Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Temelín opět stojí

  12:31aktualizováno  12:31
Temelín po pěti dnech opět stojí. Teprve v neděli odpoledne obsluha prvního reaktoru připojila turbínu do rozvodné sítě. Po půlnoci ji však technici museli kvůli netěsnosti potrubí opět odstavit. Výkon reaktoru byl snížen na necelá dvě procenta. "Prasklo těsnění v přírubě potrubí, ze kterého vytekly až stovky litrů oleje," řekl zpravodaji iDNES mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Podle Nebesáře je závada normální a nijak nezdrží testy reaktoru. "Myslím, že ještě dnes to bude opraveno," soudí mluvčí, který považuje dosavadní testy za úspěšné. "Vidíme to pozitivně," dodal Nebesář.
Aktivisté opět hrozí blokádami
Novou protestní akci proti Temelínu ohlásil v neděli spolek Stop Temelín, který je součástí Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí. Předseda akčního výboru spolku Josef Neumüller svolal na úterý 3. dubna v půl sedmé večer na hraniční přechod Wullowitz (Dolní Dvořiště) demonstraci. Ta by podle něho mohla přerůst v nové blokády hranic nebo se stát impulsem k nim.

Obsluha prvního bloku zvyšovala v neděli dopoledne výkon reaktoru. Ten byl před půlnocí 400 megawatt, tedy přes 50 procent.

Chvění se podařilo odstranit, tvrdí technici

Předešlou pětidenní přestávku si vynutilo chvění turbíny. "Chvění je utlumené," řekl Nebesář.

Chvění rotorové soustavy podle generálního ředitele plzeňské společnosti Škoda Energo Jana Musila zaniklo a nijak nepoškodilo zařízení nejaderného okruhu prvního bloku.

Podnik nyní vyrábí nové regulační ventily vysokotlaké části turbíny, které by měly zcela vyřešit problémy s vibracemi přívodního potrubí páry. Ventily budou namontovány při plánované letní odstávce.

Temelín pokračuje v testech energetického spouštění, v níž může výkon reaktoru zvyšovat až do 55 procent jeho kapacity.

"V průběhu spouštění budeme měnit podmínky reaktoru i turbíny a budeme připojovat další zařízení, abychom měli k dispozici co nejvíce údajů při různých provozních stavech. I z tohoto důvodu nebudeme informovat o všech těchto změnách," prohlásil mluvčí Nebesář.

Největší technické problémy Temelína před zahájením řízené štěpné reakce

* 21. září: Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebyl spokojen s výsledky zkoušek pojistných ventilů parogenerátoru a nařídil společnosti ČEZ, aby přípravy spuštění Temelína zastavila. ČEZ závadu odstranil, zařízení znovu otestoval a mohl ve zkouškách pokračovat.
* 28. října: Technici objevili poruchu čerpadel v primárním okruhu reaktoru. Po dvou dnech, kdy byla závada odstraněna, pokračovali v testech prvního bloku.
* 18. listopadu: Kontrolní systém při zkoušce chlazení automaticky odstavil první blok. Žádná závada se přitom neobjevila, jedna z ochran však vydala "falešný" poplach.
* 16. prosince: Při zvyšování výkonu reaktoru zastavil bezpečnostní systém kvůli poruše čerpadel chod prvního bloku. Poruchová komise poté zjistila, že bezpečnostní ochrana je nastavena příliš citlivě, takže zareagovala zbytečně. Po dvou dnech technici pokračovali v plánovaném spouštění Temelína.
* 22. prosince: První blok jaderné elektrárny Temelín v pátek po osmé hodině ranní opět odstavila závada na turbíně. Důvodem byla podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře olejová netěsnost na ovládání klapky pro přívod páry jedné ze třinácti nízkotlakých částí turbíny.
* 17. ledna (2001): První blok byl poprvé odstaven kvůli vibracím turbíny. Znovu ožil až 25. února.
* 8. března (2001): Reaktor byl znovu odstaven kvůli vibracím přívodního potrubí k turbině.
* 23. března (2001): Temelín musel náhle snížit výkon poté, kdy z části jedné z turbin vyteklo kvůli netěsnosti několik desítek litrů oleje.
* 28. března (2001): Výkon reaktoru musel být snížen po nárůstu chvění turbíny.
*   2. dubna (2001): Jen několik hodin po zapojení do sítě musela být turbína opět odstavena. Z potrubí turbíny vytekly až stovky litrů oleje.

Fagan je připraven oslovit kvůli Temelínu soudy
Americký právník Edward Fagan v nedělním pořadu České televize Naostro pohrozil, že pokud společnost ČEZ nezveřejní dokumenty o bezpečnosti jaderné elektrárny Temelín, obrátí se na soudy v Evropské unii, Spojených státech a také na české soudy.

Fagan prodloužil ultimátum - čtěte ZDE.

