Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Temelín se opět na 13 hodin zastavil

  18:39aktualizováno  18:39
Reaktor prvního bloku temelínské elektrárny byl v pondělí ráno na téměř třináct hodin odstaven. Při jedné ze zkoušek se totiž dočasně snížil tlak oleje v turbonapájecích čerpadlech. Limitační systém blok převedl do tzv. horkého stavu. "Nešlo o mimořádnou událost. Je to součást dynamických testů během spouštění elektrárny," řekl iDNES mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Reaktor byl spuštěn až po půl šesté večer.

V horkém stavu převyšuje teplota chladicí vody 260 stupňů Celsia. "Limitační systém zapracoval při jedné z nejdůležitějších zkoušek etapy energetického spouštění s výkonem reaktoru do pětapadesáti procent. Tou je zkouška zregulování turbíny na chod naprázdno a zkouška hromadného automatického záskoku na rezervní napájení rozvoden. Při ní byla také kontrolována součinnost regulací bloku a zatížení linek v rozvodně Kočín," řekl Nebesář.

Po plánované pětidenní odstávce a doladění regulátorů prvního bloku obnovila obsluha řízenou štěpnou reakci v sobotu krátce po poledni. Následně zvýšila výkon reaktoru na 38 procent a v neděli v časných ranních hodinách opět přifázovala turbínu k síti. Poté provedla opakované zkoušky regulace turbíny.

Po zvýšení výkonu reaktoru na 53 procent následovala zkouška výpadku dvou větví nízkotlaké regenerace. Při dalším z testů byl ve 3.45 hodin v pondělí ráno reaktor odstaven. Připojen byl až v 17.36 hodin.

Provozní personál nyní výkon dále zvyšuje na 30 procent. Na této úrovni provede další testy, ale turbosoustrojí k rozvodné síti přifázuje podle Nebesáře až v úterý.

Reaktor se během zkoušek už několikrát zastavil
Reaktor se rozběhl po nucené odstávce i 19. srpna na minimální výkon. Technici reaktor odstavili kvůli závadě po třetí hodině ranní. Štěpná reakce byla podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře obnovena šest minut po 18. hodině. Výkon reaktoru budou pracovníci elektrárny udržovali na minimální hodnotě a pokračovali ve vylaďování regulátoru.

Důvodem odstavení reaktoru tehdy byla závada na jednom z regulátorů. Jak iDNES potvrdil tiskový mluvčí elektrárny Nebesář závada se nenašla v jaderné části elektrárny. Jaderná bezpečnost nebyla ohrožena, dodal.

"Je to věc, kterou očekáváme a s kterou počítáme. Další přerušení provozu se klidně může opakovat, je to totiž jediný způsob, jak ověřit správné nastavení všech přístrojů," vysvětlil Nebesář.

Temelín se zastavil ve chvíli, kdy jeho provoz běžel na pětapadesát procent výkonu. Po opravě regulátoru se Temelín opět rozbíhal na polovinu výkonu.

Odpůrci kritizovali ČEZ
Způsob, kterým společnost ČEZ informovala o této odstávce reaktoru temelínské elektrárny, kritizuje sdružení Jihočeské matky. "Pokud se problém nalezne ve tři hodiny ráno, měla by o něm elektrárna informovat přinejmenším během dopoledních hodin," řekla předsedkyně tohoto protitemelínského sdružení Dana Kuchtová.

Jihočeské matky se svou kritikou přidaly k předsedovi hornorakouské Platformy proti atomovému nebezpečí Josefu Pühringerovi. Pühringer tvrdí, že veřejnost byla o problémech s elektrárnou zpravena až s několikahodinovým zpožděním a že příčinu odstávky ČEZ bagatelizuje.

Odchylku ve funkci jednoho z regulátorů, která si odstavení reaktoru vyžádala, považuje Kuchtová za nový vážný problém. Společně se starými konstrukčně stavebními problémy tato závada způsobí, že turbínu nebude v budoucnosti možné používat dlouhodobě, uvedla.

V sobotu 18. srpna probíhala měření
V Temelíně v sobotu pokračovaly zkoušky a testy naplánované pro etapu, kdy výkon reaktoru dosahoval 54 procent.

