Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Temelín přitlumila další netěsnost

  10:43aktualizováno  10:43
Série poruch v Temelíně pokračuje. Operátoři v noci odstavili reaktor prvního bloku kvůli netěsnosti u turbogenerátoru nejaderného okruhu. "Personál nyní provádí opravu, odpoledne bude zahájena příprava bloku k pokračování zkušebního provozu na plném výkonu," řekl mluvčí Milan Nebesář.

Hned tři závady přitlumily Temelín v třetím květnovém týdnu. Jakmile se první blok elektrárny vrátil na plný výkon po problémech s čerpadly chladicí vody, porouchalo se buzení generátoru druhém bloku.

Mluvčí Nebesář považuje tyto problémy za běžnou technologickou událost. Během osmnáctiměsíčního zkušebního provozu se podle něj počítá s tím, že se zařízení bude ještě dolaďovat.

Závada Rakušany neotřásla
Nepříjemnou chvilku prožilo vedení elektrárny v úterý 13. května. Měl to být začátek nové masivní informační kampaně, jíž chce společnost ČEZ otupit odpor Rakušanů vůči Temelínu. Ale hned na startu akce klopýtla.

Čerpadlo chladící vody se porouchalo právě během exkurze starostů a zastupitelů z rakouských příhraničních obcí. V návštěvnících však závada vážné obavy nevzbudila.

"I v autě se občas něco porouchá, například je potřeba dohustit pneumatiky," reagoval po prohlídce elektrárny Siegfried Pöschl z příhraniční obce Afiesl.

"Zjistil jsem, že Temelín má do šrotu daleko. Návštěva rozptýlila mé obavy," přidal se další zastupitel Manfred Sihorsch. Výrazem "šrot" častují temelínský komplex rakouští ekologičtí aktivisté.

Oba bloky jely naplno poprvé
Oba bloky jaderné elektrárny se poprvé v historii rozběhly naplno 3. května. Od toho okamžiku dodávaly do sítě dva tisíce megawatt. "Odpoledne dosáhly poprvé stoprocentního výkonu," potvrdil tehdy iDNES mluvčí Milan Nebesář.

Bloky pracují ve zkušebním režimu. "Ten trvá osmnáct měsíců. První blok je v něm od června minulého roku, druhý zhruba od poloviny dubna," upřesnil Nebesář. Spouštění druhého bloku trvalo tři čtvrtě roku.

Elektrárenská společnost ČEZ nepočítá s tím, že by výkon bloků snižovala, pokud si to nevyžádá dolaďování zařízení, nebo poruchy. Ty podle Nebesáře budou zatím častější než v Dukovanech, které už prověřila léta provozu.

Temelín překonal jiné elektrárny
Jaderná elektrárna Temelín s instalovaným elektrickým výkonem 2 x 1000 MW je v současnosti největší elektrárnou v České republice. Výkon většiny severočeských uhelných elektráren se pohybuje mezi 400 až 600 MW.

Oba temelínské bloky vyrobí při plném výkonu zhruba 48 tisíc megawatthodin elektřiny za den. Jejich jedenáctidenní produkce pokryje roční spotřebu stotisícového města, tedy například nedalekých Českých Budějovic.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Klenoty první den viděly asi tři tisíce lidí, čekalo se necelou hodinu

České korunovační klenoty

Výstavu korunovačních klenotů ve Vladislavském sále Pražského hradu první den vidělo 3 124 lidí, řekl Jakub Tichý z...

Lidé v Praze protestovali proti Babišovi i komunistovi Ondráčkovi

Neúspěšný prezidentský kandidát Michal Horáček na demonstraci proti zvolení...

Na pražském Malostranském náměstí protestovalo asi dvě stě lidí proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) a proti tomu,...

Tisíce lidí nevědí, že jejich zdravotní kartu po lékařích převzal úřad

(Ilustrační snímek)

Hromadné zavírání ordinací kvůli e-receptům se nekoná. Přesto si tisíce lidí musí najít nového lékaře a nevědí, že...

Najdete na iDNES.cz