Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Temelín dodá první elektřinu asi už odpoledne

  13:04aktualizováno  13:04
Obsluha Jaderné elektrárny Temelín provádí nyní poslední kroky k úkonu, po němž Temelín dodá v rámci zkoušek poprvé elektřinu do rozvodné sítě České republiky. Mělo by k tomu dojít odpoledne, sdělil mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Po sobotním výpadku povolil Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) opětovné zahájení štěpné reakce už v neděli večer a od pondělí se výkon prvního bloku postupně zvyšoval.

DALŠÍ INFORMACE

České hranice zažily další protesty Rakouští, ale i němečtí odpůrci atomu připravili několik protestů na českých hranicích.
Temelín před poruchou zvyšoval výkon reaktoru Úřad pro jadernou bezpečnost povolil tři hodiny před poruchou zvýšení výkonu reaktoru

První blok Temelína pracuje podle Nebesáře v prvním režimu a jeho energetické spouštění pokračuje třetí podetapou, v níž se výkon reaktoru pohybuje maximálně do 30 procent nominální hodnoty.

"Po splnění všech požadavků Státního úřadu pro jadernou bezpečnost potvrdil státní dozor už v úterý odpoledne , že nemá námitek k pokračování energetického spouštění prvního bloku podle programu třetí podetapy s výkonem reaktoru do 30 procent," řekl ve středu Nebesář.

Do fáze zkušebního provozu na plném výkonu by se první blok měl dostat na jaře 2001.

Sobotní výpadek spuštění elektrárny nezabránil
Po sobotním automatickém odstavení bloku, za jehož příčinu poruchová komise označila přísně nastavené limity ochranných systémů, povolil Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) v neděli večer opětovné zahájení štěpné reakce.

V pondělí ráno blok přešel do druhého režimu a ve středu v 01:20 postoupil do režimu číslo jedna. Již ve středu ráno dosahoval výkon reaktoru 19 procent a v odpoledních hodinách se zvýšil až na 28 procent.

Havel a Klestil odmítli spojovat Temelín s rozšiřováním EU
Prezidenti České republiky a Rakouska Václav Havel a Thomas Klestil odmítli ve středu spojovat problém jihočeské jaderné elektrárny Temelín s rozhovory o vstupu České republiky do Evropské unie. Havel po jednání s Klestilem novinářům řekl, že rozšiřování EU a členství v ní by nemělo být podmiňovány jednou jedinou kauzou.

Havel dodal, že respektuje starosti a strach Rakušanů z Temelína. Havel a Klestil vyjádřili pochopení pro demonstrace odpůrců této jaderné elektrárny, avšak současně odmítli blokády česko-rakouských hranic.

Autor:


Hlavní zprávy

NejčtenějšíDalší z rubriky

Řidiči kamionů v koloně na D1 zahájili přestávku, rozjet se jim nechtělo

Sněžení způsobilo kalamitu na D1 (16. ledna 2018).

Desítky kilometrů dlouhá kolona, která se od úterý tvořila před nehodou na 99. kilometru dálnice D1, se ráno začala...

O azylu ať si rozhoduje každá země, žádá Sněmovna vládu v jednání s EU

Uvnitř Zařízení pro zajištění cizinců nedaleko Bělé pod Bezdězem čekají lidé na...

Nevídaná věc se ve středu večer stala v Poslanecké sněmovně. Všech devět stran se shodlo na mandátu pro vládu pro...

Sokolskou boudu v Janských Lázních nahradí restaurace s pivovarem

Chátrající Sokolská bouda na Černé hoře v Krkonoších (4.12.2015).

Na Černé hoře v Krkonoších by měla v příštích letech vzniknout rozsáhlá restaurace s pivovarem. Vyrůst má na místě...

Najdete na iDNES.cz