního bloku ve druhé podetapě energetického spouštění. Reaktor je nyní na výkonu 0,3 procenta v režimu číslo dvě, teplota vody v primárním okruhu je 290 stupňů Celsia a zkoušky dále pokračují," připomněl mluvčí.

Kromě řídících havarijních štábů elektrárny a okresu jsou do cvičení zapojeni zástupci havarijních komisí a operační střediska integrovaného záchranného systému okresů České Budějovice, Písek, Strakonice a Tábor, policie, armáda, pracovníci Státního úřadu pro jaderné bezpečnost, Českých drah, dopravních podniků a Správy a údržby silnic.

Omývání atobusu s dětmi v rámci simulace havárie v temelínské jaderné elektrárně, 30. listopadu 2000

Dekomtaminovaný člověk je přeměřován dozimetrem.

Dozimetrická kontrola osob v autobuse.

Cestování kontaminované techniky.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Do pražské integrované dopravy se letos přidá Příbramsko a Berounsko

(ilustrační snímek)

Pražská integrovaná doprava (PID) se letos rozšíří o oblasti Příbramska a Berounska. V létě by mělo být do systému...

Babiš: Pokud bych byl zásadní překážka, nemusím být za každou cenu premiér

Premiér Andrej Babiš v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel. (17. ledna 2017)

Šéf ANO Andrej Babiš řekl, že o tom, kdo by měl sestavovat vládu, rozhodne vedení hnutí. „Podvolím se hnutí. Pokud bych...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Najdete na iDNES.cz