Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Temelín bude dva měsíce stát

  17:44aktualizováno  17:44
Nejméně do července bude odpočívat reaktor prvního bloku Temelína. Plánované přerušení štěpné reakce totiž urychlila závada na turbíně prvního bloku elektrárny. Termín, kdy by měly být testy dokončeny, se tak posouvá z června nejméně na září. "Některé testy budou probíhat dál, ovšem bez štěpné reakce," řekl iDNES mluvčí elektrárenské společnosti ČEZ Ladislav Kříž.

Pracovníci společností Škoda Praha a Škoda Energo zahájili výměnu jednoho ze tří nízkotlakých rotorů turbíny v nejaderné části prvního bloku Temelína.

Výměnu si vyžádalo ohnutí hřídele nízkotlakého rotoru, které mohlo vzniknout při rychlém odstavení bloku před několika týdny.

Důvodem zastavení štěpné reakce je podle ČEZu snaha ušetřit palivo v době, kdy budou odstraňovány potíže v sekundární nejaderné části elektrárny.

Škoda Energo během odstávky vymění také regulační ventily vysokotlaké části turbíny, které firma během dne testovala.

Rakouští Zelení: Turbína je s námi
Turbína prvního bloku Temelína je přítelkyní odpůrců atomové energie, protože úspěšně zabraňuje uvedení elektrárny do provozu, prohlásil v souvislosti s další poruchou představitel hornorakouských Zelených Rudi Anschober.

Odsunutí spuštění elektrárny poskytuje podle Anschobera rakouským odpůrcům atomu lhůtu nejméně půl roku, kterou musejí využít k prosazení nové schůzky šéfů vlád Česka a Rakouska o temelínské otázce.

Turbína prokazuje neupřímnost české strany, tvrdí Pühringer
Podle mluvčího Hornorakouské platformy proti atomovému nebezpečí Josefa Pühringera potíže prokázaly neupřímnost české strany.

"Dosud nám bylo stále tvrzeno, že všechna odpojení v Temelíně jsou plánovitá, předvídaná a neexistují žádné problémy: byly to jasné lži provozovatelů," uvádí se v Pühringerově prohlášení.

Největší technické problémy Temelína před zahájením řízené štěpné reakce

* 21. září: Státní úřad pro jadernou bezpečnost nebyl spokojen s výsledky zkoušek pojistných ventilů parogenerátoru a nařídil společnosti ČEZ, aby přípravy spuštění Temelína zastavila. ČEZ závadu odstranil, zařízení znovu otestoval a mohl ve zkouškách pokračovat.
* 28. října: Technici objevili poruchu čerpadel v primárním okruhu reaktoru. Po dvou dnech, kdy byla závada odstraněna, pokračovali v testech prvního bloku.
* 18. listopadu: Kontrolní systém při zkoušce chlazení automaticky odstavil první blok. Žádná závada se přitom neobjevila, jedna z ochran však vydala "falešný" poplach.
* 16. prosince: Při zvyšování výkonu reaktoru zastavil bezpečnostní systém kvůli poruše čerpadel chod prvního bloku. Poruchová komise poté zjistila, že bezpečnostní ochrana je nastavena příliš citlivě, takže zareagovala zbytečně. Po dvou dnech technici pokračovali v plánovaném spouštění Temelína.
* 22. prosince: První blok jaderné elektrárny Temelín v pátek po osmé hodině ranní opět odstavila závada na turbíně. Důvodem byla podle mluvčího elektrárny Milana Nebesáře olejová netěsnost na ovládání klapky pro přívod páry jedné ze třinácti nízkotlakých částí turbíny.
* 17. ledna (2001): První blok byl poprvé odstaven kvůli vibracím turbíny. Znovu ožil až 25. února.
* 8. března (2001): Reaktor byl znovu odstaven kvůli vibracím přívodního potrubí k turbině.
* 23. března (2001): Temelín musel náhle snížit výkon poté, kdy z části jedné z turbin vyteklo kvůli netěsnosti několik desítek litrů oleje.
* 28. března (2001): Výkon reaktoru musel být snížen po nárůstu chvění turbíny.
*   2. dubna (2001): Jen několik hodin po zapojení do sítě musela být turbína opět odstavena. Z potrubí turbíny vytekly až stovky litrů oleje.
* 3. května (2001) Kvůli ohnuté hřídeli musí pracovníéci Škody vyměnit rotor nízkotlaké části turbíny.

Pracovníci společnosti Škoda Praha a Škoda Energo zahájili výměnu jednoho ze tří nízkotlakých rotorů turbíny prvního bloku Jaderné elektrárny Temelín. Výměnu si vyžádalo ohnutí hřídele rotoru, které mohlo vzniknout při rychlém odstavení bloku před několika týdny (3. května 2001).

Autoři: ,


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Učitelka se na Instagram vyfotila při orálním sexu, dostala výpověď

(Ilustrační snímek)

Česká školní inspekce řeší stížnost na třídní učitelku jedné z pardubických základních škol. Na svůj profil na sociální...

Štítila se mě i lékárnice, říká žena, jíž roste kůže sedmkrát rychleji

Marie Žampachová má poškozené čtyři pětiny těla. Obličej je tou nejméně...

Trpí, když bere za kliku, nese nákup i při samotné chůzi. Kvůli vzácné formě ichtyózy se Marii Žampachové tvoří kůže...Člen ODS nazval vévodkyni cikánkou. Omluví se, nebo končí, reaguje Fiala

Ředitel středočeské ZOO Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan...

Člen ODS a ředitel Zoo Chleby René Franěk označil vévodkyni ze Sussexu Meghan Markle, s níž se o víkendu oženil britský...

Policie dopadla muže podezřelého z pořezání tenistky Kvitové

Petra Kvitová

Policie zadržela muže, kterého podezřívá z předloňského útoku na tenistku Petru Kvitovou v jejím bytě v Prostějově....

Šílení milenci v Londýně utýrali au-pair, při pálení ostatků grilovali

Sophie Lionnetová na archivním snímku

V Londýně se blíží rozuzlení ostře sledovaného případu francouzské dívky Sophie Lionnetové. Tu minulé léto mučil a...

Další z rubriky

Obchodníci s počasím. Energetikům šetříme miliony, říká meteorolog

Meteorolog Milan Šálek.

Přesná předpověď počasí může být pro energetiky otázkou ztrát nebo zisku v řádech desítek milionů korun. Zejména v...

Čubu v Senátu nahradí Goláň, hlasovat přišlo jen deset procent voličů

Tomáš Goláň kandiduje do Senátu za hnutí Senátor 21.

Novým senátorem za obvod Zlín se stal daňový poradce Tomáš Goláň (Senátor 21). Nahradí Františka Čubu, který...

Podnikatel dostal pět let za dotační podvod, na projekt dohlížela Marksová

Ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová v diskusním pořadu...

Krajský soud v Brně nepravomocně udělil pětiletý trest podnikateli Martinu Zemanovi, který dostal od státu miliony na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz