Na stabilní výkon jaderné elektrárny se díky častým výpadkům nelze spolehnout, míní Jihočeské matky.

Na stabilní výkon jaderné elektrárny se díky častým výpadkům nelze spolehnout, míní Jihočeské matky. | foto: Dan Materna, MF DNES

Temelín je bezpečný, tvrdí vláda. Odpůrci se zlobí

  • 63
Vláda ukončila činnost komise pro posuzovaní vlivu jaderné elektrárny Temelín na životní prostředí. Rakouští odpůrci se zlobí a v pátek zablokují přechody. Proti jsou i Jihočeské matky. "Ještě nejsou vyřešeny všechny bezpečnostní otázky," řekla iDNES.cz šéfka sdružení.
INFOGRAFIKA:
Zablokované hraniční přechody


ČTK informovala, že vláda České republiky považuje melkský proces za ukončený. Takové tvrzení ale odpoledne vláda dementovala. "Vláda pouze vzala na vědomí zprávu o plnění závazků vyplývajících s melkského procesu za rok 2006," sdělil její mluvčí Martin Schmarcz.

"Vzhledem k tomu, že melkský proces není smlouvou podle mezinárodního práva, není ani možné ho ukončit či vypovědět, a to ani jednostranně, ani po dvoustranném jednání. Vláda tento proces neukončila a ani ukončit nemohla," dodal Schmarcz. 

Rakousko ještě není připravené
Podle vicepremiéra Alexandra Vondy by Česko mohlo s Rakouskem přejít v oblasti jaderné bezpečnosti do režimu standardní mezinárodní informační dohody. "Navrhujeme to neustále. Rakouská strana zatím tento krok podle našich informací ještě není připravena učinit," řekl.

Vláda zprávu o ukončení činnosti komise poskytla kolem druhé hodiny ranní. Jen hodinu poté v Temelíně vypadlo čerpadlo. -  více zde

Premiér Mirek Topolánek se v pondělí sešel s rakouským kancléřem Alfredem Gusenbauerem. Oznámil mu, že považuje dohody z Melku za naplněné.

Sedm bezpečnostních závazků, které Česko mělo podle dohody s Rakušany z roku 2001 splnit, se týkalo většinou analýz bezpečnosti komponentů stavby nebo způsobu posuzování bezpečnosti elektrárny.

Už v únoru se Topolánek a Gusenbauer v Praze dohodli, že obě vlády začnou jednat o informační dohodě, která by na dohodu z Melku navázala. Na bezpečnost elektrárny by měli na místě dohlížet zástupci společné česko-rakouské parlamentní komise.

Matky: Na Temelín se nedá spolehnout
Předsedkyně sdružení Jihočeské Matky Monika Machová-Wittingerová tvrdí, že stále nejsou vyřešeny některé bezpečnostní otázky. 

"Pro dispečery české elektrické soustavy musí být Temelín noční můrou. Na stabilní výkon jaderné elektrárny se díky častým výpadkům nelze spolehnout," sdělila.

Obdobně zareagovala i rakouská organizace Atomstopp: "Nebudeme si zvykat na každodenní podobná hlášení o další havárii! Je zcela nepochopitelné, proč rakouská vláda stále otálí s mezinárodněprávní žalobou a nejedná v zájmu rakouských občanů."

Odpůrci zablokují přechody
Rakouští odpůrci elektrárny, kteří na pátek připravují blokády přechodů (více zde), považují ustavení "dohlížecí" komise za zdržovací manévr. Naopak trvají na tom, aby jejich vláda podala na Českou republiku mezinárodněprávní žalobu.

Jihočeské matky se ale k blokádám nepřidají. "Nepovažujeme to v žádném případě za nejlepší způsob, jak na tento problém upozornit," podotkla Machová-Wittingerová.

Blokádu odsoudil předseda Senátu Přemysl Sobotka. "Jde o nepřípustný nátlak, jehož dopad nemá nic společného s věcným problémem otázky bezpečnosti jaderné elektrárny v Temelíně."

CO ZARUČUJE DOHODA Z MELKU

1. Zřízení "horké informační linky", po které se za využití stávajících komunikačních tras česká strana zavazuje poskytovat Rakousku pět kategorií informací o jaderné elektrárně Temelín, počínaje tiskovými prohlášeními přes nejaderné závady až po případné úniky radioaktivních materiálů.

2. Systém včasného varování pro případ mimořádné události či havárie v Temelíně. V podstatě jde o to, že rakouská strana bude připojena na systém, který si pro vlastní potřeby včasného varování buduje česká strana. Realizace do března 2001.

3. Energetické partnerství, jehož cílem je spolupracovat při zavádění obnovitelných energetických zdrojů a metod přispívajících k úsporám energie.

4. Bezpečnostní otázky kolem Temelína. Komisař EU pro rozšíření Günter Verheugen má z pověření obou stran sestavit trilaterální komisi odborníků z Česka, Rakouska a EU, která by prostudovala ve Vídni rakouské námitky a pak v Praze a Temelíně české odpovědi a fakta.

5. Přezkoušení vlivu Temelína na životní prostředí se uskuteční za účasti odborníků Evropské komise a podle stávajících direktiv EK. Česká strana se dobrovolně zavazuje probíhající prověrku 78 projektových změn uskutečněných v Temelíně rozšířit na přezkoušení celé elektrárny.

6. Obě strany se zavazují dokončit tyto prověrky do konce května až začátku června 2001; do té doby nebude zahájeno komerční využívání elektrárny.

7. Volný pohyb zboží a osob musí být zajištěn a dodržován. Obě strany se zavazují zdržovat se veřejných prohlášení nebo politických kroků, které by podlamovaly zahájený dialog mezi českou a rakouskou vládou na téma Temelín.

8. Rozšíření EU: obě strany potvrzují důležitost tohoto procesu a s ním spojeného předběžného uzavírání jednotlivých kapitol o podmínkách vstupu ČR do EU. Konstatují však, že vzhledem k množství nevyřešených témat kolem Temelína nelze očekávat uzavření kapitoly energetika v nejbližších měsících.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video