V této výši reaktor, který by měl během několika měsíců vstoupit do zkušebního provozu, pracoval tři dny. Pracovnící elektrárny na zařízení průběžně přeměřovali hodnoty všech komponentů.

Reaktor prvního temelínského bloku byl znovu nastartován před týdnem - v neděli dvanáctého srpna po více než tříměsíční odstávce.


Největší technické problémy Temelína před zahájením řízené štěpné reakce

* 21. září: Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebyl spokojen s výsledky zkoušek pojistných ventilů parogenerátoru a nařídil společnosti ČEZ, aby přípravy spuštění Temelína zastavila. ČEZ závadu odstranil, zařízení znovu otestoval a mohl ve zkouškách pokračovat.
* 28. října: Technici objevili poruchu čerpadel v primárním okruhu reaktoru. Po dvou dnech, kdy byla závada odstraněna, pokračovali v testech prvního bloku.
* 18. listopadu: Kontrolní systém při zkoušce chlazení automaticky odstavil první blok. Žádná závada se přitom neobjevila, jedna z ochran však vydala "falešný" poplach.
* 16. prosince: Při zvyšování výkonu reaktoru zastavil bezpečnostní systém kvůli poruše čerpadel chod prvního bloku. Poruchová komise poté zjistila, že bezpečnostní ochrana je nastavena příliš citlivě, takže zareagovala zbytečně. Po dvou dnech technici pokračovali v plánovaném spouštění Temelína.
* 22. prosince: První blok jaderné elektrárny Temelín v pátek po osmé hodině ranní opět odstavila závada na turbíně. Důvodem byla podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře olejová netěsnost na ovládání klapky pro přívod páry jedné ze třinácti nízkotlakých částí turbíny.
* 17. ledna (2001): První blok byl poprvé odstaven kvůli vibracím turbíny. Znovu ožil až 25. února.
* 8. března (2001): Reaktor byl znovu odstaven kvůli vibracím přívodního potrubí k turbině.
* 23. března (2001): Temelín musel náhle snížit výkon poté, kdy z části jedné z turbin vyteklo kvůli netěsnosti několik desítek litrů oleje.
* 28. března (2001): Výkon reaktoru musel být snížen po nárůstu chvění turbíny.
*   2. dubna (2001): Jen několik hodin po zapojení do sítě musela být turbína opět odstavena. Z potrubí turbíny vytekly až stovky litrů oleje.
* 3. května (2001): Kvůli ohnuté hřídeli musí pracovníci škody vyměnit rotor nízkotlaké části turbíny. Reaktor je odstaven.
* 31. května (2001): Z temelínského reaktoru vytekla radioaktivní voda. Mluvčí Milan Nebesář řekl, že kontaminace byla velmi nízká. Životní prostředí ani zaměstnanci nebyli ohroženi..
* 12. srpna (2001): Reaktor prvního bloku Temelína je opět spuštěn.
* 19. srpna (2001): Po třetí hodině ráno byl odstaven reaktor prvního bloku kvůli závadě na jednom z regulátorů.
* 17. září (2001): Ve 3.45 hodin byl odstaven reaktor prvního bloku. Při jedné ze zkoušek se dočasně snížil tlak oleje v turbonapájecích čerpadlech a blok byl převeden do tzv. horkého stavu.

Autoři: , ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Další z rubriky

Sledují mě a Babiš se mnou nemluví, říká ministryně Šlechtová

Ministryně obrany v demisi Karla Šlechtová na vrtulníkové základně v Náměšti...

Snad i jedna jediná z těch informací by sama o sobě byla výbušná. Ministryně obrany Karla Šlechtová (ANO) si svolala...

Příští týden bude až tropických 30 stupňů. V polovině června se ochladí

Nejteplejší den roku trávili lidé také na u brněnské přehrady. (1. srpna 2017)

Výrazně nadprůměrné teploty se přehoupnou do dalšího týdne, kdy může být přes den i tropických 30 stupňů. Na začátku...

Čubu v Senátu nahradí Goláň, hlasovat přišlo jen deset procent voličů

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Novým senátorem za obvod Zlín se stal daňový poradce Tomáš Goláň (Senátor 21). Nahradí Františka Čubu, který...

Najdete na iDNES.cz