Fagan po společnostech ČEZ a Westinghouse požaduje dokumenty druhý měsíc. Před necelými dvěma týdny jim po návštěvě elektrárny lhůtu k dodání dokumentů o měsíc prodloužil. Až dokumenty získá hodlá sestavit nezávislý panel odborníků, kteří budou schopni bezpečnost posoudit.

Fagan bezpečnosti elektrárny podle svých slov uvěří až po zhodnocení odborníků z celého světa. "Chci ukázat českým lidem, kolik to bude stát. Dosud jim to nikdo neřekl," uvedl. Naznačil tak, že se zajímá i o jiné než bezpečnostní dokumenty. "Hovoří se o úplatcích," poznamenal.

Už dříve označil mluvčí ČEZ Ladislav Kříž Faganovy aktivity za spíše mediální než faktické. ČEZ se podle něj neobává, že by Fagan mohl uspět se soudními žalobami týkajícími se Temelína.

Temelín údajně čekají velké opravy
Stav temelínské turbíny, kvůli které už musela být největší česká elektrárna několikrát odstavena, je zřejmě horší, než se dosud uvádělo. Deník Právo otiskl článek, z něhož vyplývá, že zcela popraskaly obaly přívodního potrubí páry a že se musí vyměnit ventily, které stále způsobují nepřípustné vibrace.

Podle deníku technici kvůli tomu na červen plánují až měsíční odstávku. Už nyní je jisté, že se začátek zkušebního provozu zpozdí. Původně měl totiž Temelín zahájit zkušební provoz právě v červnu.

Obaly potrubí namontované při dvouměsíční odstávce, měly přívod páry zpevňovat, protože je málo tuhé a existuje riziko, že se kvůli vibracím a výkyvům ve výkonech zkroutí. Po dvou dnech provozu na poloviční výkon jsou ale obaly odepsané a musí se odstranit.

"Většina zpevňujících bandáží na přívodním potrubí páry popraskala. Odstraníme je, nic nepřinesly, jsou zbytečné," řekl ředitel Temelína František Hezoučký.

"Zpevňující prstence se neosvědčily. Budou odstraněny, což by na další průběh zkoušek nemělo mít žádný vliv. Došlo k utlumení vibrací tak, že už jsou bandáže zbytečné," cituje Právo mluvčího Škody Praha Milana Kuchtu.

V elektrárně zatím připravují další testy, které nelze provést bez dostatečného parního výkonu a přifázování. Nejspíš v neděli proto začne elektrárna znovu zvyšovat výkon reaktoru a znovu připojí turbínu.

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Okamurova SPD se hroutí zevnitř. Straníci se napadají navzájem

Předseda SPD Tomio Okamura na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně.

„Špiníte jméno SPD! Dělali jste v krajských volbách osobní kampaň! Vynášíte informace a děláte si, co chcete,“...

Krásná smrt zaručena. V Nizozemsku představili sebevražedný přístroj

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Na pohřebním veletrhu v Amsterdamu byl představen sebevražedný přístroj, který člověku umožní zabít se stisknutím...Německo opouštějí stovky Syřanů, ztrácejí naději na příchod příbuzných

Německá policie doprovází k registraci uprchlíky, kteří překročili...

Řada syrských uprchlíků, kteří získali právo zůstat v Německu, se v posledních měsících rozhodla dobrovolně odejít zpět...

České děti zůstaly v Londýně na ulici. Hostitelské rodiny pro ně nepřijely

(Ilustrační snímek)

Pětidenní zájezd žáků 6. a 7. třídy Základní školy Horoměřice do Londýna nezačal zrovna dobře. Po celodenním chození po...

Mladí Turci houfně opouštějí islám a stávají se deisty. Politici zuří

Ilustrační foto.

Mezi mladými Turky přibývá odpadlíků od islámu. Podle zprávy, která pobouřila tureckou veřejnost, se čím dál víc...

Další z rubriky

MALOSTRANSKÝ ZÁPISNÍK: Fabie porazila Pandury a demise na druhou

Malostranský zápisník Miroslava Koreckého

Česká politická scéna je nevyčerpatelným zdrojem řady situací, ze kterých občas zůstane rozum stát. Komentátor MF DNES...

Text koaliční smlouvy chceme mít hotový do dvou týdnů, řekl Faltýnek

Jaroslav Faltýnek (ANO) komentuje vývoj povolebních vyjednávání. (31. 10. 2017)

Vyjednávání o vládě možná spějí ke konci. Hnutí ANO chce mít do čtrnácti dnů hotový návrh koaliční smlouvy. V pátek...

Smrt stisknutím tlačítka? Čeští poslanci jsou k eutanazii zdrženliví

Sebevražedný přístroj v představách designéra  Alexandera Bannicka

Má se do českých zákonů dostat právo na asistovanou sebevraždu, neboli eutanazii? Některé země světa ji umožňují a na...

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Sales Management Program

MetLife Europe Limited, pobočka pro Českou republiku
Praha

Najdete na iDNES.cz